Linux | USA | Gender

Počítačový master/slave je společensky nekorektní. Připomíná otroctví, a proto zmizí

Každý počítače znalý čtenář zná výrazy master a slave, které se v počítačové terminologii používají už desítky let pro rozlišení řídícího procesu, vzájemné závislosti, směru komunikace a tak podobně. Master je pán, slave je závislý člen – otrok.

V souvislosti s událostmi v USA se však slovíčko „slave“ dostalo v těchto dnech do úzkých jako krajně nekorektní a někteří vývojáři se už jej pokoušejí přejmenovat. Aktuálně tomu čelí třeba (linuxový) souborový systém OpenZFS.

Klepněte pro větší obrázek
Terminologie master/slave je v IT zcela běžná. Zde na příkladu sériové sběrnice SPI a řídícího člena (master) s trojicí připojených a závislých periferií (slave).

Napříště přejmenuje všechny proměnné slave na politický korektní dependent apod. Tedy až na pár výjimek, které prozatím vyžaduje samotné linuxové jádro.

Není to první případ svého druhu. Dvojici master/slave vnímali v zámoří problematicky už dříve, čili někteří výrobci ji nahradili něčím jiným už před lety.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konektory a gender

Byť tato kauza může optikou středoevropského čtenáře znít až absurdně, USA vnímají otroctví stále jako silné trauma a skutečně ještě stále relativně mělkou minulost. Mnohem zajímavější by bylo, kdyby se někdo pokusil změnit terminologii male/female konektorů a spojovacích prvků, tedy samici a samce jakožto genderově konfliktní slovíčka.

Diskuze (94) Další článek: Dětem v americké Virginii budou doručovat knížky z knihovny drony Googlu

Témata článku: Linux, USA, Kauzy, Gender, Konektor, Čtenáři, Slovíčko, Ars Technica, Sběrnice, Otroctví, Řídící proces, Terminologie, Slave, Master


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize