Počítačníci v Česku: desktopy jsou pro důchodce a za filmy stále platit nechceme

  • Zájem o běžné stolní počítače výrazně klesá
  • Každý dvacátý uživatel počítače umí programovat
  • Za filmy na internetu zkrátka platit nebudeme

Do bilancování roku 2017 se pustil i Český statistický úřad, který mimo jiné vydal i obsáhlou zprávu Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci. Najdete ji přímo na webu czso.cz. Z ní mimo jiné vyplývá stále rostoucí obliba notebooků, rozšiřující se technologie mezi seniory, stagnující zájem o sociální sítě nebo rostoucí obliba mobilních komunikátorů.

Pod průměrem Evropy

Naprostým základem celkové statistiky jsou čísla hovořící o dostupnosti počítače a internetu v domácnostech. V letošním roce se přehoupl podíl přes tři čtvrtiny, počítač tedy vlastní 77 % domácností v Česku. Za deset let se jedná o zdvojnásobení.

Prakticky přestal existovat rozdíl mezi počtem domácností s počítačem a internetem. Drtivá většina těch, které mají k dispozici počítač jsou zároveň připojeni k internetu. Před desíti lety to bylo pouze 81 % a téměř pětina domácností s počítačem tedy neměla internetovou přípojku. Není se však čemu divit, zatímco v roce 2007 jsme stále mohli internet považovat za doplněk počítače, dnes je přístup na internet primárním účelem počítače.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

V rámci evropské unie je Česko v téhle statistice pod průměrem. Zatímco u nás má k dispozici internet 81 % domácností, v rámci EU je průměr 85,4 %. Nejlépe je na tom Lucembursko, Nizozemsko a Dánsko (výrazně nad 90%).

Notebooky dominují

Statistiky ČSÚ potvrzují dlouhodobý celosvětový trend v přechodu k přenosným zařízením, ať už notebookům nebo tabletům. Desktop tedy vlastní pouze 38 % domácností, kdežto notebook 58 %. Na tablet se spoléhá 24 % domácností, což je překvapivě vysoké číslo.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

Ještě větší rozdíly potom najdeme při pohledu do jednotlivých demografických skupin. Zatímco mezi seniory jsou stále populárnější stolní sestavy (56 %), v domácnostech s dětmi jasně dominují notebooky – 81 %. Téměř v polovině z nich navíc najdeme i tablet – 46 %.

Seniorů na síti přibývá

V demografických datech je nejzajímavějším číslem výrazně rostoucí podíl seniorů, kteří využívají počítač a internet. Zatímco v roce 2007 to bylo pouhých 8 % starobních důchodců, letos je toto číslo na 36 %.

Mezi nižšími věkovými skupinami se podíly uživatelů počítače pohybují vysoko nad 90 procenty, přičemž nejvyšší je nepřekvapivě ve skupině 16-24 let, kde počítač používá podle ČSÚ 98 % lidí v Česku.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

Zároveň také roste frekvence, s jakou počítač používáme. Každý den zapíná počítač celkem 80 % jeho uživatelů, přičemž před deseti lety do bylo 61 %. Za tím můžeme hledat i zmíněný růst podílu domácností s internetem, který ke každodennímu využívání razantně přispívá.

Pět procent programátorů

Statistický úřad přinesl i statistiky toho, co jednotlivci zvládnou na počítači. Asi nikoho nepřekvapí, že přes 67 % uživatelů počítačů si poradí s textovým editorem a přes polovinu s tabulkovým editorem. Zajímavostí ale může být, že pouze 44 % uživatelů počítače zvládne nainstalovat nový software.

Klepněte pro větší obrázek
Téměř 5 % uživatelů počítače dokáže programovat (zdroj: czso.cz)

Nejpřekvapivějším číslem je ale podíl uživatelů, kteří dokážou programovat – ať už v rámci profese nebo ve volném čase. Těch je téměř pět procent, tedy asi 344 tisíc jedinců v Česku, nejvíc je opět zastoupena nejnižší věková skupina 16-24 let, kde programovat dokáže každý desátý uživatel počítače.

Mobil má téměř každý

Zatímco počítač vlastní 77 % domácností, v případě mobilů je toto číslo mnohem vyšší. Ve skupině nad 16 let je to již 98 % jednotlivců, přičemž i mezi seniory je to 93 %. Necelá polovina (45 %) přistupuje prostřednictvím něj na internet. Z toho se dá přibližně odvodit i podíl uživatelů smartphonů, neboť tato data ČSÚ nesbírá. Zato sbírá data o podílu jednotlivců, kteří si platí mobilní data. Těch je v Česku 39 %, zbytek využívá pro připojení k internetu na telefonu Wi-Fi.

Právě v této statistice jsme ale daleko za průměrem Evropské unie. Tam se k internetu prostřednictvím telefonu připojilo v roce 2016 65 % jednotlivců, u nás je to již zmíněných 45 %.

E-maily vedou, komunikátory dotahují

Téměř každý uživatel internetu v Česku dokáže přijmout či odeslat e-mail. Neporadí si s tím pouze 7 % těch, kteří se k internetu připojují; schopnější jsou přitom ženy. Stále větší oblibě se ale těší komunikátory, které lze využívat primárně na telefonu (ale mají i desktopovou variantu). Sem řadíme primárně WhatsApp či Facebook Messenger, ale i Viber nebo Telegram. Některou z těchto platforem pro komunikaci v roce 2017 využilo 31 % z celkové populace. Nepřekvapivě jsou nejoblíbenější ve věkové skupině 16-24 let, kde ji využívá 63 %.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

Naopak pokles zaznamenal ČSÚ v případě telefonování přes internet, kde můžeme mezi důvody hledat především zlevňování tarifů nebo lepší podmínky pro roaming. Mezi uživateli internetu si zatelefonovalo přes internet (nejčastěji Skype nebo WhatsApp) 42 %, což je asi 33 % z celkové populace. Největší oblibě se telefonování přes internet (téměř výhradně Skype) těšilo v roce 2012, kdy jej využívalo 37 % z celkové populace.

Zájem o sociální sítě stagnuje

Největší nárůst obliby o sociální sítě nastal mezi roky 2009 a 2012, kdy se Facebook či Twitter přetransformovaly do podoby, kterou známe dnes. Tehdy se počet uživatelů zvýšil z 5 % na 31 %. Aktuálně však nových uživatelů příliš nepřibývá, každý rok je to asi 2,6 procentního bodu. Zdaleka to však není pouze tím, že „na Facebooku už jsou všichni“. Z celkového počtu uživatelů internetu má profil na sociální síti 54,8 % můžu a 57,8 % žen.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

V absolutních číslech to potom znamená téměř 3,9 milionů uživatelů (v drtivé většině Facebooku). V tomto patříme k nejkonzervativnějším zemím v EU, nižší podíl mezi uživateli internetu najdeme pouze ve Francii, kde sociální sítě využívá 46 %. Nejvíc je to potom v Maďarsku, kde je to 82,8 % mezi uživateli internetu.

Placené filmy? Díky, nechceme

Přibývající počet videoték, kde je možné filmy zhlédnout za poplatek nebo měsíční předplatné by teoreticky mohl přinést větší zájem o tyto služby. U nás se tak ale neděje. Ke sledování placených filmů se přihlásilo necelých 5 procent uživatelů internetu. To je asi 320 tisíc uživatelů, o které se placené videotéky u nás perou.

Klepněte pro větší obrázek
Jen 4,7 % uživatelů internetu platí za video či filmy (zdroj: czso.cz)

Srovnání s Evropskou unií máme z roku 2016, kdy jsme na tom byli vůbec nejhůř ze všech 28 zemí. Společnost nám na nejnižších příčkách dělalo Rumunsko a Maďarsko. Naopak téměř polovina uživatelů za video na internetu platí ve Švédsku a Dánsku.

Diskuze (92) Další článek: NASA pustila do dat umělou inteligenci, našla rekordní planetární systém

Témata článku: Počítače, Facebook, Sociální sítě, Internet, WhatsApp, Twitter, Skype, Evropa, Statistiky, Viber, Evropská unie, Francie, Procentní bod, Rumunsko, Lucembursko, Největší nárůst, Rostoucí obliba, Rostoucí podíl, Důchodce, Věková skupina, Celkový počet, Dánsko, Vysoké číslo, Drtivá většina, Poplatek


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku