Počítačoví útočníci se inspirují kolegy ze sportu

Sportovní akce lákají počítačové útočníky a podvodníky stále více, řadí se tak po bok celebrit a tragických světových událostí. Ohrožují nás falešné výhry, viry i specializovaný phishing.

Společnost Symantec již před fotbalovým šampionátem a během něj sledovala vývoj spamu a škodlivého kódu, přesněji řečeno souvislost nárůstu těchto otravností vzhledem ke zmíněnému mistrovství. V červencové zprávě o stavu spamu a phishingu pak prozradila, že počet e-mailů, které měly mistrovství světa ve svém předmětu, vzrostl až devětkrát oproti mistrovství světa ve fotbale 2006, nejčastěji se v této souvislosti objevoval e-mail s názvem "FIFA World Cup South Africa… bad news". Navíc se zvýšil i počet herních webů a sázkových společností, které se chtěly přiživit na popularitě světového šampionátu.

Nebezpečí na předních místech hledání

Vypadá to, že se sportovní akce stávají stále častější motivací útočníků a podvodníků k jejich nekalým hrátkám. Kromě sumáře nebezpečí během měsíce fotbalového šampionátu totiž Symantec publikoval také prognózy hrozeb týkajících se letní olympiády 2012. Kyberzločinci zneužívají její atraktivitu a lze očekávat, že v nadcházejících osmnácti měsících tato událost zaplaví internet. Symantec již identifikoval velké množství podvodných „loterijních“ e-mailů, ve kterých jsou jejich příjemci informováni, že vyhráli vysoký finanční obnos.

Zmíněný e-mail zároveň vybízí k poskytnutí osobních údajů a zaplacení částky, která je nutná pro převzetí výhry. Zřejmě se můžeme těšit i na neslavný trend mistrovství světa ve fotbale 2010, kde útočnici (samozřejmě ti počítačoví, nikoliv fotbaloví) využívali sociální sítě v daleko větší míře, než tomu bylo při Zimních olympijských hrách ve Vancouveru o několik měsíců dříve.

nt.png
Hlavně pro fotbalové mistrovství vznikly specializované stránky varující před různými hrozbami. Jak se však zdá, budou zapotřebí o pro letní olympiádu 

Co je ještě horši, zástupci této temné strany bezpečnostní barikády dle Symantecu více využivali optimalizaci internetových stránek pro vyhledávače a své podvodné weby přizpůsobovali aktuálně nejvyhledávanějším slovům spojeným se světovým šampionátem ve fotbale. Vyhledávače potom zobrazovaly tyto podvodné weby na předních místech.

V ohrožení také mobily

Po boku nejčastěji vyhledávaných celebrit a aktuálních celosvětových tragédií se tedy v hledáčku útočníků a podvodníků usadily i masové sportovní akce. To, že jsou koncoví uživatelé bombardováni nevyžádanou poštou slibující modré z nebe a vybízející k zadání citlivých údajů, již bohužel patří k neodmyslitelnému standardu. Horší je však vylepšená optimalizace falešných stránek, aby se během vyhledávání zobrazily co možná nejvýše.

Důvod je jednoduchý. I běžný Franta uživatel z Horní dolní již zpravidla pochopil, že pokud má ve spamové složce anglickou zprávu potvrzující výhru ve fiktivní loterii, tak není dobré na takový e-mail odpovídat. Ale co během hledání na webu? Nepsané pravidlo s notnou mírou nadsázky říká, že Google nebo Seznam mají vždycky pravdu, a tak již uživatel při listování zobrazených výsledků hledání není tak ostražitý. A jestliže nemá doinstalován filtr hodnotící výsledky v rámci proaktivní bezpečnosti, může se mnohem snáz nachytat.

Podle Symantecu by ale nadcházející olympiáda v Londýně zároveň mohla být i určitým testem zranitelnosti mobilních telefonů. Moderní chytré telefony nabízí velmi široké možnosti práce s multimédii a internetem, a již delší dobu tak pro útočníky představují zajímavou výzvu. Můžeme očekávat stupňující se nárůst škodlivého kódu, phishingu nebo podvodných webových stránek.

O riziku nebezpečného malwaru pro mobilní telefony se diskutuje již delší dobu, jsou známé i reálné viry, nicméně osobně bych zatím jejich význam nepřeceňoval – hlavním rizikem stále zůstávají nechtěná připojení k internetu ze zahraničí nebo skrze přespříliš přiškrcený datový tarif. Vyúčtování na konci měsíce pak pořádně zamrzí.

Kromě celebrit, nejhorších celosvětových krizí a tragických událostí se tak především začínající uživatelé musí bát i sportovních událostí. Prozatím je to dobré, v drtivé většině případů stačí použít zdravý rozum a neklikat na všechno, co se během webového surfování objeví a nabídne. Do letní olympiády je ještě dostatek času, uvidíme, nakolik se útočníci zlepší a s jakými inovacemi přijdou.

 

Váš názor Další článek: Jak co nejrychleji připojit externí disk

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,