Apple ukradl rozhrani i napady xeroxu kteri vynalezli PC jasne je to psane na wikihttp://cs.wikipedia.org/wiki/Xerox... jak jste zhrnuli vyvoj vykonu macu uvedomul jsem si ze nikdy nebyl mac nijak vyrazne napred pred PC ja jsme mel v tech letech +/- stejnou operacni pamet a windows 3.11 byl uz v 93 kdo chtel okna melje i na pcdneska si macu nevymenis ani hardisk doufam ze brzo zkrachnou
Neukradl, Xerox jim to vysvětlil dobrovolně. Ale nalsané je to celé znova, jen nápad je od xeroxu.
Mě by zajímalo, jestli také dnes ještě stačí garáž + vize na splnění Amerického snu podobnému jako vzestup Applu ?Jestli v pokojíčku by šel napsal lepší operační systém, než je Windows 8.1 nebo iOS, nebo Android 4 ?
Názor byl 3× upraven, naposled 25. 1. 2014 18:10
kdyz bude napad a realizujes ho driv nez ti to nekdo ukradne proc ne.. Facebook taky prorazil dost pozde s webem co by sel spichnout za vikend kdyz si koupis o RedBull vic nez obvykle... 😉
Dal jsem souhlas, bohuzel mate pravdu. Prvni verze FB byla o kapanel lepsi lide.cz samozrejme v lepsi grafice + nejake mensi vychytavky ale jinak nic moc.
Vzpomínám na rok cca 1996. Pracoval jsem v grafickém studiu a všichni kolegové (grafici, korektoři, DTP) pracovali na Macintoshi - byly to šedivé nudné krabice s procesory Power PC od Motoroly. Pak přišli krásné modré G3 a barevné iMacy. Byla to super doba. Záležitost jen pro pár "specialistů" a floutků v grafickém oddělení. Her, co by na prstech jedné ruky napočítal, díky alespoň za Marathon, Quake :)
😉
Skutečnost je taková, že iMacy byly velmi drahé nejenom pro nás, ale i pro samotné řadové Američany. iMacy byly vždy pro bohatou střední, vyšší střední a nejvyšší vrstvu, nikoliv pro finančně průměrného spotřebitele. Já dodnes ani neviděl na vlastní oči iMac počítač a to jsem za život byl v bezpočet obchodech na elektroniku, kromě iPhonů a iPadů jsem nikde dosud neviděl na živo iMac. Prodavač vám řekne, iMac jen na objednávku ! Je to tak drahé, že ani samotný obchod si nemůže dovolit 1 refereční kus, protože hrozí, že by ho ani během roku neprodali. To o něčem svědčí. iMac to je jak Rolls-Royce - pro normálního smrtelníka. Je tak drahý, že ho často za celý život ani nepotkáte ! Já osobně jsem za celý život viděl na živo jen 1x Rolls-Royce, iMac zatím ještě nikdy. Aby kvůli tomu jezdil někam do Prahy do Apple Store, když na to stejně nemám, by mi připadalo trapné, ale neříkám, že ho nechci vidět, akorát iMac je tak drahý a vzácný, že i toho pověstného šafránu je více v republice.
to je nejaky vtip nebo ?
No, snazi sa o to byt vtipny.
Ifixit vydal mimořádný teardownhttp://www.ifixit.com/Teardown/Macintosh+128K+T... ...
"protože přehřívání bylo jedním z hlavních viníků reklamací."Odkud jste to přeložil ?
Jop zlate 90te roky. ja som vtedy pouzival Norton Commander namiesto Windows a namiesto WinRar-u - Rar. Hry sa vtedy nesiril cez torrenty ale cez napalovane CDcka! U nas v triede mali napalovacku len 3aja ludia (napalovacka vtedy stala 40tisic SK!) takze cela trieda im pisala zoznamy co im maju napalit. Vtej dobe sa u nas do povedomia dostali rozne grupy ako Razor1911 ktore ripovali hry (odstranovali z nich animacie) takze sa na jedno CD zmestilo aj 10 hier. Pamatam ako som vzdy prelistoval Score, urobil zoznam najnovsich hier a isiel frisky za kamaratom.
