Internet | Statistiky

Počítačníci v Česku: desktopy jsou pro důchodce a za filmy stále platit nechceme

  • Zájem o běžné stolní počítače výrazně klesá
  • Každý dvacátý uživatel počítače umí programovat
  • Za filmy na internetu zkrátka platit nebudeme

Do bilancování roku 2017 se pustil i Český statistický úřad, který mimo jiné vydal i obsáhlou zprávu Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci. Najdete ji přímo na webu czso.cz. Z ní mimo jiné vyplývá stále rostoucí obliba notebooků, rozšiřující se technologie mezi seniory, stagnující zájem o sociální sítě nebo rostoucí obliba mobilních komunikátorů.

Pod průměrem Evropy

Naprostým základem celkové statistiky jsou čísla hovořící o dostupnosti počítače a internetu v domácnostech. V letošním roce se přehoupl podíl přes tři čtvrtiny, počítač tedy vlastní 77 % domácností v Česku. Za deset let se jedná o zdvojnásobení.

Prakticky přestal existovat rozdíl mezi počtem domácností s počítačem a internetem. Drtivá většina těch, které mají k dispozici počítač jsou zároveň připojeni k internetu. Před desíti lety to bylo pouze 81 % a téměř pětina domácností s počítačem tedy neměla internetovou přípojku. Není se však čemu divit, zatímco v roce 2007 jsme stále mohli internet považovat za doplněk počítače, dnes je přístup na internet primárním účelem počítače.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

V rámci evropské unie je Česko v téhle statistice pod průměrem. Zatímco u nás má k dispozici internet 81 % domácností, v rámci EU je průměr 85,4 %. Nejlépe je na tom Lucembursko, Nizozemsko a Dánsko (výrazně nad 90%).

Notebooky dominují

Statistiky ČSÚ potvrzují dlouhodobý celosvětový trend v přechodu k přenosným zařízením, ať už notebookům nebo tabletům. Desktop tedy vlastní pouze 38 % domácností, kdežto notebook 58 %. Na tablet se spoléhá 24 % domácností, což je překvapivě vysoké číslo.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

Ještě větší rozdíly potom najdeme při pohledu do jednotlivých demografických skupin. Zatímco mezi seniory jsou stále populárnější stolní sestavy (56 %), v domácnostech s dětmi jasně dominují notebooky – 81 %. Téměř v polovině z nich navíc najdeme i tablet – 46 %.

Seniorů na síti přibývá

V demografických datech je nejzajímavějším číslem výrazně rostoucí podíl seniorů, kteří využívají počítač a internet. Zatímco v roce 2007 to bylo pouhých 8 % starobních důchodců, letos je toto číslo na 36 %.

Mezi nižšími věkovými skupinami se podíly uživatelů počítače pohybují vysoko nad 90 procenty, přičemž nejvyšší je nepřekvapivě ve skupině 16-24 let, kde počítač používá podle ČSÚ 98 % lidí v Česku.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

Zároveň také roste frekvence, s jakou počítač používáme. Každý den zapíná počítač celkem 80 % jeho uživatelů, přičemž před deseti lety do bylo 61 %. Za tím můžeme hledat i zmíněný růst podílu domácností s internetem, který ke každodennímu využívání razantně přispívá.

Pět procent programátorů

Statistický úřad přinesl i statistiky toho, co jednotlivci zvládnou na počítači. Asi nikoho nepřekvapí, že přes 67 % uživatelů počítačů si poradí s textovým editorem a přes polovinu s tabulkovým editorem. Zajímavostí ale může být, že pouze 44 % uživatelů počítače zvládne nainstalovat nový software.

Klepněte pro větší obrázek
Téměř 5 % uživatelů počítače dokáže programovat (zdroj: czso.cz)

Nejpřekvapivějším číslem je ale podíl uživatelů, kteří dokážou programovat – ať už v rámci profese nebo ve volném čase. Těch je téměř pět procent, tedy asi 344 tisíc jedinců v Česku, nejvíc je opět zastoupena nejnižší věková skupina 16-24 let, kde programovat dokáže každý desátý uživatel počítače.

Mobil má téměř každý

Zatímco počítač vlastní 77 % domácností, v případě mobilů je toto číslo mnohem vyšší. Ve skupině nad 16 let je to již 98 % jednotlivců, přičemž i mezi seniory je to 93 %. Necelá polovina (45 %) přistupuje prostřednictvím něj na internet. Z toho se dá přibližně odvodit i podíl uživatelů smartphonů, neboť tato data ČSÚ nesbírá. Zato sbírá data o podílu jednotlivců, kteří si platí mobilní data. Těch je v Česku 39 %, zbytek využívá pro připojení k internetu na telefonu Wi-Fi.

Právě v této statistice jsme ale daleko za průměrem Evropské unie. Tam se k internetu prostřednictvím telefonu připojilo v roce 2016 65 % jednotlivců, u nás je to již zmíněných 45 %.

E-maily vedou, komunikátory dotahují

Téměř každý uživatel internetu v Česku dokáže přijmout či odeslat e-mail. Neporadí si s tím pouze 7 % těch, kteří se k internetu připojují; schopnější jsou přitom ženy. Stále větší oblibě se ale těší komunikátory, které lze využívat primárně na telefonu (ale mají i desktopovou variantu). Sem řadíme primárně WhatsApp či Facebook Messenger, ale i Viber nebo Telegram. Některou z těchto platforem pro komunikaci v roce 2017 využilo 31 % z celkové populace. Nepřekvapivě jsou nejoblíbenější ve věkové skupině 16-24 let, kde ji využívá 63 %.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

Naopak pokles zaznamenal ČSÚ v případě telefonování přes internet, kde můžeme mezi důvody hledat především zlevňování tarifů nebo lepší podmínky pro roaming. Mezi uživateli internetu si zatelefonovalo přes internet (nejčastěji Skype nebo WhatsApp) 42 %, což je asi 33 % z celkové populace. Největší oblibě se telefonování přes internet (téměř výhradně Skype) těšilo v roce 2012, kdy jej využívalo 37 % z celkové populace.

Zájem o sociální sítě stagnuje

Největší nárůst obliby o sociální sítě nastal mezi roky 2009 a 2012, kdy se Facebook či Twitter přetransformovaly do podoby, kterou známe dnes. Tehdy se počet uživatelů zvýšil z 5 % na 31 %. Aktuálně však nových uživatelů příliš nepřibývá, každý rok je to asi 2,6 procentního bodu. Zdaleka to však není pouze tím, že „na Facebooku už jsou všichni“. Z celkového počtu uživatelů internetu má profil na sociální síti 54,8 % můžu a 57,8 % žen.

Klepněte pro větší obrázek
(zdroj: czso.cz)

V absolutních číslech to potom znamená téměř 3,9 milionů uživatelů (v drtivé většině Facebooku). V tomto patříme k nejkonzervativnějším zemím v EU, nižší podíl mezi uživateli internetu najdeme pouze ve Francii, kde sociální sítě využívá 46 %. Nejvíc je to potom v Maďarsku, kde je to 82,8 % mezi uživateli internetu.

Placené filmy? Díky, nechceme

Přibývající počet videoték, kde je možné filmy zhlédnout za poplatek nebo měsíční předplatné by teoreticky mohl přinést větší zájem o tyto služby. U nás se tak ale neděje. Ke sledování placených filmů se přihlásilo necelých 5 procent uživatelů internetu. To je asi 320 tisíc uživatelů, o které se placené videotéky u nás perou.

Klepněte pro větší obrázek
Jen 4,7 % uživatelů internetu platí za video či filmy (zdroj: czso.cz)

Srovnání s Evropskou unií máme z roku 2016, kdy jsme na tom byli vůbec nejhůř ze všech 28 zemí. Společnost nám na nejnižších příčkách dělalo Rumunsko a Maďarsko. Naopak téměř polovina uživatelů za video na internetu platí ve Švédsku a Dánsku.

Diskuze (92) Další článek: NASA pustila do dat umělou inteligenci, našla rekordní planetární systém

Témata článku: Počítače, Internet, Sociální sítě, Facebook, WhatsApp, Evropa, Skype, Statistiky, Twitter, Evropská unie, Viber, Francie, Celková statistika, Mobilní komunikátor, Naprostý základ, Přibývající počet, Uživatel internetu, Nový uživatel, Internetová přípojka, Celkový počet, Procentní bod, Sociální síť, Nizozemsko, Švédsko, Desktopová varianta, Stolní počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 113

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 152Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?