Počítačové osudy - Michael Dell a jeho Dell Computer

Jen několik málo lidí se může pyšnit tím, že změnili svět byznysu. Michael Dell je jedním z nich. Začínal prodejem předplatného místních novin, dnes se řadí k nejbohatším lidem světa. Ptáte se jak to dokázal?
Klepněte pro větší obrázekPokud jste ve Spojených státech a zrovna máte nadbytečných tisíc dolarů, máte mnoho možností jak investovat. Můžete je třeba utratit v některém z kasin v Las Vegas, koupit ojetého Forda, uspořádat velkou párty nebo začít byznys. Člověk o kterém je dnešní článek zvolil možnost poslední a jak čas ukázal, bylo toto rozhodnutí víc než správné.

Od Michaela Della také nešlo očekávat nic jiného. Podnikatelské sklony projevoval už od svých mladých let. Svůj první, větší podnikatelský záměr uskutečnil v pouhých dvanácti letech, kdy výhodně zpeněžil svého koníčka, jímž bylo sbírání známek. Mladý Dell tehdy nakupoval známky, kde se dalo. Nejčastěji od agentů a na nejrůznějších aukcích. Po čase si však uvědomil, že takto zaplatí mnohem víc než když známky koupí přímo od prodávajícího. Z nápadu šetřícího se rázem stal nápad podnikatelský a Dell přesvědčil své známé filatelisty, aby sbírky prodávali jeho prostřednictvím. Vytvořil katalog, zaplatil si inzerát ve filatelistickém časopise a obeslal zájemce. Závěrečné bilancování přineslo překvapení - klučina si takto vydělal dva tisíce dolarů. Finanční částka, kterou mu podnikání přineslo, však nebyla v konečném důsledku nejdůležitější. Budoucí miliardář zde poprvé zjistil, že přímý prodej je cesta, kterou je třeba se vydat.

Další velká zkušenost s byznysem přišla za pár let. Šestnáctiletý Michael, tehdy student střední školy, si o prázdninách přivydělával prodejem předplatného deníku Houston Post. "Dali mi dlouhý seznam telefonních čísel, na které jsem měl zavolat a říct - Ahoj, jsem z Houston Post. Neměli byste zájem o předplatné?" píše později Dell ve své knize. Tento způsob prodeje se mu však příliš nezamlouval. Brzy přišel na to, že nejčastěji uspěje u lidí, kteří se buď právě přestěhovali nebo jsou čerstvě ženatí. Sehnat seznam potenciálních zákazníků, kteří by vyhovovali těmto podmínkám nebylo příliš obtížné. Dell využil veřejných záznamů z databáze lidí žádajících o hypotéku nebo o povolení ke sňatku a zaslal jim osobní dopis s nabídkou předplatného. "Brzy jsem měl tisíce a tisíce zájemců. Vydělal jsem 18 tisíc dolarů za které jsem koupil nějaké počítače, nové auto a stereo - prostě to co by každý šestnáctiletý mohl chtít," říká dnes úspěšný podnikatel.

Dell se v té době stále hlouběji zajímal o osobní počítače a samozřejmě o jejich prodej. Snadno si spočítal, že marže obchodníků jsou neúměrně vysoké a jeho nápad s přímým prodejem by zde byl víc než vhodný. Navíc nemusel oproti běžným prodejcům shromažďovat zásoby. Začal tedy nakupovat, montovat a prodávat přesně to, co každý jednotlivý zákazník požadoval. Jeho pokoj na koleji se proměnil v obchůdek s počítači a Dell začal sbírat první cenné zkušenosti a klienty. Netrvalo dlouho a, i přes protesty svých rodičů, školu opustil, aby se naplno vrhnul do uskutečnění svého podnikatelského snu. V roce 1984 založil s tisícem dolarů Dell Computer Corporation.

Co možná nevíte
  • Michael Dell se narodil 23. února 1965 v Houstonu
  • jeho prostřední je Saul
  • rodiče z něj chtěli mít doktora
  • manželka Susan navrhuje oblečení
  • denně dostane asi 200 mailů, 60 odešle
  • každé ráno vstává před šestou
  • osobně kontroluje, co se na internetu povídá o jeho firmě
  • první počítač dostal v 15 letech, byl to Apple II
Společnost začala v kancelářích v texaském Austinu. Dell zde ze začátku prodával hlavně upgradovací kity pro počítače. Sám dnes přiznává, že v té době příliš o velkém byznysu nevěděl a dokonce byl bez jakéhokoliv kloudného nápadu. Hlavním heslem, které jej však hnalo kupředu bylo "Pokud mohu vydělat 80 tisíc prodejem ze svého bytu, určitě mohu vydělat milión za měsíc prodejem z kanceláře v kravatě."

V té době vůbec netušil, co a jak funguje, a hlavně neměl žádný kapitál. Jeho obchod však rostl zázračným tempem, každou chvíli se musel on i jeho zaměstnanci stěhovat do stále větších kanceláří, takže si prý připadali jako "cikáni". "Spackali jsme tehdy spoustu věcí, ale učili jsme se z vlastních chyb, což děláme dodnes," píše Dell ve své knize.

Jedním z velkých milníků společnosti bylo spuštění online prodeje v roce 1996, kdy většina konkurentů pouze rozpačitě vyčkávala. Už o rok později se Dell stal první firmou, jež prodala po internetu zboží za jeden milión dolarů.

Ačkoliv se v začátcích obchodnímu modelu Dellu příliš nevěřilo a "odborníci" se předháněli ve vymýšlení argumentů proč nebude fungovat, dokázal nakonec změnit tvář computerového byznysu. V roce 1992 se Dell Computer dostává do žebříčku Fortune 500 - největších firem a Michael Dell je nejmladším CEO v jeho historii. Letos se v tomto žebříčku umístil na 53. místě (Microsoft je 72.). V roce 1999 pak Dell získal první místo v přehledu miliardářů do 40 let. Jeho roční příjem činí zhruba 230 miliónů dolarů. Osobní majetek je odhadován na přibližně 16 miliard USD.

Diskuze (38) Další článek: Nová laserová tiskárna od HP

Témata článku: Apple, Byznys, Dell, Michael, Velký byznys, Michael Dell, Velký milník, DEL, Osobní dopis, Finanční částka, Houston, Velká zkušenost, Velká rána, Austin, Pouhý začátek, Osud, Největší sbírka, První zájemce


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní