Počítačové sestavy pod stromeček

A je to tady. Po roce jsou tu opět Vánoce a to je pro mnoho lidí dobrý důvod k pořízení nějakého počítačového kamaráda. Ze všech stran se na vás smějí různě výhodné nabídky počítačových sestav. Pojďme se tedy společně podívat, z čeho by se dobrá sestava měla skládat.
Počítačové sestavy pod stromeček

Ačkoliv už mnoho z nás pravý význam Vánoc dávno neslaví, uctíváme tento moderní svátek všech obchodníků asi všichni. Polemiku, zda je to špatně nebo dobře si necháme do vánočních diskusí. Berme to tak, že Vánoce jsou příležitost, jak strávit se svými blízkými, na které jsme za celý rok neměli volnou chvilku, nějaký čas. Moderní tradicí se stalo trávit hodiny nakupováním různých darů. Samozřejmě, každému podle zásluh. Ti hodnější tak o štědrém večeru mohou stěží šlapat po pokoji. Ti zlobivější jsou rádi i za ponožky a podobné praktické dary, které si nelze nadělit jindy, než o Vánocích.

Mnoho z vás bere Vánoce i jako dobrý čas investice do něčeho praktičtějšího, než čelenka se sobími parohy, zvlášť když to něco udělá radost i mladší části příbuzenstva. I když v poslední době se mi zdá, že starší část populace počítačům přichází také na chuť.

Klepněte pro větší obrázek

Abyste se nenechali zlákat nějakou „extra výhodnou“ nabídkou počítačové sestavy a vaši blízcí pak nekoukali pod stromkem na muzejní exponát za cenu moderních strojů, připravili jsme pro vás aktuální přehled počítačových sestav v několika cenových kategoriích.

Ti, co naše přehledy čtou pravidelně, dobře vědí, co počítačovou sestavou myslím. Nehraji si na vševědoucího, takže nedoporučuji periferie a software. Obojí je příliš individuální a těžko mohu doporučit při rozmanitosti současné nabídky něco obecně. Jen tak mimochodem pěkná kvalitní periferie je dobrý tip na dárek – pálí si někdo oči u starého 15" monitoru? Kupte mu brýle, nebo lépe kvalitní monitor. Totéž se týká nateklých zápěstí. Dotyčnému můžete koupit ledničku na led nebo kvalitní počítačovou myš a klávesnici s dobrou ergonomií. Nebo můžete blízkého obdarovat třeba sadou nových reproduktorů.

Uvedené počítačové sestavy jsou ale tím hlavním, co dělá počítač – skříní s veškerými nutnými komponentami a součástkami.

Levné počítačové sestavy – i za 10 000 je slušný stroj

Potřebujete levný a přitom kvalitní a dostatečně výkonný počítač? Pak rozhodně nemusíte sahat přehnaně hluboko do kapsy. Dnes se dá pořídit takový slušný základ již kolem 10 000 korun a přitom bude plně použitelný pro všechny myslitelné aplikace. Potřebujete nenáročný stroj pro babičku a dědu, nebo i sami pro sebe jako kancelářského pomocníka pro surfování po síti a psaní e-mailů? Zkuste vybírat počítače s následujícím základem:

Sestava AMD – 10 000,- s DPH
Procesor AMD Sempron64 2800+BOX (1,6GHz, AM2, Manila, 128kB) 1 500,-
Základní deska Gigabyte GA-M55plus-S3G – nForce 430 2 050,-
Operační paměť 2× DDRII 512MB, PC800MHz, A-Data 3 100,-
Pevný disk Hitachi 7K80(SATA2, 80GB, Deskstar, 7200, 8MB) 1 250,-
Optická mechanika Samsung SH-S183A (DVD±R/RW, SATA, DL, RAM, černá, bulk) 900,-
Case a zdroj ModeCom Step 107 (middle, 350W, USB, černá) 1 550,-
  orientační cena celkem (s DPH) 10 350,-
 
Sestava INTEL – 10 000,- s DPH
Procesor Intel Celeron D356 3,33GHz 533MHz BOX 775pin 2 150,-
Základní deska Gigabyte 8I945GZME-RH 1 800,-
Operační paměť 2× DDRII 512MB, PC800MHz, A-Data 3 100,-
Pevný disk Hitachi 7K80(SATA2, 80GB, Deskstar, 7200, 8MB) 1 250,-
Optická mechanika Samsung SH-S183A (DVD±R/RW, SATA, DL, RAM, černá, bulk) 900,-
Case a zdroj ModeCom Step 107 (middle, 350W, USB, černá) 1 550,-
  orientační cena celkem (s DPH) 10 750,-

Samozřejmě, počítačový hráč by z podobného stroje pod stromkem rozhodně nebyl nadšen. Hned zkraje se zmiňuji o tom, že tyto sestavy mají integrovaný grafický čip. To znamená, že grafická karta je integrována na základní desce. Tomu odpovídá její výkon, který prostě na hraní moderních her nestačí. Ale na druhou stranu jsou tyto grafické čipy dostatečně výkonné pro provozování kancelářských aplikací i k přehrávání videa, což mnoha lidem bohatě stačí. Nemluvě o tom, že integrovaná karta ušetří nemalé peníze. Mezi standardní příslušenství, kterým se často nabídky počítačových sestav chlubí, jsou i zvuková či síťová karta. Až na výjimky, a to ještě u dražších sestav, je vše dnes integrováno přímo na základní desce, takže se nejedná o žádnou přidanou hodnotu.

Mozkem počítače je procesor. Dnes na trhu není slabého procesoru. Všechny vyráběné procesory mají dnes více než dostatek síly pro provozování jakékoli běžné aplikace. Samozřejmě ty dražší to jen umějí rychleji. K výběru vám může posloužit velké srovnání 18 procesorů.

S ohledem na cenu samozřejmě vybíráme ty levné. U AMD nám bohužel některé modely trochu zdražily a tak si musíme vystačit s levným Sempronem 64 2800+. Ten sice disponuje jen 128 kB vyrovnávací paměti L2, ale pro kancelářské operace je to stále rychlý procesor a za tu cenu… U Intelu mám dobrou a špatnou zprávu. Celeron D 356 stále žije. Jeho výkon je za danou cenu parádní. Jedná se o 65nm procesor s jádrem Cedar Mill. Tou špatnou zprávou je horší dostupnost. Náhradou může být výkonově mizerný Celeron D na 90 nm, nebo nepříliš lepší Pentium 4 531 Prescott.

Klepněte pro větší obrázek

Stěžejní komponentou v počítače je základní deska. Zde se nešetří – špatný podvozek u dobrého auta znamená špatné auto a u počítače je to podobné. Shodou náhod jsem u obou platforem zvolil modely od značky Gigabyte. Existují sice další výrobci nabízející podobné produkty za podobné ceny, ale jak u Intelu, tak u AMD si nemyslím, že za stejnou cenu seženete něco lepšího. Horších možností je naopak nepřeberně. U Intelu nedoporučuji nic horšího než čipovou sadu i945 a u AMD nForce 430. Obě desky obsahují integrovaný grafický čip s dostatečným výkonem pro účely, ke kterým budou tyto levné sestavy sloužit.

Gigabajt operační paměti ve dvou 800MHz modulech o velikosti 512 MB je optimální volba, a za tu cenu nemá smysl používat pomalejší. V této oblasti je tedy o dostatek výkonu královsky postaráno.

Pevný disk je dalším důležitou komponentou. Obvykle vybíráme větší disky s dobrým poměrem cena-kapacita. Pro nejlevnější sestavy však zpravidla stačí to nejlevnější s dobrým výkonem. To nám jsou schopny poskytnout pevné disky s 80GB a minimálně 8 MB vyrovnávací pamětí. Rozhraní samozřejmě dnes jedině SATA 3,0Gb/s. Zvolil jsem slušný disk v od Hitachi. Vyhnul bych se některým OEM noname diskům a značkám Maxtor a Samsung. Klasické trio Hitachi, Seagate a Western Digital jsou nejlepšími možnostmi.

U optické mechaniky je široký sortiment modelů od nejrůznějších výrobců. Já jsem se trochu omezil na podporu SATA rozhraní a zde zatím výběr není veliký. Zvolený Samsung je podle testů velmi dobrou volbou. Postrádá nesmysly typu LightScribe, což je dle mého názoru jedině plus.

Samostatnou kapitolou je výběr počítačové skříně a hlavně zdroje. Počítačovou skříň ať vezme čert, když někomu stačí špatně slícovaná levná skříň, jeho chyba. Ale výběr počítačového zdroje nepodceňovat. Zdroji jsme se nedávno zabývali ve Velkém průvodci výběrem počítačového zdroje.

Už tedy víte, že Watty nejsou vše. Kvalitní zdroj nemusí stát balík – ač se to na první pohled může zdát nelogické, připomínám, že koupí kvalitního 350W zdroje za 1000 korun proti 350W za 650 korun ještě ušetříte. Já jsem na trhu našel velmi pěkný komplet – celkem obstojná počítačová skříň již obsahuje kvalitní 350W Fortron.

Pokud k uvedeným počítačovým základům připočtete cenu kvalitnějšího příslušenství – periferií a potřebného základního OS, pak se dostáváme na cenu nějakých 17 000,- s DPH. Dával bych si tedy velký pozor na to, co vám kdo za sestavy do 20 000 korun nabízí a zda se alespoň blíží kvalitě a výkonu naší levné sestavy.

Témata článku: Sestavy, Manila, Největší ztráta, Otesánek, Levný monitor, Cena, Velké srovnání, Dobrý tip, Výkon, Špatný výkon, Stroj, Windsor, Step, Nový hd, Cenová relace, SES, Optický disk, Chill, Paměti ddr2 800mhz, Xka, Nový reproduktor, Počítačová skříň, Trio, Dobrý výběr, Moderní komponenta


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize