Linux | USA | Gender

Počítačový master/slave je společensky nekorektní. Připomíná otroctví, a proto zmizí

Každý počítače znalý čtenář zná výrazy master a slave, které se v počítačové terminologii používají už desítky let pro rozlišení řídícího procesu, vzájemné závislosti, směru komunikace a tak podobně. Master je pán, slave je závislý člen – otrok.

V souvislosti s událostmi v USA se však slovíčko „slave“ dostalo v těchto dnech do úzkých jako krajně nekorektní a někteří vývojáři se už jej pokoušejí přejmenovat. Aktuálně tomu čelí třeba (linuxový) souborový systém OpenZFS.

Klepněte pro větší obrázek
Terminologie master/slave je v IT zcela běžná. Zde na příkladu sériové sběrnice SPI a řídícího člena (master) s trojicí připojených a závislých periferií (slave).

Napříště přejmenuje všechny proměnné slave na politický korektní dependent apod. Tedy až na pár výjimek, které prozatím vyžaduje samotné linuxové jádro.

Není to první případ svého druhu. Dvojici master/slave vnímali v zámoří problematicky už dříve, čili někteří výrobci ji nahradili něčím jiným už před lety.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konektory a gender

Byť tato kauza může optikou středoevropského čtenáře znít až absurdně, USA vnímají otroctví stále jako silné trauma a skutečně ještě stále relativně mělkou minulost. Mnohem zajímavější by bylo, kdyby se někdo pokusil změnit terminologii male/female konektorů a spojovacích prvků, tedy samici a samce jakožto genderově konfliktní slovíčka.

Diskuze (103) Další článek: Dětem v americké Virginii budou doručovat knížky z knihovny drony Googlu

Témata článku: Linux, Kauzy, USA, Gender, Ars Technica, Slovíčko, Otroctví, Řídící proces, Master, Terminologie, Sběrnice, Master - Slave, Konektor, Čtenáři, SlaveApple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware