Počítačová kriminalita v Číně?

Posledních pár dní je v souvislosti s internetovým světem a internetovou kriminalitou spojována Čína. Stát, který nejspíše v důsledku svého trestního práva nebývá jinak tak často citován.
Kriminalita na Internetu je v současné době celkem běžná a skoro již „nezajímavá“ věc. Sem tam někdo něco hackne (třeba FBI). Pravidelně se objevují zprávy o nových virech, nových červech, které mají mít na síti zničující důsledky, ale většinou se žádná senzace nekoná, přestože i ztráty v podobě napadených systémů jsou nemalé.

V Číně je v současné době počítačová kriminalita, jako nejspíše všechny oblasti života, spojena s politickými postoji státu k Internetu a samozřejmě také politickými postoji vlastních uživatelů čínského webu. Poslední politický případ je zadržení a odsouzení člověka z důvodu podvracení státu.

Soud ve střední Číně vynesl rozsudek tříletého vězení nad padesátiletým Ču Žuej-siangem za rozesílání elektronické pošty s tiskovými informacemi kritizujícími politiku čínské vlády.

Byl shledán vinným z podněcování k podvracení státu (na tento paragraf si dříve narození jistě vzpomenou z éry 1948-1989) tím, že si u hongkongského providera založil emailový účet a informace získané na Internetu (jednalo se o zahraniční „reakční“ texty kritizující pekingskou vládu) pak poslal svým 12 přátelům.

Tento případ je nejnovější epizodou v početných pokusech čínské vlády zabránit volnému přístupu k informacím a svobodě slova na Internetu. Od roku 1998 bylo v Číně zatčeno přinejmenším 15 lidí za to, že na Internetu zveřejnili nebo rozšiřovali informace.

Ale prohřešky na internetu v Číně nejsou pouze politické.

Minulý týden byl devatenáctiletý mladík zatčen v souvislosti s pornografií, kterou zveřejňoval na oficiálních čínských webech. Vystupoval pod přezdívkou „playgirl“ a za své dopadení si může sám. V internetových diskusních fórech se vychloubal, že již „hacknul“ nejméně třicet zahraničních a domácích webů. Dá se to považovat za klukovinu, jakých se na Internetu provádí desítky, ale je možné, že pro mladíka to bude mít nedozírné následky. Jaký bude trest vzhledem k podmínkám v Číně, se uvidí.

Další z akcí, jimiž se Čína zviditelnila jako stát, kde užívání Internetu jen kvete, a to i na poli trestním, bylo objevení počítačového viru Code Blue. Počítačoví experti z čínského města Tchien-ťin oznámili existenci počítačového viru, který je podobný viru Code Red. První verze Code Red infikovala 19. července během devíti hodin 250.000 systémů a celkem vir způsobil škody v hodnotě 2,4 mld. dolarů.

Odborníci neví, jaké škody dosud způsobila čínská verze, ale vir byl již zachycen a odborníci jej analyzují.

Čínská elektronická kriminalita nicméně dokazuje, že s Čínou, jakožto nejlidnatějším státem i se státem „lidově-demokratickým“, se musí počítat na všech frontách. Je to beze sporu moderní stát, jehož praktiky se sice západnímu světu nelíbí, nicméně je nutné si jeho existenci uvědomit a reflektovat.

Co teprve olympiáda?

Diskuze (1) Další článek: Microsoft odstranil budovy WTC ze svého Flight Simulatoru

Témata článku: Čína, Emailový účet, Čínská verze, Počítačová kriminalita, Nová přezdívka, Sián


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5