Windows 11

Počítače Microsoft Copilot+ běží na Armu a prý jsou lepší než Apple. Do začátku mají pár zajímavých AI funkcí

Microsoft šlape na plyn v nasazování AI. V předvečer vývojářské konference Build 2024 oznámil novinky pro Windows 11 a hlavním motivem je umělá inteligence.

Na AI funkce Windows jste dosud potřebovali připojení k internetu, data se zpracovávala na serverech. Teď přímo na počítačích s Windows lokálně poběží malé jazykové modely. Ovšem bude k tomu potřeba odpovídající akcelerační hardware – aktuálně jde o procesory Qualcomm Snapdragon X. Počítače s těmito čipy ponesou značku Copilot+. Přehled prvních modelů nabízíme v samostatném článku.

Intel ani AMD dnes Qualcommu konkurovat nemohou. To se v budoucnu změní (za pár měsíců čekáme čipy AMD Strix Point a Intel Lunar Lake), ale Windows v roce 2024 nabídnou několik zajímavých funkcí exkluzívně na čipové platformě Arm. Jde o chytré vyhledávání, práci s grafikou v Malování a Fotografiích, ladění obrazu z webkamery a živé titulkování s překladem do angličtiny.

windows ai novinky pre-build (1).jpg
Copilot poběží i ve vlastním okně

Zastavme se ještě na moment u zmíněných Snapdragonů. Podle Microsoftu jsou nejen výrazně efektivnější než současné čipy od AMD a Intelu, ale také překonávají konkurenci od Applu:

  • Při přehrávání lokálního videa počítače s Windows 11 a Snapdragony X Elite nebo X Plus vydrží o 20 % déle než 15" Macbooky Air s procesory M3.
  • Počítače Copilot+ poráží Macbooky Air až o 58 % v dlouhodobé vícevláknové zátěži. Výsledek pochází z benchmarku Cinebench 2024.
  • Snapdragony X Elite při stejných úlohách poskytují až 20× vyšší výkon než procesory Core i7 dvanácté generace a jsou 100× efektivnější při zpracování AI ve srovnání s akcelerací pomocí grafických karet GeForce 4080.

Chytré vyhledávání s fotografickou pamětí

Dřívější spekulace nelhaly a Windows opravdu budou sledovat, co děláte, jaké aplikace a weby otevíráte, prohledá vaši komunikaci apod. Vy pak systému třeba i v hrubých obrysech a svými slovy popíšete, co jste nedávno viděli a teď nemůžete najít, a AI vám s nalezením pomůže.

Možná šlo o e-mail, možná o webovou stránku, možná jste klíčové slovo zahlédli v nějakém dokumentu. Vyhledávání bude konečně chytré a s počítačem budete komunikovat v přirozeném jazyce. Windows si nejen zapamatují obsah obrazovky, měly by i chápat vztahy mezi obsahem. Ukáží vám snímky na časové ose, v nichž uvidíte, co jste dělali.

windows ai novinky pre-build (4).png
Vizuální časová osa vám doslova ukáže historii toho, co jste na počítači dělali

Díky nim si možná uvědomíte, kde je hledaný obsah. Rovnou se budete moct přepnout do příslušné složky, chatu v Teams nebo e-mailu v Outlooku. Sémantický index bude uložený lokálně. Neomezený být z podstaty nemůže a nevíme, jak bude v praxi prostorově náročný.

Délku paměti si nastavíte, bude možné mazat dílčí segmenty, sledování při soukromých aktivitách pozastavíte. AI bude moct sledovat jen určené aplikace. Pod čarou Microsoft uvádí, že funkce je optimalizovaná pro pár vybraných jazyků. Kromě obligátní angličtiny jsou to čínština, francouzština, němčina, japonština a španělština.

windows ai novinky pre-build (5).png
Navigace v historii vám usnadní najít to, co potřebujete

Redmondští explicitně neříkají, že funkce v Česku a v českém jazykovém prostředí nebude dostupná. Jestli bude úplně zablokovaná, nebo jen nebude dobře fungovat s obsahem v češtině, zjistíme časem. Oficiálně Redmondští chytré vyhledávání s časovou osou nazývají Recall instantly. Neoficiálně jsme ji znali jako AI Průzkumník.

Díky The Verge, které se mohlo osobně zúčastnit předváděcí akce (firma živý přenos neudělala, předem jsme vycházeli z tiskových materiálů), víme, že AI funkce ve Windows bude pohánět přes 40 různých modelů. Microsoft se dušuje, že modely jsou do systému opravdu pořádně zapečené a že nejde o povrchní záležitost.

Ve své vizi ukázal, že Copilot, resp. AI proroste Windows skrze naskrz. Odpoví na zprávy, umožní rychle upravovat soubory apod. Bude nám i radit se hrami. Nevíte, jak se tvoří předmět v Minecraftu? AI proskenuje vaši obrazovku a bude vám v reálném čase radit, co máte dělat.

Tvořte a upravujte obrázky

Image Creator (dříve Cocreator) od loňského podzimu v Malování umožňuje generovat obrázky. Podle Microsoftu jich vzniklo už skoro 10 miliard.

Windows 11 a nové Snapdragony způsobí zvrat v tom, že obrázky budeme generovat lokálně v aplikacích Malování a Fotografie. Toto řešení by mohlo být pružnější než cloud a bude soukromé. Posuvníkem určíte míru kreativity, s jakou si má algoritmus vaše povely vyložit. Při změně zadání AI svůj obrázek modifikuje.

windows ai novinky pre-build (3).png
Obrázky už nemusíme generovat v cloudu, s novými AI akcelerátory to půjde lokálně

AI dále upraví vaše osobní obrázky. Creatoru třeba napíšete, aby vaši fotografii stylizoval do kyberpunku. K dispozici budou přednastavené filtry, opět budete moct ovlivnit sílu kreativity. Navíc bude možné upravit buď jen objekt v popředí, nebo pozadí obrázku. Případně si vygeneruje obrázek z vašeho náčrtu.

Microsoft zatím neřekl, jak to bude s dostupností. Cloudový Image Creator se dosud většině Evropy vyhýbal, lokální generování obrázků by legislativou EU mohlo projít snáze. Microsoft na předváděcí akci uvedl, že Copilot na počítačích Copilot+ dovede zvýšit rozlišení starších fotek.

Další AI novinky

Titulkování lidské řeči v reálném čase nabízí Windows 11 delší dobu, ale na podporu češtiny zatím nedošlo. AI má potenciál nabídnout kvalitní titulkování v reálném čase v širokém spektru jazyků.

K určitému posunu dojde, Microsoft totiž pracuje na algoritmu, jenž v reálném čase přeloží obsah z originálního zdroje do angličtiny. Stačí, aby zvuk procházel vaším počítačem. Jestli bude možné překládat i z češtiny, nevíme. Redmondští jen píší, že to půjde ze 40 jazyků.

windows ai novinky pre-build (2).jpg
AI upraví obrázek podle vašich požadavků

Windows Studio Effects byly zatím tak omezené, že je většina uživatelské základny Windows nezná. Jejich rozšíření bránil právě nedostatek AI akcelerátorů. Počítače s certifikací Copilot+ efekty využijí ke zlepšení kvality obrazu z webkamery. Sedíte-li ve tmavém prostředí, obraz se prosvětlí, chybět nebudou různé obrazové filtry, oči se budou dívat do webkamery, ačkoli reálně tomu tak nebude apod.

Copilot je ve Windows dosud integrovaný formou postranního panelu. Zanedlouho ho budeme moct používat také v samostatném okně. Copilot v nadcházejících týdnech nabídne také GPT-4o.

Microsoft uvádí počítače s certifikací Copilot+:

Microsoft otevřeně nekomunikuje dostupnost zbytku oznámených funkcí pro Windows 11. Počítače Copilot+ se nicméně do prodeje dostanou 18. června a nové funkce budou přinejmenším dostupné v betatestu. Microsoft indikuje, že by AI funkce mohly být v budoucnu akcelerované i výkonnými grafickými kartami od Nvidie a AMD.

Adobe a spol. nastupují také

Síly AI akcelerátorů ve Snapdragonech X využijí také třetí strany. Kreativní gigant Adobe je využije ve Photoshopu, Lightroomu a Expressu. V létě dojde také na Illustrator a Premiere Pro. Snazší použití efektů slibuje videostřižna DaVinci Resolve Studio, pozadí ve videoklipech odstraní CapCut.

Cephable vám zase umožní ovládat počítač pohyby hlavy a mimikou. LiquidText nabídne rychlejší a chytřejší tvorbu poznámek v dokumentech. Na pokročilé automatické mixování hudby láká Djay Pro.

Zdroj: tiskové materiály Microsoftu

Diskuze (48) Další článek: Máte mobilní tarif s neomezenými daty? Kolik jste ochotní platit a jakou rychlost potřebujete?

Témata článku: , , , , , , , ,