Počítače Apple a pořádné hraní? Ano, jde to

Je mnoho důvodů, proč používat počítače od Applu. Rozhodnutí přejít na Mac OS X však bude komplikované především pro hráče.

V dnešní době jsou počítače Apple v podstatě bezproblémovou alternativou ke strojům s Windows. Microsoft Office mají verzi pro Mac OS X, stejně jako třeba Skype nebo programy od Adobe – a pokud verze pro Mac není, zpravidla na danou činnost existuje alternativní aplikace (Adium coby klient pro ICQ apod.). Nemusíte mít starost ani o hardware, na počítačích Apple najdete běžné komponenty: procesory od Intelu, grafické karty od AMD apod. Podobně se můžete spolehnout na funkčnost běžných USB periferií – ovladače pro Mac OS X jsou dnes samozřejmostí.

Jakmile si ověříte, že na Applu budete mít k dispozici všechny své aplikace nebo jejich alternativy a že zprovozníte všechny své hardwarové periferie, zbude už vyřešit poslední otázku: hry. Naštěstí jsou ty tam doby, kdy jste na Macu rozběhli leda tak porty starých PC her, na druhou stranu situace pořád není růžová. Provedeme vás proto světem her na strojích s jablkem, možnosti jsou docela široké.

Hry vzdálené jedno kliknutí

S příchodem obchodu App Store na počítače od Applu dost možná vaše první cesta za hrami povede právě tam. V Docku, případně na Launchpadu, naleznete ikonu App Store, která vás zavede do digitálního hračkářství. V úvodní záložce Featured jsou pohromadě všechny druhy aplikací, proto uděláte lépe, když se prostředním tlačítkem v navigačním panelu přepnete do Categories, kde vyberete Games.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka her přímo od Applu prostřednictvím App Store. Můžete nakoupit kvalitní tituly docela levně.

Dobrou představu o hraní na Macu si uděláte z kolekce Games Starter Kit, na jejíž ikonu jistě narazíte. Výběr obsahuje dvacítku aktuálních a populárních titulů napříč žánry. Najdete zde jednoduché hříčky typu Angry Birds nebo Machinarium, ale také AAA hity, jako Civilization V nebo LEGO Star Wars. Ochuzeni nejste ani o starší, mimořádně kvalitní hry, příkladem budiž Star Wars: Knights of the Old Republic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grafika her na kvalitních displejích počítačů Apple vynikne

Potěšující je cenové rozpětí nabízených titulů: zaplatíte od necelého eura do 32 eur (přibližně 800 Kč), což je zejména u novinek často výhodnější, než v českých kamenných obchodech. Pro zajímavost, v nejdražší cenové kategorii kolem 30 eur najdete například hity, jako je Batman: Arkham Asylum, DiRT 2, Assassin’s Creed II, Borderlands nebo zmíněná Civilization V.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výběr her není tak velký, jako u PC, ale užijete si

Svojí cestou

Bokem od hlavních distribučních kanálů, kterými App Store a Steam bezesporu jsou, stojí někteří vývojáři, kteří používají vlastní systémy. Blizzard Entertainment nabízí pro Mac všechny svoje novější hry, konkrétně Warcraft III, StarCraft, StarCraft II, Diablo II, World of Warcraft (vše včetně datadisků) a samozřejmě i chystané Diablo III. Pro nákup se stačí přihlásit na webu battle.net a následovat odkaz Buy Games. Instalačního klienta k již zakoupené hře stáhnete, když v části Account kliknete na Games & Codes a pak na Download Games Clients.

Nákup probíhá snadno prostřednictví vašeho účtu Apple ID, tedy stejně jako nákup aplikací na iPhonu nebo iPadu, případně v iTunes. Stačí tedy kliknout na cenovku, potvrdit koupi a počkat na stáhnutí vybraného titulu. Systém si pamatuje, jaké aplikace jste si pořídili – najdete je v záložce Purchased, odkud je můžete snadno nainstalovat, a to i v případě, že jste je zakoupili na jiném počítači.

Století páry

Dlouhodobě skvělá platforma pro nákup her je Steam od herních vývojářů Valve, naleznete jej na stránkách store.steampowered.com. Katalog obsahuje téměř 1 500 her, přičemž ale na Mac OS X si můžete pořídit jen necelé dvě stovky z nich. Na druhou stranu pro každého hráče je Steam skvělým nástrojem, až skoro nutností.

Klepněte pro větší obrázek 
Steam – „must have“ služba všech náročnějších hráčů

Základem je pořízení Steam klienta, existuje verze pro Windows i Mac. Klient je vaší bránou do obchodu, stejně jako knihovnou s hrami. Steam se pak stará o automatické stahování aktualizací a u některých titulů vám i zálohuje uložené pozice či vaše nastavení do cloudu. Stačí se totiž přihlásit svým Steam účtem na jiném počítači, abyste měli své hry hned po ruce k instalaci a hraní. Všechno tohle funguje i na Macu; u her pro Windows i Mac s funkcí Steam Play použitou k zálohovaní uložených pozic navíc klidně můžete přecházet z PC na Mac a zpět a ve hře pokračovat tam, kde jste na jiném počítači s jiným operačním systémem skončili.

Další výhodou Steamu je, že vám díky němu nejspíš neuteče žádný významný titul, stejně jako kdejaká drobnost od indie vývojářů. Na druhou stranu ceny jsou vyšší než v App Store, za nejnovější AAA hity dáte až 50 eur (přes 1 250 Kč), což je mimochodem víc, než byste za téže hry utratili v kamenných obchodech v USA. Nicméně naleznete-li hru dostupnou na Steamu jinde levněji, obvykle si ji můžete do knihovny přidat s použitím jejího instalačního klíče.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přes omezený výběr her by Steam na vašem Macu neměl chybět. Potěší vás například i širšími možnostmi placení za hry, kromě platebních karet můžete využít PayPal – a když budete chtít udělat radost, můžete hru někomu koupit a poslat jako dárek. Steam s vámi navíc bude komunikovat česky.

Ke strojům

Svůj Mac si pravděpodobně budete vybírat podle jiných kritérií, než je hraní her – přeci jen her na Mac není mnoho, a pokud vám právě o hraní jde především, zřejmě zůstanete u PC. Když už se ale pro Mac rozhodnete, nebo o něm aspoň budete přemýšlet, bude se vám hodit vědět, jak si nový stroj s hrami poradí.

Obecně nemusíte příliš dávat pozor na procesor. U MacBooku Air jsou sice takty Core i5 nastaveny hodně nízko (1,6 nebo 1,7 GHz), nicméně tyto stroje se stejně na hraní příliš nehodí. MacBook Pro vám nabídne Core i5 a i7 v taktech od 2,2 do 2,8 GHz, s čímž si vystačíte; u iMacu se můžete těšit na 2,5–3,1GHz procesory a do Macu mini Apple osadil Core i5 na 2,3, resp. 2,5 GHz. V podstatě přehlédnout můžete údaj o velikosti RAM, až na nejslabší Air a Mac mini (2 GB) jsou všude 4 GB.

 

Apple nedělá počítače z jiné planety, klidně na nich můžete hrát. Jen her není tolik.

 

Klíčová je dnes pro hry grafická karta a v počítačích Apple najdete hned několik rozdílných modelů. U slabších strojů se setkáte s Intel HD Graphics 3000, což je signálem pro dostatečný grafický výkon v aplikacích, ale už ne v náročných hrách. Novější 3D tituly si zahrajete leda s citelným omezením detailů – pokud je to pro vás problém, vyškrtněte z výběru všechny MacBooky Air, 13" a slabší 15" MacBook Pro, a slabší Mac mini.

Z notebooků je pak jasnou volbou 15" MacBook Pro s 2,4GHz Core i7 a Radeonem HD 6770M za takřka 50 tisíc korun – stejně vybavený 17" model bude nepraktický svými rozměry, hmotností a patrně i ještě vyšší cenou. Oproti tomu ze stolních iMaců můžete zvolit kterýkoliv. Postačí-li vám 21,5" obrazovka, vybíráte z grafik Radeon HD 6750M a 6770M, v případě 27" modelu Apple nabízí kromě 6770M i nejvýkonnější kousek s 6970M. Ve výkonnějším Macu mini najdete Radeon HD 6630M.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MacBooky Air na hraní moc nejsou, ale MacBookem Pro už ledacos zvládne. Pro plný zážitek ze hry to chce ale stolní iMac nebo Mac Pro. To je stejné, jako ve světě PC.

Radeon HD 6970M je velmi silnou mobilní grafickou kartou, s níž se nemusíte bát ani nejvyšších detailů v nových hrách, 6770M utáhne vysoké detaily, podobně tak ve většině her i 6750M. Jen v případě Macu mini s Radeonem HD 6630M počítejte s plynulým hraním jen na nízké až střední detaily, na druhou stranu tento stroj si nejspíš k hraní pořizovat nebudete.

Mac a hry

Hry najdete samozřejmě v AppStore, větší výběr a novější tituly ale nabízí Steam
Her je stále řádově méně než pro Windows, nechybí ale velká část AAA titulů
Nejslabší Airy, MacBooky Pro a Mac mini mají jen integrovanou grafiku a na hry stačit nebudou
I pro náročnější hry postačí jakýkoliv iMac

Zatímco na MacBoocích to povětšinou s hraním moc slavné nebude, iMac libovolné konfigurace si už s hrami poradí velmi dobře. Na vrcholu výkonu jsou samozřejmě stolní počítače Mac Pro, kde je základem Radeon HD 5770 a čtyřjádrový procesor. Pokud by vám to nestačilo, je možné grafiku změnit stejně, jako u jakéhokoliv jiného počítače. Více vás může trápit absence většího množství titulů, nicméně pokud nejste „pařani“ konzumující jednu hru za druhou, nabídka titulů pro Mac OS X by vám měla bohatě dostačovat. Především je potřeba odhodit zažité konvence, že Mac na hry není, vybrat si ty správné kousky a s chutí se ponořit do virtuálních světů. Jen si možná pořiďte další myš – Magic Mouse od Applu je možná pohodlná na práci, ale na hraní vám asi nesedne.

 

Článek vyšel v časopise Computer číslo 22/11

Diskuze (130) Další článek: Chystáme silvestrovský Týden Živě: ptejte se nás, na co chcete

Témata článku: Apple, Software, iPad Air, Blizzard, Apple Macbook Air, Konvence, APP, Apple Mac, Navigační panel, Hraná hra, Magic Mouse, Druhá strana, Apple Store, Hero, Steam Play, Mini počítač, Diablo II, Games, Poslední ota, Starter kit, Diablo 3, První cesta, Starcraft 2, Game & amp, Starcraft, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czAnatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft