Počítače Eon od IBM – druhý pokus o revoluci?

Firma na to jde tentokrát lépe, ale v PC je zatím její jméno spojováno spíše s ústupem ze slávy.
IBM je vynálezce osobního počítače, jehož podíl na světovém trhu se – zejména v posledních letech – trvale zmenšuje. Přes výborné inovace se firma moc nenaučila vyrobit, prodat a dodat, rychle a levně. Její divize osobních počítačů dokonce údajně zatěžuje mateřskou firmu miliardovou roční ztrátou, přesto se však IBM nevzdává a chce přijít s další malou revolucí. (Jednu už udělala, jmenovala se Microchannel Architecture a počítače PS/1 či PS/2. Co z ní zbylo, víme – myší kolíček).

Nový pokus vypadá lépe. IBM zjednodušuje a mění design počítače, ruší tradiční počítačové porty a další prvky letité architektury, u řady modelů zavádí jako standard LCD monitory. Počítače ponesou jméno Eon a u některých modelů se zřejmě obejdeme bez Windows. IBM samozřejmě není jediná firma, která se vydává tímto směrem, právě naopak – i zbývající tři členové světové čtyřky (Compaq, Dell, HP) jdou velice podobnou cestou. Na trhu se tedy zřejmě velmi brzy objeví plejáda počítačů, které se odchýlí od zavedeného standardu IBM PC. Nesmíme se nechat jen tak snadno zmást tím, že podle marketingu firem půjde o počítače „se zjednodušeným ovládáním“, s „moderním, překvapivým designem“ a podobně – je velice pravděpodobné, že půjde o velmi citelný návrat k nekompatibilitě. Dnes můžete vzít prakticky jakákoli dvě stolní pécéčka vyrobená v posledních dvou letech a cokoli na nich vzájemně zaměnit, aniž vznikne problém. U těchto nových strojů to může být docela dobře vyloučeno – a to nezní příliš dobře. Společnosti se pochopitelně zuřivě brání možným nařčením z nekompatibility, vždyť jedna z nich má slovo kompatibilita v názvu a všechny je používají jako hlavní zaklínadlo úspěchu, ale už při pohledu na to, jak jsou jednotlivé stroje řešeny, nás nic jiného nemůže napadnout. Pryč jsou béžové krabice, které náhle všichni označují v hromadném záchvatu sebekritiky za ošklivé (proč je tedy všichni dvacet let vyráběli?); náhle všichni přicházejí s kosmickými tvary á la iMac, ve kterých se sice skrývají zjednodušující a standardní komponenty, jako je USB, ale u kterých evidentně vidíte, že už nebude vůbec tak jednoduché vzít šroubovák a namontovat jinou grafickou kartu.

IBM nazývá svůj nový stroj EON, což je prý zkratka z „edge of the network“, jinak EON je také kosmická časoprostorová jednotka, kterou dobře znají všichni scifisté. IBM tedy zřejmě definitivně opouští béžové škatule, které začaly mizet už u poslední, designově velice pěkné řady Aptiva. Zajímavá je zpráva, podle které budou některé modely funkční bez Windows; co to ale přesně znamená, firma zatím nevysvětlila (tj. zda tam bude Linux jako plnohodnotný desktopový systém, nebo zda to bude nějaký model síťového klienta).

IBM současně zvýšila svůj tlak na svět osobních počítačů tím, že ve spolupráci s francouzským Telecomem (Avenir Telecom) uvádí do Evropy model počítačů zdarma – tj. počítač za měsíční paušál připojení k Internetu. Jde o osvědčenou řadu Aptiva a podle vlastních slova firma bleskurychle prodala 80 000 těchto strojů za splátky ve výši 32 dolarů měsíčně po dobu třiceti měsíců (tedy celkem něco přes třicet tisíc korun) – to však má být teprve začátek.

Zajímavější jsou ale pokusy velké čtverky (plus několika dalších) o „PC iMacy“; nevím, jak tyto stroje výstižněji pojmenovat. Základní sdělení zákazníkovi je jasné: je to hezké, není to moc drahé, pozná to samo tiskárnu a Internet, ale moc do toho nevrtej. Na první pohled to vypadá pěkně, ale vůbec si nejsem jist, zda je svět osobních počítačů a jejich operačních systémů na to nachystán – tento model totiž vyžaduje, aby vše fungovalo „samo“, bez nutnosti zásahu (protože bez možnosti zásahu), o čemž my, lidé zocelení léty tvrdých bojů s hardwarem pécéčka a jeho věrným spojencem, operačním systémem od Microsoftu, víme své.

Diskuze (2) Další článek: Allaire HomeSite 4.5 se chystá

Témata článku: Windows, IBM, Druhý pokus, Řev, Aptiv, Kolíček, Nový pokus, Osvědčený stroj, Revoluce, Druh, Poslední pokus, Drahý stroj, Tvrdý boj, PokusTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola