Počítačové sestavy na duben: spousta slev a chystané novinky

Ani tento měsíc nepřijdete o pravidelný přehled aktuálních počítačových sestav. Pohled do ceníků byl tentokrát velmi příjemný, slev jsme se dočkali takřka u všech komponent. Doslova za humny je i vydání mnoha dříve oznámených novinek.
Počítačové sestavy na duben: spousta slev a chystané novinky

S končící zimou by se dalo říci, že by mělo končit i lelkování výrobců a prodejců počítačů. Počítače jsou však takový zvláštní segment, který ani v zimním období rozhodně nespí – tedy pokud vůbec někdy spí. Tradičně v březnu proběhl veletrh CeBIT, kde jsme měli první možnost si prohlédnout chystané novinky, které budeme pořizovat při nákupu počítačů v dalších několika měsících (i letech). Malou procházku CeBITem jsme vám nabídli v tomto článku.

alienware.jpg

Z představených novinek se do dnešního přehledu žádná nedostane, ale možná už příští měsíc doznají sestavy větších změn a generačních obměn. Týká se to především grafických karet – ke konci dubna by se na trhu mohly objevit grafické karty Nvidie pro střední segment trhu a v průběhu května by měla přijít konkurenční ATI (přesněji AMD) s modely nové řady X2x00. S neustálými odklady z nejrůznějších důvodů, o kterých se dozvídáme už od ledna, už ale máme na zprávy o termínech vydání pomalu vybudovanou imunitu. Uvedení karet jsme se nedočkali ani na CeBITu. Nezbývá než doufat, že se marketingová oddělení obou výrobců nerozhodnou květnové vypuštění karet pozdržet o pár dní na červnový Computex.

U procesorů Intel bychom se měli v dohledné době dočkat výrazných slev. AMD ceny procesorů snižuje průběžně, aktuální ceny Athlonů X2 jsou tak velmi lákavé.

Zajímavé novinky jsou i v dalších oblastech. Zejména firma AMD konečně vydala nové a dlouho očekávané čipové sady a tak se pomalu můžou chýlit ke konci žně firmy Ovidia. Ta na platformě AMD držela v oblasti chipsetů drtivou část trhu a profitovala především díky takřka neexistující konkurenci.

Na veletrhu CeBIT se také ve velkém představovaly základní desky s novou čipovou sadou Intel – P35 s podporou již třetí generace pamětí DDR.

Navrhované sestavy jsou jen jednou z mnoha optimálních variant. Komponenty vybíráme s ohledem na aktuální situaci na českém trhu. Prioritou je výběr vzájemně kompatibilních komponent, které jsou v daných kategoriích nejvýhodnější – výkonem, kvalitou a cenou zároveň. Nevolíme komponenty s nižší cenou na úkor kvality.

Ceny jsou aktuální k datu vydání článku, vycházíme z nabídky průměrných internetových obchodů. V cenách není započítán software ani periferie jako klávesnice, myš či monitor – obojí je příliš individuální záležitost na to, abychom doporučili konkrétní produkty.

Počítačové sestavy - levně a kvalitně do 10 000 korun

Pokud chcete levnou počítačovou sestavu, nechejte se inspirovat následujícími doporučeními. Za malý peníz lze dobře pořídit k plné spokojenosti. V tabulkách se nacházejí dvě nejlevnější varianty, které bychom dnes na obou platformách doporučili pořizovat. Levnější a méně kvalitní věci se vyloženě nevyplatí.

Sestava AMD - 10 000,- s DPH
Procesor AMD Sempron 64 3000+ (socket AM2) BOX (1,6GHz, 256kB) 1 150
Chladič na CPU Arctic Cooling Alpine 64 200
Základní deska Gigabyte GA-M61P-S3 - nForce 430 int. Grafika GeForce 6100 1 950
Operační paměť 2× DDR II 512MB, PC667MHz, cl5 A-Data 1 650
Pevný disk Hitachi Deskstar 7K160 - 80GB 8MB SATA II 1 200
Optická mechanika LG SuperMulti GSA-H30N OEM černá 900
Case a zdroj CoolerMaster Elite 330 - Middletower + Fortron FSP300-60THN-P 300W 1 900
orientační cena celkem (Kč s DPH) 8 950

Sestava INTEL - 10 000,- s DPH
Procesor Intel Celeron D356 3,33GHz 533MHz BOX 775pin 1 600
Základní deska Gigabyte GA-945GZM-S2 - Intel 945GZ 1 500
Operační paměť 2× DDR II 512MB, PC667MHz, cl5 A-Data 1 650
Pevný disk Hitachi Deskstar 7K160 - 80GB 8MB SATA II 1 200
Optická mechanika LG SuperMulti GSA-H30N OEM černá 900
Case a zdroj CoolerMaster Elite 330 - Middletower + Fortron FSP300-60THN-P 300W 1 900
orientační cena celkem (Kč s DPH) 8 750

Obě sestavy nejsou po výkonové stránce žádná ořezávátka. Výkon je samozřejmě relativní věc, ale to, co lze dnes pořídit a seskládat do devíti tisíc korun s DPH, se těžko dá označit za slabý počítač. Obě sestavy mají jen integrovanou grafiku, která je však pro účely těchto sestav, tedy pro kancelářské aplikace, více než dostatečná.

Procesory a základní desky

Slevy! Do aktuálních ceníků počítačových komponent je opravdu pěkný pohled. Výkonný AMD Sempron 3000+ se prodává o několik stovek levněji, než před měsícem, a takřka atakuje tisícikorunovou hranici. Připlácet v této kategorii na jiný procesor je naprostý nesmysl. V případě Intelu jsou sice na trhu Celerony, které již stojí i méně jak tisíc korun, ale jejich výkon je tristní. Mnohem lepší volbou je Celeron D 356. Pokud jste náhodou nakoukli do ceníků, tak vás do očí musela praštit cena kdysi drahého Pentia 4 631. Aktuální cena tohoto procesoru je 1 900 korun s daní. Dnes už to vzhledem k jeho energetické náročnosti není ani tak příliš dobrá nabídka, horší je to však, pokud se tento procesor snažíte prodat použitý v bazaru. U prezentovaných sestav by Pentium 4 631 akorát prodražil sestavu kvůli nutnosti kvalitnějšího zdroje – navíc Celeron D 356 tiká v základu na vyšší frekvenci než P4 631.

Klepněte pro větší obrázek

I u základních desek došlo k pěknému posunu cen směrem dolů. O sto až dvě stě korun nižší cena než před měsícem, u oblíbených a dobrých modelů, jistě potěší. Co se týká konkrétních modelů, jsou stejné jako minule, není proč měnit. Další možností je zvolit základní desku formátu microATX, díky čemuž lze použít i menší skříň, cenově to ale vyjde o něco hůř. Integrovaná grafická karta pak znamená v této kategorii nezanedbatelnou úsporu financí - pokud nehrajete hry, tak udělá perfektní službu.

Operační paměť, pevný disk a mechanika

Samozřejmostí je dnes 1 GB operační paměti. Ostatně, ceny pamětí opět o něco klesly a 512 MB 667MHz DDR2 pamětí pořídíte kolem 800-850 korun, takže trpět na sestavě s půlgigabajtovou RAM dnes už skutečně nemá význam. Rychlejší než 667MHz moduly k uvedeným sestavám nemají význam, pomalejší jsou cenově nevýhodné.

Pevný disk je samozřejmě volitelný. Pokud chceme co nejlevnější sestavu a nepotřebujeme velký pevný disk, pak 80GB model Hitachi rozhodně stačí. Poměr cena/kapacita mizerný, ale nač platit více za to, co nepotřebujeme. Samozřejmě má-li někdo tuto sestavu domů, pak ho příplatek na větší disk asi nezabije a výrazně se vyplatí. Disk s trojnásobnou kapacitou 250 GB pořídíte kolem dvou tisíc korun, 320GB disk kolem 2400 korun, 400GB již za 3000 korun - 750GB kolem 8500,- korun a 1TB disk vás vyjde na necelých 10 000 korun.

Pozn. Orientační poměry cena/kapacita jsou následující: 80 GB – 15 Kč/GB, 250 GB – 7,2 Kč/GB, 320 GB – 6,875Kč/GB, 400 GB – 7,5 Kč/GB, 500GB – 8 Kč/GB, 750 GB – 9,87 Kč/GB

U optických mechanik se konečně rozšiřuje nabídka modelů s rozhraním Serial ATA. Osobně dávám přednost značce LG.

Skříň, zdroj a chlazení

Opět je tu otázka, kam všechno naskládat. Sestavu se základní deskou ve formátu microATX můžeme osadit do nějaké malé skříně – je to pěkné, škoda jen, že kvalitní malá skříňka není levnou záležitostí. Volím konzervativní přístup. Konečně je opět dostupná vynikající skříň CoolerMaster 330, k ní stačí dodat v případě těchto sestav dostatečný kvalitní 300W Fortron THN-P a dále není co řešit. Ve skříni je již osazený stodvacetimilimetrový ventilátor. Odsávání ze skříně obstará v našem případě ventilátor zdroje a stodvacítku dodávanou se skříní můžeme umístit dozadu. Díky základním deskám s pasivním chlazením čipové sady bude větší hluk dělat jen disk a chladič procesoru. V případě Intelu není BOX chladič tak tragický, ale u AMD se vyplatí investovat dvě stovky do neslyšitelného Arctic Cooling Alpine64 a je klid.

Klepněte pro větší obrázek

Pozn. K těmto sestavám zbývá přidat jen software a příslušenství v podobě monitoru, klávesnice a myši. Počítače v uvedené konfiguraci stačí i na nová Windows Vista. Pokud přičteme nutné náklady na software a periferie, dostáváme se při pořízení 17" LCD panelu s cenou někam k šestnácti tisícům s DPH.

Témata článku: Sestavy, Počítačové komponenty, Wind, Case, Základní model, Výkon, Optický disk, SES, Počítačový zdroj, Infinity, Maximální možnost, Elite, Zimní období, Levné monitory k počítači, Kvalitní klávesnice, Muzika, 10, Základní možnost, Pentagram, Duben, Xtreme, Předek, Základní frekvence, Slabý počítač, Odpovídající zdroj


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor