Počítače se v Evropě prodávají jako šílené (kdeže to je, ta Evropa?)

Do hlubin vlastní bezvýznamnosti: v Evropě se prodá skoro devět milionů počítačů za čtvrtletí. U nás sedmdesát tisíc...
Podle výzkumné skupiny Context se v posledním čtvrtletí roku 1998 prodalo v Evropě o 22.2% počítačů více než ve stejném období roku 1997; celkem to znamenalo neuvěřitelných 8.8 miliónu počítačů. Takovýto boom ovšem trval celý rok 1998, protože celkový vzrůst byl o 21.1%; firma Context tvrdí, že se v Evropě prodalo celkem 24 995 185 počítačů.

Na rozdíl třeba od USA byl v Evropě „prorokem“ právě Compaq Computer, který zde v tržním podílu stoupl na 16.9% (17.3% včetně počítačů Digitalu); druhá je IBM (8.6%, mírný pokles), třetí Dell (7.9%, výrazný vzestup).

Živě komentuje: samozřejmě musí člověk okamžitě získat podezření při sdělení přesného čísla prodaných počítačů – to voni fakt vědí i o tom stroji, co mě loni smontoval Pepa Michálek, firma Michálek-počítače? Jistěže ne – všechny tyto společnosti monitorují pouze významné výrobce počítačů, od kterých dokáží získat informace (též samozřejmě subjektivní, zejména v případě, když se jedná o privátní firmy). I zde může trčet kus zakopaného psa – protože neznačkoví, miniaturní výrobci mizí a značkoví posilují, může to na radaru výzkumnických agentur vypadat, jako že se prodává výrazně víc počítačů než dříve.

Každopádně ale rekordní vzrůst Evropy je potvrzen i třeba renomovanější firmou IDC, ta ovšem uvádí o něco nižší čísla. My se ale můžeme tázat: kde že ta Evropa je, když u nás je to bída nad bídu a Ukrajina s Ruskem je na tom ještě hůře? Musíme si ještě bohužel zvyknout na to, že při hodnocení významu jednotlivých zemí se nesmíme dívat na velikost barevných fleků na mapě, ale na dočista jiná čísla, týkající se ekonomické výkonnosti – a v té vypadá Holandsko líp než celá Ukrajina. Takže pokud má západní Evropa rychlý vzrůst, má vzrůst Evropa celá; pokud má východní Evropa vzrůst (či pokles), do celkových procent se to skoro nepromítne…

Váš názor Další článek: Akcionáři Microsoftu už mají zase dvojnásobek akcií

Témata článku: Evropa, Radar, Ekonomický boom, Celá firma, Celá Evropa, Ukrajina, Rekordní podíl

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost