Počítačová sestava Phantom HAL3000 aAlien: S větrem o závod

Nejnovější hry, které jsou očekávané (Half-life 2, Stalker), nebo již dostupné (Doom 3), nezbytně vyžadují výkonný hardware s komponentami starými jen několik málo měsíců. Pro vášnivé hráče jsou proto určeny jen ty nejvýkonnější sestavy, mezi něž bezesporu patří i poslední model ze série HAL3000.

Uvedení nejnovější platformy pro procesory Athlon 64, Socket 939, odstartovalo nájezd sestav vybavených těmito procesory na trh. Nabízejí nejvyšší výkon, a pokud jsou vhodně doplněny kvalitní grafickou kartou, nabídnou špičkový výkon i v nejnáročnějších hrách. Vzorovým zástupcem této výkonnostní špičky mezi herními sestavami je Phantom HAL3000 aAlien.

Jednoduchost není v módě

Plusy a minusy
 +  vysoký výkon
+ výkonné chlazení
+ pevné disky
- hlučnost
- levnější vzhled
- funkčně slabší zdroj
Aktuálním trendem dnešních počítačových sestav jsou různým způsobem vylepšované počítačové skříně. Mnohé z nich již v základu obsahují okno, osvětlení a různá důmyslná vylepšení přední masky. Ani sestava aAlien za touto módou nezaostává, je proto uložena ve skříni s velkým oknem a obsahuje také hojný počet modře svítících větráků.

Skříň od tchajwanského výrobce AeroCool má stříbrně šedou barvu. Hliník byste zde ale hledali marně, protože všechny části kromě přední masky jsou pouze železné. Přední část skříně je poměrně netypická, a to zejména svým futuristickým tvarováním. Neobvyklý je také kruhový otvor pro 120mm větrák umístěný v přední části skříně. Na pravé boční straně naleznete praktické uskupení dvou portů USB, FireWire a dvojici zvukových konektorů, nechybí zde ani potenciometr pro regulaci zmíněného větráku. Za krycí mřížkou je dokonce uložena nápodoba letadlové vrtule, kterou otáčí proud vzduchu z ventilátoru. Trochu nepříjemný je fakt, že kvůli přístupu k jakékoli mechanice v 5,25“ pozici a restartovacímu či vypínacímu tlačítku je nutné otvírat dvířka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Turbínový vzhled počítače vystavuje na odiv 12cm ventilátor • Mechaniky jsou schovány pod odklopným víkem • Výstupy konektorů na přední masce jsou praktickým doplňkem moderních skříní. Otočné kolečko nad nimi slouží k regulaci otáček předního větráku

Okno do duše

Související odkazy

Slovník
čipová sada
DVD
DVI
FireWire
IEEE
platforma
procesor
RAID
S/PDIF
socket
USB

Katalog produktů
Grafické karty
Pevné disky
Procesory

Do levé bočnice je zabudováno okno, v němž je umístěn 80mm větrák. Je posazen přímo nad procesorem a vhání vzduch dovnitř. Nad větrákem sedí efektní lesklá mřížka s grafickým motivem, která však způsobuje poměrně značnou hlučnost proudícího vzduchu. Na zadní straně pod zdrojem se usídlil další 120mm větrák, již bez regulace, jenž spolu se zdrojem odsává teplo zevnitř skříně. Efektivnější umístění bočního větráku by bylo zcela jistě v úrovni grafické karty, protože v oblasti procesoru jsou už dva 120mm větráky.

Pro napájení sestavy byl použit levnější zdroj s již klasickým 120mm větrákem značky Eurocase, jehož udávaný výkon je 400 W. Vnitřek počítače je hezky uklizen, všechny kabely jsou na svém místě a pevně spáskované. Dva pevné disky jsou dobře umístěny a chlazeny předním větrákem.

Chlazení větrem

O chlazení vnitřností počítače je velice dobře postaráno. Přední a zadní 120mm větráky v kombinaci s 80mm v bočnici a dalším 120mm ve zdroji vytvářejí vevnitř skříně téměř uragán. Všechny dohromady sice způsobují poměrně značný hluk, z něhož je nejhlasitější hlavně proudění vzduchu vinou mřížek, které sice vypadají efektně, avšak hlasitost větráku zvyšují. Komponenty v počítači jsou však uchlazeny opravdu příkladně. Na škodu by nebyla přítomnost regulátoru, kterým by šlo podle potřeby ovlivňovat hlučnost i výkon všech větráků a ne jen pouze jednoho předního.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Připojení FireWire na přední masce obstarává externí kabel vedoucí ze zadní části, což je trochu nepraktické. Vedle sady konektorů je zasazen velký 120mm větrák chladící vnitřnosti počítače • Všechny větráky svítí modře, což v přítmí vytváří zajímavé efekty. Osvětlení bohužel nejde vypnout • V bočním víku je ozdobný kryt větráku, bohužel je tak trochu hlučnější

Procesor ovívá chladič Arctic Cooling Silencer 64 TC, který se bez zátěže kvůli průvanu téměř netočí. Masivní chlazení zvyšuje šance na přetaktování a uchlazení zvýšeného tepelného výkonu. Této snaze ale neodpovídají paměti, které jsou pouze standardní; nemyslíte-li na přetaktování, jejich 1GB kapacita v dvoukanálovém režimu vám určitě bude stačit.

Sprintem k cíli

Celkový výkon sestavy je na velmi vysoké úrovni. Výkonná grafická karta a moderní platforma a Athlon 64 potvrzují své kvality – není pro ně problém nabídnout vám všechny hry v maximální kvalitě a vysokých rozlišeních. Perličkou jsou dva pevné disky se společnou kapacitou 320 GB, které jsou zapojeny v pozici RAID 0 a jsou tedy také velice rychlé. Díky vypalovačce DVD pro vás nebude překážkou ani zálohování dat či vypálení domácích videí.

Hledáte-li vysoký výkon s masivním chlazením a nevadí vám vyšší hlučnost, počítač Phantom HAL3000 aAlien by vám měl vyhovovat. Sestava samozřejmě není určená jenom na hry, ale zvládne jakoukoli jinou náročnou aplikaci, v níž oceníte velké množství paměti nebo výkonné pevné disky v režimu RAID 0. Chudší výbava přídavných karet je díky vysoké integraci komponent na základní desce méně podstatná.

Naměřili jsme
3DMark2001 SE (1 024 × 768) 22 824
3DMark 03 (1 024 × 768) 10 292
PCmark2004 Marks/CPU/Memory/GFX/HDD 4 421/4 118/4 606/6 015/5 267
AquaMark3 Total/GFX/CPU 56 273/7 968/9 586

Phantom HAL3000 aAlien  
produkt počítačová sestava bez monitoru
zdroj 100Mega Distribution, Brno
kontakt 548 220 077
cena 56 602 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)  
Petra Black Devil 3500 66 990 Kč
Fox Factor-X 59 949 Kč
Phantom HAL3000 aAlien 56 602 Kč
Parametry
procesor AMD Athlon 64 3500+
základní deska MSI K8T Neo2
čipová sada VIA K8T800 Pro
paměť 2× 512 MB PC3200 CL 2,5
pevný disk 2× 160 GB Western Digital JD SATA
grafika Sapphire Atlantis ATI Radeon X800Pro, 256 MB DDR3
mechaniky DVD±R/RW TEAC
zvuk integrovaný 7.1 ALC850
rozhraní 6× USB 2.0, 1× IEEE 1394, 2× PS/2, 1× sériový, 1× paralelní,
RJ45, 3× audio, S/PDIF-out, 1× D-Sub, 1× DVI, 1× S-Video
síť integrovaná 1Gb Realtek 8110S
ventilátory 2× 120 mm, 1× 80 mm
zdroj Eurocase ATX-400 JSP
software Windows XP Professional CZ

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 19/04

Diskuze (12) Další článek: Seznam.cz: Víme, proč dochází k problémům s e-mailem

Témata článku: Hardware, Sestavy, Sestava, Masivní chlazení, Devil, SES, Skříň, Přední část, Moderní komponenta, Závod, PHA, HAL, Počítačová sestava, Rj45, Marks, Vysoký výkon, Moderní platforma, Otočné kolečko, Počítačový zdroj, Sprint, Udávaný výkon, Phantom, Phantom 2, Počítačová skříň


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 128

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11