Počítačové sestavy na březen: ve znamení změn

V únoru se událo pár opravdu zajímavých událostí - tou bezesporu nejvýznamnější je uvedení 320MB varianty GeForce 8800 GTS. Cenami nás potěšili výrobci pamětí. Také AMD nezahálelo a kromě uvedení několika nových modelů jsme se dočkali i příjemných slev u atraktivních Athlonů.
Počítačové sestavy na březen: ve znamení změn

Stejně jako minulý měsíc se podíváme na souhrn novinek a tipů pro stavbu a výběr správně a aktuálně zvolených počítačových sestav v několika cenových kategoriích. Novinek je více než dost.

Klepněte pro větší obrázek

Počítačový trh se neustále rozvíjí. Na to, co platilo, můžeme často o měsíc později v klidu zapomenout. I právě uplynulý měsíc byl ve znamení těch překotnějších změn.

Běhěm února jsme se konečně dočkali několika novinek. Tou nejzajímavější je asi uvedení odlehčené verze grafické karty Nvidia GeForce 8800 GTS s 320 MB paměti. Tento model Nvidie se prodává od necelých devíti tisíců korun s DPH, což z něj, vzhledem ke konstrukci a vlastnostem, dělá jasného favorita nad pětitisícovou hranicí. Nvidie touto kartou odstavila ATI X1950 XTX, který je sice v základu o něco výkonnější, ale kvůli starší koncepci už nejde o zrovna nejlepší volbu.

Na poli grafických karet jsme se dočkali dalšího odkládání – jak u slabších modelů Nvidií GeForce osmé řady určených pro střední segment trhu, tak u očekávané ATI Radeon X2900 XTX, jejíž uvedení se posouvá na minimálně konec března, pravděpodobně se ale na pultech obchodů objeví mnohem později.

Klepněte pro větší obrázek

V procesorech jsme se žádné významné změny nedočkali. Intel je spokojen se stávající situací, takřka mýtická mlha kolem Core 2 Duo mu zajišťuje slušný odbyt. Bohužel, díky tomu nemá důvod, ani snahu hýbat s cenami – pokud nemáte pět tisíc na Core 2 Duo, nejste dost zajímavý zákazník.

U AMD se alespoň dále zlevňovalo. A to hned několikrát. Do obchodů konečně dostaly Athlony 64 X2 vyrobené 65nm výrobním postupem, ale změny oproti 90nm variantě nestojí za řeč. AMD také celkem potichu uvedlo nejvýkonnější AMD X2 6000+. Potichu proto, že tento procesor nemůže ohrozit pozici Intelu mezi výkonnějšími procesory, škoda mluvit.

Potěšili nás výrobci operačních pamětí – konečně dostali rozum a ceny se pohnuly o pěkný kus dolů - pokud nemluvíme o modulech s frekvencí nad 800 MHz, kde jsou ceny až nechutně vysoké. Dočkali jsme se prvních vzorků paměťových modulů s DDR3, s jejichž podporou Intel vyrukuje zřejmě v letošním roce. To je tak na úvod z novinek vše a přejděme k sestavám.

Klepněte pro větší obrázek

Jako vždy je pro vás připraveno několik konfigurací v různých cenových hladinách. Prioritou je kvalita, výkon, vyváženost a kompatibilita, nikoli nejnižší cena. Věnujte proto pozornost i textu pod jednotlivými tabulkami, najdete tam mnoho užitečných informací.

Jako vždy za sestavy považujeme kompletní počítačovou skříň bez periferií a softwaru. Periferie a software jsou příliš individuální záležitostí. Ceny komponent a následné ceny sestav jsou průměrem cen z internetových obchodů a jsou aktuální k datu vydání článku. Přejděme teď k první kategorii – sestavy do 10 000 korun s DPH.


Počítačové sestavy do 10 000 korun – jak koupit a neprohloupit

Za deset tisíc lze poskládat docela slušnou sestavu, stačí jen nenaletět na mnoho nevýhodných nabídek. Podívejme se na to, co se vyplatí za tyto peníze pořídit.


Sestava AMD - 10 000,- s DPH
Procesor AMD Sempron 64 3000+ (socket AM2) BOX 1 500
Chladič na CPU Arctic Cooling Alpine 64 200
Základní deska Gigabyte GA-M61P-S3 - nForce 430 int. grafika GeForce 6100 2 100
Operační paměť 2× DDR II 512MB, PC667MHz, cl5 A-Data 1 800
Pevný disk Hitachi Deskstar 7K160 - 80GB 8MB SATA II 1 250
Optická mechanika Lite-ON SH 16A7S OEM SATA 1 050
Case a zdroj CoolerMaster Elite 330 - Middletower + Fortron 350W FSP350-60 THN-P 2 000
orientační cena celkem (Kč s DPH) 9 900

Sestava INTEL - 10 000,- s DPH
Procesor Intel Celeron D360 3,46GHz 533MHz BOX 775pin 1 800
Základní deska Gigabyte GA-945GZM-S2 - Intel 945GZ 1 700
Operační paměť 2× DDR II 512MB, PC667MHz, cl5 A-Data 1 800
Pevný disk Hitachi Deskstar 7K160 - 80GB 8MB SATA II 1 250
Optická mechanika Lite-ON SH 16A7S OEM SATA 1 050
Case a zdroj CoolerMaster Elite 330 - Middletower + Fortron 350W FSP350-60 THN-P 2 000
orientační cena celkem (Kč s DPH) 9 600

Stejně jako obvykle uvádíme ukázkové sestavy pro obě u nás běžné a možné platformy – AMD a Intel. Jsou velmi vhodné na jakoukoliv kancelářskou činnost. Můžete je také nahradit nějakým notebookem za cenu kolem šestnácti tisíc korun. Desktopová sestava kolem deseti tisíc však přirozeně nabídne mnohem více výkonu za nižší cenu - nezapomeňte ale připočíst i nějaký monitor a periferie.


Procesory a základní desky

U AMD jsou dnes mezi jednotlivými modely velmi malé doplatky. Pokud budete uvažovat o Sempronu, tak alespoň s 256 kB cache. Pokud chcete něco lepšího, zvolte Athlon 3200+, protože model 3000+ se již nevyrábí. U Intelu vynechejte všechny Celerony vyrobené 90nm postupem – je to vyhazování peněz. Velmi zajímavý je 65nm Celeron D 360 s frekvencí 3,46 GHz. Do ořezávátka má dost daleko – co se výkonu týče, poradí si s konkurenčními AMD za podobnou cenu. Řešit výkon procesoru u kancelářských sestav není zas tak akutní – i levné modely poskytují výkonu dost a dost.

8.jpg

Charakteristickým prvkem kancelářských konfigurací je grafický čip integrovaný přímo na základní desce. Pro hry nepoužitelné, ale pro kancelářskou činnost, psaní ve Wordu, surfování po internetu, nebo třeba sledování filmů, bohatě postačují. Integrovanou grafikou lze ušetřit nemalé finance. U AMD doporučuji dnes asi jedině čipset nF430, u Intelu zase minimálně čipovou sadu i945, v tomto případě s označením G. Kvalita výrobců nejdůležitější komponenty je různá, z dostupných možností považuji za nejlepší volbu s ohledem na poměr cena-kvalita základní desky od Gigabyte.


Operační paměti a pevný disk

V případě operačních pamětí osazujeme minimálně 1 GB. Ceny nám příjemně spadly a tak 1 GB slušných 667MHz DDR2 modulů pořídíme do dvou tisíc korun. Jelikož máme integrovanou grafickou kartu, která si část paměti zabere pro sebe, je 1 GB optimální. 533MHz moduly bych vynechal – stojí stejně jako 667MHz.

U pevného disku záleží na tom, zda je to počítač do kanceláře nebo domů. V kanceláři vám 80 GB jistě postačí a pokud pořizujete více počítačů, pak se připlácet na větší, cenově výhodnější kapacitu, prostě nevyplatí. Pokud pořizujete podobnou sestavu domů, pak vás malý příplatek, za který získáte mnohem větší kapacitu disku ale asi nezabije. Již do dvou tisíc lze mít 250 GB. Samozřejmě s rozhraním SATA 3,0 Gb/s - jasná volba.


Ostatní

V případě optické mechaniky jsem vybral Lite-On se Serial-ATA rozhraním, ale není to dogma –zvolte si dle gusta, všichni nabízejí víceméně totéž.

Mnohem důležitější je, kam to všechno nastrkat a čím to napájet. Zapomeňte na EC a podobné levné a nekvalitní skříně a zdroje. Za dva tisíce je tu velmi dobrá Cooler Master 330 s vynikajícím řešením chlazení a kompletní bezšroubkovou montáží. K tomu 350W Fortron, který je pro každého nejlevnějším koupě smysluplným zdrojem.

ac-alpine-7-2.jpg

Poslední kapitolou je chlazení. Základem je dobře chlazená počítačová skříň a tichý zdroj – obojí jsem zvolil podle toho. Jediné, co tak bude ve skříni hlučnější, je chladič na procesoru. U AMD se nedá BOX chladič ani náhodou považovat za tichý, naštěstí za dvě stovky existuje mnohem tišší, až bezhlučná, náhrada. U Intelu je BOX z hlediska hluku mnohem lepší konstrukce, ale na plné otáčky to také zdaleka není tiché - v dobře chlazené skříni se ale BOX dá za tichý považovat.

 

Témata článku: Sestavy, Výkon, DDR3, Desktopová sestava, Optický disk, Malý příplatek, Storm, Zvukové karty, Povedený čip, SES, DDR2, Raptor, Infinity, Windsor, Case, Malý problém, 10, Rozumná volba, Tisíc korun, Ovladač grafické karty AMD, Základní frekvence, Pasivní chlazení, Slušná nabídka, Kvalita, Počítačová skříň

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů