Počítačové sestavy na květen: ve znamení velkých slev a novinek

V dubnu jsme se dočkali významných slev procesorů Intel i AMD. Nvidia uvedla řadu nových grafických karet. AMD má v obchodech spoustu levných desek s novou čipovou sadou AMD690. Nadále klesaly i ceny paměťových modulů. Pojďme se podívat, jak se všechny tyto události podepsaly na výběru nejvýhodnějších komponent. A dá se říct, že tentokrát jde o mimořádně zajímavé čtení.
Počítačové sestavy na květen: ve znamení velkých slev a novinek

Čas letí a jaro se zanedlouho přehoupne v léto. Pomalu tedy nastal čas vybrat si pořádné železo pro dlouhé letní LanParty s přáteli. Samozřejmě se podíváme i na neherní sestavy - je tu prostě Máj, počítačů čas.

Pokud byl dubnový přehled ve znamení drobných slev, pak nás v tom květnovém čeká příjemná změna zejména u procesorů a také řada mnoho novinek. Na konci dubna se zlevňovalo u Intelu – dočkali jsme se vůbec prvních významných slev procesorů Core 2 Duo od jejich vydání – a už bylo na čase! Na trh se také dostane pár nových modelů procesorů.

Ceny klesaly i u AMD. Grafický trh zaznamenal konečně příchod nové generace grafických karet pro běžné uživatele, i když prozatím zůstaly tyto karty za očekáváním. V květnu ale notně přitvrdí konkurenční boj díky vydání nového ATI Radeon HD 2900 XT, který bude velmi silnou konkurencí k doteď bezkonkurenčním Nvidia GeForce 8800 GTS s 320 a 640 MB paměti. Operační paměti dále zlevňují, a na poli základních desek je celkem klid, mimo připravovaného vydání nového čipsetu Intel P35. O tom, co nás ještě čeká, si více povíme u jednotlivých cenových kategorií.

Tento přehled je pomůckou při výběru počítačové sestavy. Sestavy v jednotlivých tabulkách jsou sestavené za danou cenu co možná nejlépe. Důraz je kladen na vyváženost sestavy, kvalitu komponent a poměr cena-výkon. V doprovodném textu můžete najít další rady, doporučení a alternativní možnosti. Komponenty vybíráme na základě aktuální situace na trhu, možností, výkonů, kvality i potenciálu jednotlivých doporučených komponent. Nejnižší cena není určujícím faktorem. Počítačovou sestavou se zde myslí kompletní počítačová skříň bez dalších periferií a softwaru, který nelze obecně doporučit. Ceny jednotlivých komponent jsou průměrnou běžnou cenou včetně DPH pro koncového zákazníka ve velkých počítačových internetových obchodech.

V první cenové kategorii najdete to nejlevnější, co je výhodné a má v dnešní době vůbec význam skládat.

Počítačové sestavy – levně a výhodně

Málokdo se dnes nediví, kam se propadají ceny komponent a jak výkonný počítač lze složit s pouhými osmi tisíci korun v ruce. Ano, za osm tisíc s daní dnes můžete mít velmi slušný procesor, solidní základní desku s použitelnou integrovanou grafikou, celý jeden gigabajt rychlé operační paměti a to vše doplněné použitelným pevným diskem, DVD-RW mechanikou a kvalitní počítačovou skříní se zdrojem.

V tabulkách opět najdete obě platformy a můžete se přesvědčit, že si v předcházejícím odstavci vůbec nevymýšlíme. Jistě, s použitím komponent jiných značek se dá dostat s cenou ještě níže, ale kvalita půjde rapidně dolů. A při dnešních cenách se šetřit na úkor kvality nevyplatí. Cenový rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním produktem je malý, neustále se ale zvětšuje kvalitativní propast.

 
Sestava AMD - levně a výhodně
Procesor AMD Sempron 64 3000+ (socket AM2) BOX (1,6GHz, 256kB) 800
Chladič na CPU Arctic Cooling Alpine 64 200
Základní deska Asus M2A-VM - AMD 690G, integrovaná grafická karta ATI X1250 1 900
Operační paměť 2x A-Data 512MB DDR II 800MHz 1 300
Pevný disk Seagate ST380815AS (SATA2, 80GB, 7200.10, 8MB) 1 200
Optická mechanika LG SuperMulti GSA-H30N OEM černá 850
Case CoolerMaster Elite 330 - Middletower 1 050
Zdroj Fortron FSP300-60THN-P 300W 750
orientační cena celkem (Kč s DPH) 8 050

Sestava INTEL - levně a výhodně
Procesor Intel Celeron D 352 BOX (3.2GHz, s775, 533MHz, Cedar Mill, 512kB) 1 450
Základní deska Gigabyte GA-945GZM-S2 - Intel 945GZ 1 500
Operační paměť 2x A-Data 512MB DDR II 800MHz 1 300
Pevný disk Seagate ST380815AS (SATA2, 80GB, 7200.10, 8MB) 1 200
Optická mechanika LG SuperMulti GSA-H30N OEM černá 850
Case CoolerMaster Elite 330 - Middletower 1 050
Zdroj Fortron FSP300-60THN-P 300W 750
orientační cena celkem (Kč s DPH) 8 100

Procesory a základní desky

Co se týká výběru platformy, tak lze říci, že za stejnou cenu lze sestavit výkonově i kvalitativně to samé na AMD i na Intelu. Intel ale dnes poněkud kulhá s nabídkou levných procesorů. Staré Celerony D s jádry Prescott nebo novějšími CedarMill na současnou nabídku AMD ve stejné kategorii nestačí. Intel však již chystá nové Celerony D, tentokrát již postavené na architektuře Core. Ty zatím bohužel nejsou dostupné a ještě nějaký čas nebudou. U AMD není moc co komentovat. Nejlevnější procesor z nabídky AMD – Sempron 3000+ za osm set korun je v pravdě výkonem naprosto dostačujícím procesorem pro všechny dnešní aplikace.