Cool. A teď si představ, že Macintosh byl ještě o dekádu dřív...
rar? Tenkrát byly v mode arj a lz.
Rar se používal také, já spíš arj (asi ze zvyku, znal jsem ho dřív). Rar měl i nějaký souborový manažer, kde se dalo vybrat, co chtěl člověk zabalit, v arj se muselo všechno psát jako parametry. Pak ale existovaly i manažery typu norton commander a dos navigator, kde se dalo komprimovat rovnou (podobně jako dneska v TC).
to si z tech 90. let moc nepamatujes nebo jsi zazil jen konec, tenkrat byl nejpouzivanejsi kopresni format ARJ hned po PKZIP a hry se nesirili pres CD ale pomoci 3,5 disket , 5,24 diskety byly v 80.letech a prelomu 80/90http://cs.wikipedia.org/wiki/ARJ...
jo začátky jsou dnes úsměvné, jaké výkony měli první Apple, ale klobouk dolu, že to Steve nevzdával a vybudoval impérium
Steve na tom moc velkou zásluhu neměl, to spíš ti, co pro to dokázali něco vytvořit. Steve měl zásluhu spíš na tom to dokázat prodat lidem. Výkony dnešních strojů budou za padesát let taky úsměvné, akorát to bude dělat věci, které dneska nemůžeme nebo to ještě nikoho nenapadlo.
V případě Macintoshe dělal šéfa projektu. To je vpodstatě tvůrčí práce. A do vývoje samotného zasahoval na šéfa asi až moc. Měl od mládí svoji vizi a celý život se ji snažil realizovat. A určitě měl i dobrého obchodního ducha, když ty produkty dokázal navíc ještě hodně dobře prodat.
"Malá operační paměť byla ale jedním z hlavních důvodů nízkého výkonu..."- Nízký výkon prvního Macu byl především v pomalém procesoru, který byl mnohem více zatížen zpracováním grafického rozhraní (ostatně Mac tehdy neměl virtuální paměť). To mělo navíc vyšší prioritu než u jiných systémů, protože v Applu chtěli zajistit dostatečnou rychlost překreslování a grafické odezvy. Jiné počítače s podobně výkonným procesorem a textovým interface byly logicky rychlejší při výpočetně náročných úlohách (což bylo tenkrát kde co).- 128kB RAM byl větší problém hlavně kvůli tomu, že nebylo možné pořádně tvořit komplexnější programy. Grafický systém zabral více operační paměti sám o sobě a programy kvůli grafice potřebovaly také více místa, takže pro to ostatní už v paměti moc místa nezůstalo. Jiné počítače sice neměly pěkné grafické GUI, ale díky tomu, že veškerý potenciál byl vyhrazen programu, dalo se s nimi dělat mnohem více.
Třeba je to myšleno podobně jako problém u W3.1 a 4MB RAM = swapák. Když jsi nahodil 32MB RAM (tehdy všechny čokolády do slotů) tak se svižnost hned zlepšila. Takto musí CPU i přistupovat k řadiči disků a to se podívej dodnes když masivně kopíruješ, že nějaký výkon jádra to přece uzme.
Macy docela dlouho neměly virtuální paměť, takže pokud paměť došla, měl program smůlu. Žádné swapování na disk (resp. disketu, protože disk tam ještě nebyl) nehrozilo.
Na 4 MB jsme jeli celá velká firma - Windows 3.11. 2 MB bylo trapně málo, s jedním MB to startovalo dvacet minut, ale na čtyřech se dalo dělat úplně normálně. Většina tehdejších základních desek měla 4 MB jako maximum možného, desky na 16 MB byly až další generace.
Já začínal v době kdy 4 MB byl začátek ano byla to další / další generace resp. 486DX2 později 4 a 100MHz. Důvod zvýšení RAM byl tehdy jako dnes hry / Photoshop = 8 MB jinak stopka.
Já jsem se 4MB provozoval i Windows 95. Ale ideální konfigurace to pravda nebyla 🙂.
Však to také nebyla legrace co MB / litr.
To ne. Další drobný problém byl, že to byla 486 s 30pin SIMM moduly, takže když cena pamětí časem klesla, tak se to ani neprodávalo, protože už se používaly 72pin.Ještě si vzpomínám, že tam byla nějaká alchymie a musely se snad používat moduly po dvojicích se stejnou kapacitou.
30pin SIMM moduly byly 8mi bitové. To znamená, že se na 386DX a 486 musely používat po čtyřech.Jen na 386SX se daly dávat po dvou.
Mmm uplne jsem si vzpomnel jak ta moje 286 krasne hucela kdyz se ji dalo spustit neco obtiznejsiho nez norton a ja se modlil aby to zvladla...
Jo v době kdy skoro vše jelo na MS-DOS např. "Manažer602":http://abload.de/img/3980mxskj.png... později také pod Winy:http://abload.de/img/3885-1npszo.png... tak byla "okna" jako zjevení.Jinak výše připomínky k obyčejnosti, máloco má tak výborně zvládnutý design jako právě Mac. A pokud nejsou výrobní nedostatky to se stane každému tak jak MacBookPro, tak grafická stanice (MacPro) vydrží roky. Schválně si vzpomeňte jak brzo umře obyčejný NB při trochu horším zacházení, kdežto Mac stále jede. Když já musím koupit nové PC, často ten kdo si koupil Maca ještě nemusí byl ve své době už připraven déle morálně i výkonem vydržet. Pochopitelně lze za stejné ano za stejné peníze koupit stanici např. DELL, ale sami se podívejte kolik takový model s 2x (6c) Xeonem, +128GB RAM, 4x 512 SSD a 3 grafikami stojí, podívejte a pak vás přejde pomlouvat Apple, že předražuje. A pochopitelně u NB je to zase tak, že to co jiný výrobce "přilepí" to Apple často přišroubuje a šrouby jsou dražší jestli mi rozumíte.
To se šrouby a lepidlem už dneska neplatí. Podívejte se jak Apple pomalu zabil klasický "šroubovací" a upgradovatelný MacBook Pro. V podstatě u něj zcela opominul nové procesory Haswell a naopak, upgradoval lepené MacBook Pro "Retina", u nichž snížil cenu. Takže bohužel MacBooky i iMacy jsou dneska lepené...
Kdybyste se kouknul, tak i "retina" modely jsou pořád normálně sešroubované. Stejně tak MB Air i všechno ostatní. Jen se do nich laik blbě dostává a musí alespoň orientačně tušit co dělá. Nebo si najít návod.
Pokud ma clovek spravne bity, tak rozebere i macbook air do posledniho sroubku....
Hezkej článek, ale skutečně měly Macy před G4 displeje? Nebyly to spíše obrazovky?
Jaký je podle tebe rozdíl mezi displejem a obrazovkou? Podle mě pokud se něco přípojí k pořítači je to display. Já jsem tak říkal tomu co jsem připojoval k počítači už v osmdesátých letech.
Displeje jsou ploché (LCD, segmentové, překlápěcí,...). Obrazovky jsou velké elektronky (CRT).
Displej je česky zobrazovač z angl. to display (v) - zobrazit. Můžeš zobrazovat jakoukoliv technologií. V počítačích se "displej" pro celou řadu věcí používal dávno před tím když LCD byly jen ve Star Treku.Naopak obrazovka (angl. nejblíže asi screen) ve smyslu té plochy na kterou se promítá obraz nemusí být jen CRT. LCD screen se běžně používá i v angličtině i v češtině.Třeba dotyková obrazovka (touch screen) se úplně normálně používá, nikdo tomu neřekne jinak a s vakuovýma elektronkama to nemá nic společního.Hledáš tam něco co tam není.
Nemá smysl hledat analogii s angličtinou. V češtině se to označuje tak jak jsem popsal (resp. tak jsme se to učili a mistr na to byl docela haklivej).
Ten mistr, to musela být nějaká zapšklá podoba toho Petra Nárožného z legendárního filmu Ten svetr si nesvlíkej. Nejspíš vyrostl v době kdy obrazovka bylo synonymum pro katodovou trubici a zakysl.Jak píšu výše. Pohybuju se v branži 25 let a displej i obrazovka se používal zaměnitelně úplně normálně.dotyková obrazovka (touch scren), spořič obrazovky (screen saver), přihlašovací obrazovka (login screen), BSOD (modrá obrazovka) používá prakticky každý a nikdo v tom elektronky nehledá.Naopak displej v obecném smyslu zobrazovací jednotky počítače obsahuje snad každý český slovník cizích slov co byl za posledních třicet let vydán.
Když si neuvědomuješ rozdíl mezi SW prvkem a elektronickou součástkou, tak se nemáme o čem bavit.
Znal jsem jednoho IT učitele, který vyžadoval, aby se správci knihoven říkalo knihovník...tolik k těm háklivým mistům...
OOK
EEK
Já myslím, že slovo displej je tu s námi docela dlouho. Rozhodně déle než LCD obrazovky počítačů.
Samozřejmně. Displej je třeba i toto: http://goo.gl/mKAOWJ... A hlavně mi nezkoušete tvrdit, že jste ochotni tohle nazvat obrazovkou.
Ve skriptech "Železniční stavby II" někdy z přelomu semddesátých/osmdesátých let, které mám ve sklepě, je podobná fotka s titulkem:"Velkoformátová informační obrazovka z příjezdy a odjezdy vlaků".Ale třeba tomu autor rozumí míň něž ty :)
Nemozes myslet vazne. Displej je akurat vyraz z anglictiny pre obrazovku. Alebo presnejsie zobrazovac. Podla mna preto sa u nas pouziva vyraz displej lebo to jednoducho znie lepsie ako obrazovka alebo zobrazovac.A je uplne normalne ked niekomu poviem, pozri na obrazovku a myslim obrazovku notebooku.A ty v tom hladas nejaky rozdiel.To jak keby som osobne auto volal auto a nakladne kara prevzate z car. Uplne presne to iste si napisal
Článek není špatný, ale zapomíná na to co slibuje v nadpisu "počítač, který změnil směr vývoje domácích desktopových počítačů". Vememe-li v úvahu ostatní výrobce stolních počítačů té doby, tak mac nepřinesl nic nového a nabízel to samé co konkurence. Tedy je to zajímavý historický počitač, ale žádný směr vývoje nijak nezměnil.
Tezko rict, treba se tim mysli prichod GUI mezi "bezne" uzivatele (coz je myslim poradny smer vyvoje).
Těžko říct.... A neměl to i Commodore Amiga představený v 84 na CES?
Nevim co mela Amiga na CESu 1984 (prototyp prvni Amigy?).Neznam detaily, ale vsude koukam ze AmigaOS byl predveden az o rok pozdeji, pri uvedeni na trh.
Demonstrace na výstavě a uvedení do prodeje jsou docela rozdílné termíny. To, že v době uvedení Macu do prodeje již konkurence čile pracovala na svých variantách je celkem logické.
http://www.csfd.cz/film/31875-pirati-ze-sili... ... koukni na to a mozna pak pochopis 😝
To co bylo revolucniho byl prichod konceptu pocitace pro masy, filozofie GUI, vnorena struktura a rada dalsich. ¨
K vývoji a k modernizaci počítačů Apple určitě přispěl, ale rozhodující byl nástup počítačů s GUI a x86 architekturou a s nástupem Windows 95 ! Microsoft spřístupnil počítače i normálním lidem, kdežto Apple vyráběl počítače jen pro americkou smetánku a bohaté hippíky ! B-]
Tak někdy nevím, jestli je to nějakej druh humoru nebo to myslíš vážně 😀Každopádně i kyby dělal Apple počítače pro těch 5 hippíků, co zbohatlo a pro smetánku (co by s něma sakra smetánka dělala?), tak tady furt byli Atari ST nebo Commodore Amigy. Oboje mělo GUI, 32-bitovej OS (4 bajtový ukazatele), Amigy dokonce preemptivní multitasking. A ty počítače byly v tý době narozdíl od x86 PC vo dost lacinější. Takže abych tě parafrázoval ST a Amigy byly pro vobyčejný lidi, x86 PC bylo pro americkou smetánku a bohatý hippíky! 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.