Počítačové sestavy a přehled novinek – únor 2007

Stavíte počítačovou sestavu? Pak vám jistě přijde vhod pár aktuálních tipů na ty správné komponenty. Pravidelný měsíční přehled počítačových sestav a novinek okolo nich je tady.
Počítačové sestavy a přehled novinek – únor 2007

Už jsem se těšil, jak jsme tu zimu pěkně v tričku přečkali a ono bum a zima je tady. Napadl sníh a všichni už se zase kloužou. Doufejme, že přitom klouzání nikdo nepřijde k úhoně a že to neodnese žádná převážená, či přenášená počítačová komponenta. Než se půjdete pro nějakou sklouznout do obchodu, podívejte se, kam sklouzly ceny a jaké pěkné sestavy se dnes dají postavit.

Pravidelný přehled počítačových sestav nelze začít jinak, než malou rekapitulací toho, co se za minulý měsíc událo. Začátek roku je poměrně bohatý na výstavy všeho druhu a jedna taková - CES 2007, proběhla v americkém Las Vegas. Novinek tam bylo, že pomalu nezbyl čas všechny popsat. Z pohledu počítačového uživatele byly nejzajímavější zprávy o blížícím se spuštění běžného prodeje nových Windows Vista. O Windows Vista vás pravidelně informujeme na stránkách Živě i v našem Vista Blogu. U hardwarových novinek jsme uši i oči napínali, zda se nevyskytnou nějaké nové zprávy o chystané nové generaci grafických karet ATI s čipem R600. Nových zpráv jsme se prozatím nedočkali, i když R600 oficiálně představena byla, ale jen uzavřené skupině novinářů. Recenze by prý měly začít vycházet během února a v březnu na CeBitu by mělo dojít k oficiálnímu představení a uvedení do prodeje. V té době se také očekává příchod zástupců střední třídy nové generace grafických karet Nvidia, založených na architektuře G80.

Nezajímavá nebyla ani zpráva o chystaném novém formátu základních desek DTX, prezentovaná AMD. Intel se zase chlubí funkčními předvýrobními vzorky 45nm procesorů Core 2 Duo známými pod označením ,,Penryn“. A dočkali jsme se konečně i uvedení 1TB pevného disku – uvedla jej firma Hitachi. Hlavou jsme také kroutili nad ,,závody“ o nejsilnější počítačový zdroj. Na trhu jsou 1KW a 1,2KW zdroje a již existuje i projekt 2KW zdroje – skutečně je to cesta, kterou chceme jít? V neposlední řadě se neustále bavíme fackovačkami mezi HD-DVD a Blu-ray. Z těch možná právě my, spotřebitelé, vyjdeme jako vítězové. Některé firmy totiž neustálé handrkování přestává bavit a začaly s produkcí mechanik umožňující přehrávat a nahrávat na oba formáty. Rozhodně se máme na co těšit, i když tyto novinky pro naše aktuální sestavy dnes znamenat mnoho nebudou.

Jako vždy jsem si spolu s několika znalými kolegy připravil přehled počítačových sestav, které jsou složeny s požadavkem maximální kvality za dobrou cenu a maximální kompatibility a funkčnosti. Opět jsem se tedy vydal cestou doporučení konfigurací, které nejsou z nejlevnějších možných komponent, ale disponují dobrým poměrem cena-výkon, dostatečnou kvalitou, tichým chodem s minimem možných potíží a hlavně jsou vyvážené. Pokud nás dnes čtete poprvé, pak upozorňuji, že následující počítačové sestavy jsou jen plně funkční počítačové skříně. Periferie a software z důvodů rozsáhlé nabídky trhu a velkých individuálních potřeb nelze obecně doporučit, tedy já na to recept nemám. Počítačové komponenty, na základě jejich znalostí a znalostí výkonu v porovnání s jinými a tak dále, již ano. A tak pro vás máme opět komentované přehledy počítačových sestav v několika cenových kategoriích.

Počítačové sestavy pro nenáročné uživatele

Možná tomu nebudete věřit, ale pouhých deset tisíc stačí na sestavu s více než dostatečným výkonem na veškeré myslitelné kancelářské aplikace. Pokud tedy nevezmete zavděk nějakým repasovaným počítačem, nebo kancelářským notebookem kolem 15 000 korun, pak mám pro vás následující tipy.

 

Sestava AMD - 10 000,- s DPH
Procesor AMD Athlon 64 3000+ (socket AM2) BOX

2 050

Základní deska Gigabyte GA-M55plus-S3G - nForce 430 (integrovaná grafická karta)

2 000

Operační paměť 2x DDR II 512MB, PC667MHz, cl5 A-Data

2 400

Pevný disk Seagate ST380815AS (SATA2, 80GB, 7200.10, 8MB)

1 250

Optická mechanika Lite-ON SH 16A7S OEM SATA

1 050

Case a zdroj CoolerMaster Elite 330 - Middletower + Fortron 350W FSP350-60 THN-P

1 950

orientační cena celkem ( Kč s DPH) 10 700
 
Sestava INTEL - 10 000,- s DPH
Procesor INTEL Celeron D 352 BOX (3.2GHz, 533MHz, Cedar Mill, 512kB)

1 500

Základní deska Gigabyte 8I945GZME-RH (s775, i945GZ, G+PCI-Ex16, DDR2, 7.1ch, L)

1 700

Operační paměť 2x DDR II 512MB, PC667MHz, cl5 A-Data

2 400

Pevný disk Seagate ST380815AS (SATA2, 80GB, 7200.10, 8MB)

1 250

Optická mechanika Lite-ON SH 16A7S OEM SATA

1 050

Case a zdroj CoolerMaster Elite 330 - Middletower + Fortron 350W FSP350-60 THN-P

1 950

orientační cena celkem ( Kč s DPH)

9 850

Špatné zprávy (jak se to vezme) mám pro ty, kteří koukají na každou korunu – nevyplatí se to. Minule jsem se pokusil sestavit nejlevnější smysluplnou variantu nové počítačové sestavy. Dnes, když jsme se zahleděli do ceníků a nabídek, musíme bohužel konstatovat, že není na čem stavět. Dobrá zpráva je to, že ceny skutečně výkonných komponent padají dolů a dnes tak za deset tisíc máme dříve nemyslitelný výkon a kvalitu i v porovnání s mnohem dražšími sestavami.

Procesory a základní desky

Samozřejmě uvádíme obě platformy. Tedy AMD i Intel. Výkonem si nemají ani jedna co vyčítat. AMD bohužel zrušilo některé nejlevnější modely Sempronů a po těch se jen zaprášilo. AMD Athlon 64 3000+ není nejlevnější variantou, ale pokud si mám vybrat mezi Sempronem na frekvenci 1,8GHz a 128kb cache za 1 800 korun a Athlonem na 1,8GHz a 512kb cache za dva tisíce, pak není moc co řešit. Smůla jen, že Athlon 64 3000+ už tady s námi také moc dlouho nepobude. 3000+ je výkonový konkurent Pentia 4 630, jenže Intel neudržel krok a konkurence k současné low endové nabídce AMD moc nemá. Jelikož tyhle procesory patří k absolutně nejprodávanějším, celkem to naštve. Za pohled i za koupi stojí jen Celerony D a to jedině 65nm CedarMill, které jsou světlým bodem v současné bídné nabídce Intelu pod částkou 4500.

U základních desek není moc z čeho vybírat. Navíc volíme základní desky s integrovanou grafikou. Pro kancelářské použití jde o víc než dostatečné řešení a ušetříme tím nemálo peněz. Bohužel nám to zabrání v sestavení levného PC na socketu 754, jelikož desku s integrovanou grafickou kartou již neseženete. Nevadí, na socketu AM2 už ano.

U Intelu je to celkem jednoduché. V obou případech vybírám značku Gigabyte. U Intelu máme ještě slušnou, ale drahou možnost v podobě originál Intel desky. U AMD z nabídek MSI a levných ASUS jednoznačně nejlepší volba.

Paměti, pevný disk, mechanika

Dobrá zpráva! Ceny operačních pamětí klesají. Takže dobře pro nás zákazníky. Dnes už asi nikoho nenapadne pořídit méně, jak 1 GB paměti – pro kancelářské účely optimální hodnota s přihlédnutím k integrované grafické kartě, která si část paměti ukousne pro sebe. Nákup 667MHz modulů je pak jasná volba, protože pomalejší 533MHz stojí stejně. U pevného disku se spokojíme s tím nejmenším, co trh nabízí. 80GB disk sice nemá dobrý poměr cena/kapacita, ale pro účel našich sestav je to více než dostačující. Nebo můžete připlatit – třikrát větší 250GB pevný disk stojí jen o osm stovek víc.

U optické mechaniky nevolím nejlevnější variantu, ale střední cestu. Pokud nějak upotřebíte technologii Light Scribe a podobně, pak zvolte odpovídající model. Já si vystačím s obyčejnou mechanikou, hlavně však jdu po rozhraní SATA.

Skříň, zdroj, chlazení …

Už jsem chtěl jásat, že Modecom trvale nabízí slušné a levné řešení. Bohužel, v posledních verzích začal výrobce osazovat horší zdroje, které s Fortrony vyrobenými v licenci již nemají mnoho společného, a tak se vracím k jistotě v podobě povedené Cooler Master 330 a Fortronu 350W THN-P nebo S. Určitě nedoporučuji šetřit na zdroji i když je pro kancelářskou sestavu. Pokud by jste chtěli i tichý chod od uvedených sestav, pak není problém. Stačí vyměnit BOX chladiče na obou procesorech za Arctic-Cooling Alpine za dvě stě korun a máte ticho – rozdíl neuslyší leda hluchý. Do skříně také doporučuji osadit, alespoň jeden 120×120mm ventilátor. Například ventilátory Xilence jsou levné a tiché.

Témata článku: Sestavy, Počítačové komponenty, Nenáročný uživatel, Infinity, Paměti ddr2 800mhz, Počítačová komponenta, Malý disk, Optický disk, DDR2, Storm, Slušná nabídka, Předek, Přehled novinek, Výborné řešení, Repasovaný počítač, Cena, Pořádný balík, Uživatelé, Vhodná volba, Kancelářský notebook, Nejlepší vlastnost, Foxconn, Wind, Case, SES


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 90

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X