Při výběru základní desky radím opatrnost – šetření na kvalitě se draze nevyplácí. Společnost AMD konečně nabídla vlastní řešení v podobě čipových sad AMD 690V a 690G. Doposud se nabídka použitelných čipsetů skládala téměř výhradně z produktů společnosti Nvidia. Nová AMD 690G a 690V je čerstvým větrem do nejnižšího segmentu trhu. Velmi zajímavý výkon integrované grafické karty ATI X1250, velmi slušné taktování a to vše při nevídaně chladném pasivu na čipsetu. Proti žhavým Nvidia nForce skutečně velký rozdíl. Bohužel, kvalita desek s AMD 690G a V je různá. Absolutně neodporučuji desky společnosti MSI – u ní se příliš nepovedl layout, tedy rozmístění jednotlivých součástek a konektorů a nelze na ní vůbec taktovat! ASUS 690G nabízí i verzi s HDMI výstupem, obě desky jsou kvalitativně vcelku povedené a nabízejí velmi slušné možnosti taktování.

asus-M2A-VM-hdmi_1.jpg

V případě Intelu bída výběru dále vládne. V nabídce čipových sad je v této cenové kategorii naprosto mrtvo. Intel i945GZ a doporučená deska Gigabyte jsou tak celkem vzato jednou z mála slušných výběrů, i když nad starou čipovou sadou i945 není důvod přehnaně jásat. Deska podporuje i nové procesory Core 2 Duo, ale nelze zaručit i podporu budoucích Celeronů založených na architektuře Intel Core.

Jak základní deska pro AMD, tak deska pro Intel má integrovanou grafickou kartu, která naprosto vyhoví obvyklým požadavkům kladeným na sestavy pro kancelářské aplikace. Nemá cenu vyhazovat peníze za nějaké grafické karty se 64bitovou sběrnicí – dostanete totéž, ale zaplatíte mnohem víc. Integrované karty, ani levné grafické karty nejsou vhodné na hraní, takže pozor na různé „výhodné“ cenové nabídky.

Operační paměť, pevný disk a mechanika

Ceny operačních pamětí klesají, dnes pořídíte 1 GB DDR2 operační paměti za nevídaných třináct set korun s daní. Méně nemá vůbec smysl osazovat. Co se týká pevného disku, 80GB modely se určitě nevyplatí z pohledu poměru cena-kapacita, ale na druhou stranu – mnozí více prostě nepotřebují. Samozřejmě se vyplácí připlatit na větší pevný disk – a to až do kapacity 320 GB.

Orientační ceny pevných 3,5" disků (Kč s DPH) - rozhraní SATA 300 – 80 GB: 1150,- korun, 160 GB: 1500,- korun, 200 GB: 1600 korun, 250 GB: 1800,- korun, 320 GB: 2200,- korun, 400 GB: 3000,- korun, 500 GB: 4000,- korun, 750 GB: 7000,- korun s DPH a 1000 GB pořídíte za 10 000,- korun s DPH. Nejlepší poměr cena-kapacita má disk s objemem 320 GB.

Doporučujeme volit optickou mechaniku se SATA rozhraním, vhodný je například doporučený model LG.

Počítačová skříň, zdroj a chlazení

Zbývá tedy jen vybrat, kam všechno namontovat. Určitě nedoporučuji sice levné, ale velmi nekvalitní skříně i se zdrojem za částky kolem tisíce korun. To jsou vyhozené peníze. Určitě se poohlédněte po něčem kvalitnějším. CoolerMaster Elite 330 je jedna z nejlépe řešených počítačových skříňí kolem tisíce korun a mohu se zaručit i za to, že doporučený 300W Fortron THN-P dokáže napájet více, než 400W EC, L&C a podobné nekvalitní zdroje, které stojí za řadou problémů s PC, z nichž jsou mnohé přisuzovány nestabilitě známého operačního systému.

Vyplatí se myslet i na chlazení. V první řadě to začíná výběrem vhodné skříně, což Cooler Master Elite 330 je. Navíc má i celkem tichý a účinný 120x120mm ventilátor. Kvalitní zdroj, který příliš nehřeje, také máme, zbývá vyřešit chlazení ostatních komponent. Na vybraných základních deskách je čipová sada chlazená pasivně, navíc v případě AMD 690G se o vysokých teplotách vůbec nedá mluvit. Zbývá jen chladič na procesoru. V případě AMD o používání BOX chladiče ani neuvažujte, za dvě stovky máte AC Alpine64, který je naprosto bezhlučný a výkonnější. U Intelu by se chladič také hodil, i když BOX Intelu je při běžných otáčkách vcelku tichý.

Uvedené sestavy lze samozřejmě doplnit třeba o televizní kartu a další komponenty, základní výbavu ale mají. Periferie a software je již na úvaze každého z vás.

Témata článku: Sestavy, Cedar, Crossfire, Case, Infinite, Znamení, SES, Drahý model, Herní karta, Základní věc, Quad, Tisíc korun, Windsor, Počítačový zdroj, Intel HD, Alpine, Vhodný font, Vybavený produkt, Výkonný model, Storm, Počítačové komponenty, Mill, Počítačová skříň, Chlazení, Květy

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 181

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji