Počítače a mýty: Počítače v běžném použití

Druhý článek věnovaný problematice počítačových mýtů se soustředí na pověry a mylné informace týkající se běžného použití osobního počítače. Dozvíte se, jestli se vyplatí častá defragmentace disku nebo zda jej nepoškodí pravidelné vypínání a jak velké nebezpečí představuje trvale zapnutý monitor.

Pokud nebudete používat šetřič obrazovky, zničíte si monitor

U starších CRT monitorů je toto tvrzení pravdivé, prastaré vyšeptalé monitory s vybělenými místy vyřazovala spousta firem, citlivou vrstvu zobrazovacího zařízení mohly jednoduché stmívající šetřiče obrazovky skutečně zachránit. Dnes vyráběné CRT monitory byste ale trvalým zobrazením světlého obrazu zničili pravděpodobně až v době, kdy by odešla nějaká jiná součástka, dávno po záruční době, která je dnes běžně 3 roky. Na riziko "vypálení" bílých míst dnes upozorňují pouze výrobci plazmových obrazovek, ale to se zatím počítačových displejů netýká.

Pokud chcete prodloužit životnost svého zobrazovacího zařízení, povolte mu raději úsporný režim, který kromě ochrany obrazovky snižuje spotřebu. Ostatně některé současné šetřiče obrazovky dělají všechno jiné, než že šetří, ať už obrazovku, proud nebo nervy vašich kolegů. Na druhou stranu můžete spořičem obrazovky ukázat, kdo vlastně jste nebo dokonce podpořit dobrou věc. To pokud si nainstalujete třeba SETI@Home či aplikaci jiného projektu pro distribuované výpočty a budete se tak podílet na hledání mimozemské inteligence nebo léků proti rakovině.

Vypínáním počítače zkracujete jeho životnost

Debata, zda vypínat nebo nevypínat počítač, probíhá dlouhá léta. Kritici této praktiky tvrdí, že vypínáním počítače dochází k stresové zátěži komponent a tím se zkracuje životnost zařízení. Toto tvrzení platí pouze, pokud dochází ke skutečnému stresování přístroje neustálým přepínáním mezi polohou vypnuto a zapnuto. Vypnutí a zapnutí v pravidelném denním cyklu počítač poškodí skutečně jen těžko.

Když pomineme energetické úspory, které přináší vypínání počítače a které jednoznačně hovoří pro vypínání PC na noc (nic pro stahovače, ale co se dá dělat), můžeme vzpomenout i jednoduchý fakt, že počítačům s operačními systémy Windows občasný restart díky uvolnění paměti jen prospěje.

Počítače vyzařují nebezpečné paprsky

Několik vědeckých studií prokázalo, že počítače jako takové nevyzařují škodlivé, ionizační typy záření, případně je vyzařování velice slabé a neohrožuje lidské zdraví. Podle jedné ze studií vyzařuje počítačový monitor pouze zlomek částic ve srovnání s umělým osvětlením v podobě zářivek. Koncentrace zdrojů elektronického smogu, jak se kombinaci vlivů výpočetní techniky v kancelářích říká, samozřejmě zvyšuje vliv počítačů a příslušenství na lidský organismus. Například ozón generovaný zejména laserovými tiskárnami může způsobit podráždění dýchacích cest. V kancelářských provozech se ale na podobná rizika myslí už při projektování.

S monitory je spojeno jiné zdravotní riziko spočívající v blikání obrazu na nekvalitních monitorech s pomalou obnovovací frekvencí. Standardních 60 Hz, tedy 60 obrázků za sekundu dokáže uživateli velice brzy zařídit cestu k očnímu lékaři. Jako ergonomická hodnota obnovovací frekvence obrazovky je označováno 75 Hz, ale obecně platí, že vyšší hodnotou nic nezkazíte. Lidé s citlivým zrakem potom ocení obnovovací frekvenci 100 Hz nebo ještě lépe kvalitní LCD monitor, který díky odlišné zobrazovací technologii oči zatěžuje mnohem méně. Zde lze ale podotknout, že nekvalitní a špatně nastavený LCD displej může zrak unavovat také.

Vypnutí počítače "natvrdo" zničí počítač

I když je zbytečné šetřit čas tím, že namísto několika sekund na vypnutí Windows odpojíme PC ze sítě, pokud to náhodou nebo omylem či ve spěchu uděláte, nemusíte se bát žádného hororu. A to i přes barvité historky o zničených pevných discích, ztracených datech a dalších zrůdnostech.

Pokud nebudete mít uloženou práci, nejspíše o ni přijdete, ale kancelářský software umožňuje automatické ukládání změn, čímž se podobné ztráty minimalizují, i když Windows XP spouštějí téměř po každém nekorektním vypnutí kontrolu disku scandisk, všimněte si, že hlášení chyby je naprostou výjimkou. My jsme to vyzkoušeli na dvou počítačích s Windows XP hned několikrát, pokaždé s naprosto bezproblémovým opětovným startem systému.

Defragmentování pevného disku výrazně zrychlí práci vašeho počítače, uvolní místo na disku a vyřeší problémy s během aplikací

I když defragmentaci jako řešení řady problémů doporučuje řada znalejších uživatelů osobních počítačů, jejich rady je nutné brát s rezervou.

Nárůst rychlosti práce s pevným diskem po defragmentaci se většinou pohybuje v řádu jednotek procent v závislosti na použitém operačním systému a po několika dnech práce zmizí úplně.

Největší přínos pro rychlost bude mít defragmentace na starých počítačích se zastaralým souborovým systémem FAT16 nebo FAT32. Novější systém NTFS používaný ve Windows NT a XP je k fragmentaci náchylný méně a přínos defragmentace nebude příliš znatelný. Unixové systémy se díky souborovým systémům jako je ReiserFS nebo XFS o defragmentaci opravdu starat nemusejí.

Jinou otázkou je čas, který trvá defragmentace pevného disku s kapacitou 120 GB. Za několik hodin čekání tak uživatel Windows XP získá v praxi několik sekund k dobru při kopírování velkých souborů. Jednou za čtvrt nebo půl roku počítači defragmentace neublíží, ale pravidelná defragmentace každý týden je ve výsledku jen ztrátou času.

Dalším oblíbeným mýtem je tvrzení, že defragmentace je příliš velká zátěž na HDD, čtecí hlavičky si defragmentací určitě nepoškodíte. Jen si dávejte pozor na defragmentaci za horkých letních dní, vysoká teplota diskům nesvědčí a při několikahodinové setrvalé zátěži určitě stoupne.

Určitý rozdíl ve skutečném výkonu počítače přinese použití některé pokročilejší aplikace, která dokáže přesunout odkládací soubor nastavený na stálou velikost na místo na disku s nejrychlejším čtením, ale to má s klasickou defragmentací jen málo společného. Mnohem větší nárůst výkonu zaznamenáte, když odkládací soubor uložíte na samostatném disku.

Řešení problémů s pády operačního systému nebo aplikací pomocí defragmentace je potom naprostý blud, vše, co defragmentace udělá, je seřazení dat z jednoho každého souboru za sebou, takže při jeho čtení nemusí čtecí hlavička přeskakovat po celé ploše disku. Případné problémy může v některých případech pomoci vyřešit Scandisk nebo Norton Disk Doctor, ale to je zase jiná pohádka.

Prodlužovačka s přepěťovou ochranou ochrání počítač před bleskem

Podivné chování osobního počítače, jako jsou pády systému, samočinné restarty nebo duchové na monitoru jsou často způsobeny kolísáním napětí. Velké výkyvy mohou způsobit i poškození hardware. Nejčastěji používanou ochranou proti podobným událostem je jezevčík s ochranou proti přepětí. Ten sice dokáže vyřešit menší přepětí, ale ani přepěťová ochrana se síťovým filtrem nezachrání počítač před zásahem bleskem. Dokonce ani zdroj nepřerušovaného napájení (UPS) nemusí být stoprocentním řešením.

Zásah bleskem vyvolává přepětí o hodnotách stovek kV, a jak prodlužovačky, tak UPS jsou určeny pro tzv. jemnou ochranu citlivých spotřebičů s garantovanou funkcí do 6000 V. Správná ochrana proti přepětí tak kombinuje svod bleskových proudů doplněný o svodiče přepětí na rozvaděči energie po domě s jemnou ochranou pro citlivá zařízení. S nastavením kvalitní ochrany v domě vám nejlépe poradí elektrikář, sami byste se bez příslušných zkoušek neměli o nic podobného pokoušet.

Diskuze (125) Další článek: Intel nyní zavádí 32nm technologii pro rok 2009

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,