Stůl na počítač: Jaký vybrat, jakých se bát a proč to zkusit vestoje

  • Pokud pracujete s počítačem u špatného stolu, můžete si přivodit bolesti zad či hlavy
  • Stolům označovaných jako „počítačové“ se raději vyhněte
  • Vyzkoušejte práci vestoje a motoricky polohovatelný stůl
Stůl na počítač: Jaký vybrat, jakých se bát a proč to zkusit vestoje
Kapitoly článku

Zkuste to vestoje

Poslední dobou se často mluví o výhodách práce vestoje. Vyhnete se strnulému sezení, narovnáte se, prokrvíte tělo, zapojíte různé svaly… Prospěje to nejen stavbě vašeho těla, ale zároveň se změnou polohy osvěžíte psychicky. Výhody tu bezesporu jsou. Jenomže pozor, práci u počítače vestoje není vhodné provozovat trvale. Je velmi vhodný doplňkem k práci v sedě, kdy je bezesporu zdraví prospěšná, ale trvalé stání vám může naopak uškodit.

Klepněte pro větší obrázek 
Práci vestoje jsem si teď sám vyzkoušel. Stát ovšem není vhodné pořád, židle je tedy v pohotovosti a přijde na řadu každou druhou hodinu.

„Výhodou stoje je určitě fyziologicky přirozenější postavení páteře a kloubů. Zvýšením těžiště a zúžením opěrné plochy je ovšem méně stabilní a tím energeticky náročnější. Stejně jako správný sed i správný stoj má svoje kritéria. Při dlouhém stoji může dojít rychleji k únavě svalového aparátu a následnému zavěšení se do vazivových struktur v oblasti páteře a pánve, jejich přetížení a k bolesti,“ upozorňuje Mgr. Pavla Hudcová, fyzioterapeutka z Pohybové medicíny Brno.

Stát při práci s počítačem tedy má smysl jen při kombinaci se sezením, střídání pozic je přitom optimální alespoň jednou za hodinu. Krajním řešením pořídit si k vysokému stolu vysokou (barovou) židli, ale to je řešení vhodné jen pro pracoviště, kde strávíte maximálně pár hodin denně a sedem si jen krátkodobě ulevíte od stání.

 

Osobní zkušenost

Práci vestoje jsem si teď v redakci vyzkoušel v praxi. Abychom věděli, o čem píšeme, vypůjčili jsme si na test stoly IKEA Bekant a Vasa Drive. Oba podrobněji představíme v samostatných článcích. Samotná práce vestoje se každopádně ukazuje jako příjemná změna.

První den jsem nebyl schopen stát déle než půl hodiny, aniž bych nepocítil tlak v patách a vůbec bolest nohou. Trochu se ozývala i krční páteř. Nebyl jsem na statické stání jednoduše zvyklý. Nyní pod dvou týdnech praxe vydržím vestoje pracovat hodinu, aniž bych cítil nějaké omezení. Je to příjemná změna, tělo se protáhne, prokrví, okysličí a lépe se pak i přemýšlí.

Sed a stání střídám po hodině. Nemusím mít nastavený alarm, tělo se tak nějak přihlásí samo. Změna znamená přibližně sedm sekund bzučení elektromotoru, takže to práci nijak zvlášť nenarušuje.  Práce vestoje mě nijak nerozptyluje, když mám před sebou stejný pracovní set, na který jsem zvyklý. Jen to chce boty s ortopedickým klenutím, obzvlášť když máte, podobně jako já, ploché nohy.

Sám jsem o pořízení stolu s nastavitelnou výškou začal vážně uvažovat.

Pro práci v sedě je vhodné mít klasickou židli a tedy i tomu odpovídající stůl. Znamená to tedy buď mít dva stoly různé výšky, což je řešení relativně levné, ovšem musíte stále přemisťovat věci nebo si vybavit dvě pracoviště. A také je nutné mít potřebný prostor. Pohodlnějším řešením je polohovací stůl.

Stoly s motorem

Stoly s nastavitelnou výškou, které jsou vhodné jak pro práci vestoje, tak pro práci v sedě, jsou na trhu běžné k dostání a můžete si vybrat z různých cenových a kvalitativních kategorií. U těch nejlevnějších s cenou od dvou do pěti tisíc korun se výška nastavuje ručně, a to zpravidla točením klikou. Je to hodně zdlouhavé a nepohodlné, od častějšího střídání poloh by vás to bezesporu odradilo. Lepší je investovat do stolu s motorickým pohonem.

Stůl s elektrickým pohonem už vyjde minimálně na devět tisíc korun, ale investice je ke zvážení. Zkuste si nejprve pracovat vestoje například u vhodně vysokého nábytku a zjistíte, zda vám to vyhovuje a stůl byste využili.

Klepněte pro větší obrázek  
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsuvný stůl IKEA Bekant

Levnou variantou výškově nastavitelného stolu je například stůl IKEA Bekant, který se v základním rozměru a bílém dekoru prodává za 12 990 Kč. Použitá deska je tenčí a lacinější, ale stůl je to jinak docela pevný. Pohon je jednoduchý, bez paměťových pozic, má ale široký rozsah a velmi tichý chod. Stůl jsme v redakci osobně vyzkoušeli a přineseme v následujících dnech podrobnou recenzi.

Klepněte pro větší obrázek
Stůl AJ Flexus s motorickým pohonem a cenou pod devět tisíc

Ještě levněji vyjde například stůl Flexus od společnosti AJ. Konkrétně na 8 690 Kč. Má jednoduchý elektrický pohon v masivní kovové základně, laminovanou nebo dýhovanou desku a nastavit ho můžete v rozsahu výšek 68 až 120 cm, oproti stolu IKEA je tedy rozsah o něco menší. Tento stůl jsme osobně nevyzkoušeli.

Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Výškově stavitelný stůl Vasa Drive s ergonomickou hranou

Kdo si chce dopřát více komfortu, nechť zvolí polohovací stůl Vasa Drive. Český výrobce stůl nabízí v nespočtu variant rozměrů a dekorů, de facto vám udělá stůl na míru. Má bytelnou konstrukci a tlustší desku se zaoblenou zkosenou hranou, navíc opatřenou měkčeným materiálem. Rozsah zdvihu je pak ještě o 5 cm větší než u stolu IKEA a má tři paměťové pozice. Tento luxusnější stůl ve standardní šířce 160 cm už však stojí přes 30 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek 
Výrazné vykrojení desky u stolu Office pro Motion Ergo

Zajímavým kompromisem může být stůl rovněž českého výrobce Office Pro Motion Ergo, který se nabízí v ceně už od 11 tisíc za základní stůl s šířkou 120 cm a jednoduchým ovládáním v rozsahu 705 – 120 cm. Za necelých 16 tisíc už ale můžete mít stůl s rozsahem 610 – 128 cm a digitálním ovladačem včetně displeje ukazujícího přesnou výšku stolu. Deska sice není tak bytelná jako u stolu Vasa a nemá zkosení hrany, má ale jinou vychytávku – výrazné vykrojení desky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stůl Motion Ergo vypadá zvláštně, ale hluboký výřez má jistý smysl • pokročilé ovládání s displejem

Výrazné vykrojení desek stolů Motion Ergo působí možná až bizarně, ale mohli jsme si jej krátce vyzkoušet a není to špatný nápad. Stůl vás úplně obklopí a nepotřebujete područky na židli – zasunete se totiž až do stolu a ruce si opřete přímo na stůl. Je to pohodlné, a to i pro práci vestoje, jen je to napoprvé trochu zvláštní pocit a pro výrazně obézní může být výřez malý.

Výškově nastavitelných stolů najdete na trhu jistě ještě daleko více. Vybrali jsme pro ukázku jen několik nejzajímavějších typů v širším cenovém rozpětí.

Mohlo by vás také zajímat:

A jaký stůl používáte vy?

Témata článku: Tipy, Zdraví při práci s počítačem, Karpální tunel, Horní hrana, Syndrom druhého, Ostrá hrana, Hrůza, Pracovní stůl, Podložky pod myš, IKEA Bekant, Zavěšení, Pohon, Pokročilé ovládání, Jak, Podstavec, Jednoduchá pozice, Výrazná změna, Hluboká, Cenové rozpětí, IKEA, Základní rozměr, Těžiště, Jednoduché tělo, Pomsta, Ortopédi, Kancelářské notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 76

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 112

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery