Počítačoví útočníci se inspirují kolegy ze sportu

Sportovní akce lákají počítačové útočníky a podvodníky stále více, řadí se tak po bok celebrit a tragických světových událostí. Ohrožují nás falešné výhry, viry i specializovaný phishing.
Počítačoví útočníci se inspirují kolegy ze sportu

Společnost Symantec již před fotbalovým šampionátem a během něj sledovala vývoj spamu a škodlivého kódu, přesněji řečeno souvislost nárůstu těchto otravností vzhledem ke zmíněnému mistrovství. V červencové zprávě o stavu spamu a phishingu pak prozradila, že počet e-mailů, které měly mistrovství světa ve svém předmětu, vzrostl až devětkrát oproti mistrovství světa ve fotbale 2006, nejčastěji se v této souvislosti objevoval e-mail s názvem "FIFA World Cup South Africa… bad news". Navíc se zvýšil i počet herních webů a sázkových společností, které se chtěly přiživit na popularitě světového šampionátu.

Nebezpečí na předních místech hledání

Vypadá to, že se sportovní akce stávají stále častější motivací útočníků a podvodníků k jejich nekalým hrátkám. Kromě sumáře nebezpečí během měsíce fotbalového šampionátu totiž Symantec publikoval také prognózy hrozeb týkajících se letní olympiády 2012. Kyberzločinci zneužívají její atraktivitu a lze očekávat, že v nadcházejících osmnácti měsících tato událost zaplaví internet. Symantec již identifikoval velké množství podvodných „loterijních“ e-mailů, ve kterých jsou jejich příjemci informováni, že vyhráli vysoký finanční obnos.

Zmíněný e-mail zároveň vybízí k poskytnutí osobních údajů a zaplacení částky, která je nutná pro převzetí výhry. Zřejmě se můžeme těšit i na neslavný trend mistrovství světa ve fotbale 2010, kde útočnici (samozřejmě ti počítačoví, nikoliv fotbaloví) využívali sociální sítě v daleko větší míře, než tomu bylo při Zimních olympijských hrách ve Vancouveru o několik měsíců dříve.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavně pro fotbalové mistrovství vznikly specializované stránky varující před různými hrozbami. Jak se však zdá, budou zapotřebí o pro letní olympiádu 

Co je ještě horši, zástupci této temné strany bezpečnostní barikády dle Symantecu více využivali optimalizaci internetových stránek pro vyhledávače a své podvodné weby přizpůsobovali aktuálně nejvyhledávanějším slovům spojeným se světovým šampionátem ve fotbale. Vyhledávače potom zobrazovaly tyto podvodné weby na předních místech.

V ohrožení také mobily

Po boku nejčastěji vyhledávaných celebrit a aktuálních celosvětových tragédií se tedy v hledáčku útočníků a podvodníků usadily i masové sportovní akce. To, že jsou koncoví uživatelé bombardováni nevyžádanou poštou slibující modré z nebe a vybízející k zadání citlivých údajů, již bohužel patří k neodmyslitelnému standardu. Horší je však vylepšená optimalizace falešných stránek, aby se během vyhledávání zobrazily co možná nejvýše.

Důvod je jednoduchý. I běžný Franta uživatel z Horní dolní již zpravidla pochopil, že pokud má ve spamové složce anglickou zprávu potvrzující výhru ve fiktivní loterii, tak není dobré na takový e-mail odpovídat. Ale co během hledání na webu? Nepsané pravidlo s notnou mírou nadsázky říká, že Google nebo Seznam mají vždycky pravdu, a tak již uživatel při listování zobrazených výsledků hledání není tak ostražitý. A jestliže nemá doinstalován filtr hodnotící výsledky v rámci proaktivní bezpečnosti, může se mnohem snáz nachytat.

Podle Symantecu by ale nadcházející olympiáda v Londýně zároveň mohla být i určitým testem zranitelnosti mobilních telefonů. Moderní chytré telefony nabízí velmi široké možnosti práce s multimédii a internetem, a již delší dobu tak pro útočníky představují zajímavou výzvu. Můžeme očekávat stupňující se nárůst škodlivého kódu, phishingu nebo podvodných webových stránek.

O riziku nebezpečného malwaru pro mobilní telefony se diskutuje již delší dobu, jsou známé i reálné viry, nicméně osobně bych zatím jejich význam nepřeceňoval – hlavním rizikem stále zůstávají nechtěná připojení k internetu ze zahraničí nebo skrze přespříliš přiškrcený datový tarif. Vyúčtování na konci měsíce pak pořádně zamrzí.

Kromě celebrit, nejhorších celosvětových krizí a tragických událostí se tak především začínající uživatelé musí bát i sportovních událostí. Prozatím je to dobré, v drtivé většině případů stačí použít zdravý rozum a neklikat na všechno, co se během webového surfování objeví a nabídne. Do letní olympiády je ještě dostatek času, uvidíme, nakolik se útočníci zlepší a s jakými inovacemi přijdou.

 

Váš názor Další článek: Jak co nejrychleji připojit externí disk

Témata článku: Sport, Bezpečnost, Celebrity, Chytrý phishing, T-mobile mobilní telefony akce, Mobilní telefony akce, Fifa, Web Mail, Dobré místo, Mobilní telefony v akci, Herní web, Dobrá optimalizace, Nejhorší stav, Google nebo Seznam, Určitý test, Bad News, Falešná zpráva, Sportovní nebe, Fotbalový šampionát, Chytré vyhledávání, Světový šampionát, Vancouver, Nepsané pravidlo, Franta uživatel, Sportovní zpráva, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 21

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

** Kutil vytvořil unikátní vodní počítač ** Jedná se o skvělou ukázku využití analogových technologií pro sestrojení digitálního počítače ** Součástí systému je i vodní „tranzistor“

Karel Javůrek | 10Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch