Počítač se promění v terminál. Jste na to připraveni?

Nejprve jsme začali díky YouTube streamovat video. Pak přišlo na řadu Spotify a muzika. Teď se čeká na hry, programy a pak celý operační systém a počítač, který se promění ve službu.

V drtivé většině domácích desktopů a laptopů dodnes tiká některý z procesorů od Intelu. Právě tyto spotřební čipsety dnes tvoří pilíř podnikání společnosti a jen v posledním čtvrtletí se z 57 % podílely na celkovém obratu Intelu. Jenže ve stínu pentií, atomů, celeronů a rodiny Core rok od roku sílí divize, která bude v příštích letech ještě mnohem důležitější.

Jsme v přechodném období?

Mám na mysli samozřejmě divizi serverových procesorů, která v letošním prvním čtvrtletí meziročně poskočila o celých 19 procent a s obratem 3,7 miliard dolarů dnes tvoří bezmála třetinu celého byznysu společnosti.

Pokud analytici mluví o pozvolné proměně trhu a nástupu éry post-PC, kterou zatím skrze tablety a mobilní telefony ovládá konkurenční architektura ARM, ruku v ruce s tím sílící samotný internet ovládá i nadále Intel a jeho Xeon, který pohání drtivou většinu webových serverů a datových center. Těch center, ke kterým se skrze web připojují všechny armové krabičky.

Klepněte pro větší obrázek
Skutečný Google a jedno z jeho datových center. V každé rackové skříni je hromada bladů – tenkých kazetových počítačů a v každém z nich procesor Xeon od Intelu.

Poptávka po desktopových čipsetech naopak rok od roku klesá, což se ve výsledcích Intelu projevilo 8% propadem divize klientských procesorů. Podle některých vizionářů tedy pomalu míříme k bodu zlomu, kdy se výkonný domácí počítač promění v relativně jednoduchý tenký klient. Děje se to vlastně už dnes – vždyť většinu času na počítači trávíme právě v internetovém prohlížeči, který je vlastně také takovým tenkým klientem a klasické tlusté desktopové aplikace nahradily všemožné webové služby. Ruku v ruce s tím nás u přenosných počítačů stále více zajímá spíše výdrž než absolutní výkon.

Návrat ke kořenům

Vize skutečného cloud-computingu nicméně předpokládá, že se v tenký klient promění celý počítač a vedle webů tedy budeme streamovat vše včetně operačního systému. V mašině zůstane jen jednoduchý internetový zavaděč. Vše se bude počítat ve výkonných datových centrech a na našem monitoru se bude zobrazovat pouze výsledek.

Klepněte pro větší obrázek
Počítačový terminál TeleVideo 925 z počátku 80. let. Pouze klávesnice a monitor, o výpočty se totiž stará centrální počítač – mainframe. (Foto: Wikimedia, public domain)

Z hlediska samotné koncepce se vlastně nejedná o nic přelomového, ale spíše o návrat ke kořenům – do dávné minulosti, kdy byl počítačový výkon i počítač samotný natolik drahý, že bylo mnohem výhodnější připojit se k centrální mašině – mainframu – skrze jednoduché a relativně laciné zařízení s monitorem a klávesnicí – terminál. Vize cloud-computingu tento systém vylepšuje především o to, že centrální počítač nahrazuje abstraktním cloudem – škálovatelnou infrastrukturou, v rámci které s vámi komunikuje některý z členů rozsáhlé sítě.

Typickým příkladem je třeba Google. Když k jeho službám budete přistupovat z České republiky, obslouží vás zpravidla evropské datacentrum a nejbližší cache server. Když k němu budete přistupovat z Asie, obslouží vás zase jiná a datově výhodnější část globální infrastruktury Googlu. IP adresa vyhledávače z Mountain View v tomto případě tak trošku ztrácí na významu, protože se za ní skrývají různé fyzické stroje podle vašeho aktuálního geografického regionu. Výkon i zátěž je tedy rozložena na tisíce virtuálních i fyzických počítačů Googlu a jeho CDN partnerů rozesetých po celém světě.

Windows jako služba, výkon jako služba

Na chvíli se zasněte a představte si, jak by takový cloud-computing a počítač jako služba mohly vypadat v praxi. Na webu to funguje už celé roky, a tak není pro nikoho překvapením, že si můžeme jako službu předplatit třeba muziku a filmy. Namísto kupování CD a Blu-ray si Američan zaplatí dejme tomu Netflix a prémiové Spotify. Hudba a filmy se na vyžádání streamují z internetových serverů a přehrávají. Když ukončíte předplatné, přijdete i o veškerou hudbu a snímky. Mění se tedy i potřeba vlastnictví, Proč kupovat drahou a trvalou licenci alba (fyzický nosič, iTunes), když za méně peněz na měsíc získáte přístup úplně ke všemu?

RollApp: Streamované desktopové aplikace bez instalace

Desktopové aplikace dnes umí do tenkých klientů streamovat třeba VMware, Microsoft (Azure RemoteApp – demo zdarma), hromada dalších virtualizačních podnikových technologií a pro koncové uživatele se o to pokouší i služba RollApp, která nabízí k vyzkoušení více než stovku aplikací ze světa Linuxu. Ke všemu nepotřebujete speciální software, vše se totiž vizualizuje s pomocí běžného webového prohlížeče. RollApp je v základní omezené verzi zdarma a je na něm patrná silná latence, nicméně je názornou ukázkou hlavní výhody streamovaných programů. Neinstalujete je, ale rovnou spouštíte na jedno klepnutí myši.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LibreOffice, planetárium Stellarium a modelovací Blender. Žádný z těchto programu jsem neinstaloval, streamují se totiž přímo z virtualizačního serveru do webového prohlížče.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Streamovaný Word 2013 ze serverů MS Azure pomocí tenkého klientu RemoteApp

Stejně tak by již dnes mohlo fungovat předplatné a streamování celých Windows. Ty by běžely ve virtuální podobě ve vzdáleném datovém centru a vy byste k nim měli přístup jen tak dlouho, dokud byste platili měsíční paušál. Jelikož by se o veškeré výpočty staral cloud, klasický počítač by nahradil jen jednoduchý a úsporný čipset, jehož jedinou zátěží by bylo streamování zvuku a obrazu ve vysokém rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo ví, možná se jednou na webu Windows objeví něco podobného...

Přechod do cloudu by ve službu proměnil i samotný hardware a jeho výkon. Namísto toho, abyste si pořizovali nový notebook s výkonnou grafickou kartou, protože si chcete zahrát ten nový herní trhák v nejvyšším detailu, na den, dva byste si objednali výkon odpovídající té nejlepší grafice a cloud by vašemu virtuálnímu počítači jednoduše přidělil více výpočetních jader a GPU akcelerace. Ostatně ani to dnes není nic nového a nákup virtuálních jader CPU je samozřejmostí každého VPS hostingu a náročných služeb do Amazonu, Googlu nebo třeba Microsoftu a jeho Azuru.

Klepněte pro větší obrázek
Streamovaný virtuální počítač by nabídl škálovatelný výkon podle potřeby

Jedinou brzdou je současný internet

V podstatě to má celé jen jeden háček – internet samotný a velkou latenci jeho vysokoúrovňových protokolů. Kdyby během večerní špičky začalo ve 4K streamovat svůj Windows sedm milionů internetových Čechů, tuzemský NIX a především operátoři samotní by se asi hodně zapotili – vzpomeňte ostatně na hroutící se živé přenosy všemožných klíčových sportovních utkání, kdy šlo zpravidla pouze o 720p a ke všemu s vysokou kompresí.

Přesto však nejspíše k tomuto trendu skutečně směřujeme. YouTube nás naučil streamovat video, Spotify a další časem nadobro zlikvidují fyzické hudební nosiče i potřebu vlastnit MP3 a dalším adeptem na internetové streamování jsou hry, které budou prvním opravdovým zátěžovým testem celé koncepce masového SaaS (Software as a Service). Streamování operačního systému jako služby je tedy v tomto světle vcelku logický a pouze evoluční další krok – nikoliv blesk z čistého nebe.

Dnes se nám něco podobného může zdát jako poměrně divoká a těžko představitelná vize plná technických komplikací, jenže stejně tak by si v roce 1995 klepala na čelo i první generace českých webových surfařů při pomyšlení, že jednou budou moci přes internet pořádat videokonference, sledovat televizi, stahovat filmy s velikostí tehdejších pevných disků a to všechno aniž by to stálo desetitisíce korun za vytáčený internet a čekalo se na to dlouhé hodiny.

Témata článku: Technologie, Cloud, Počítače, Internet, Blender, My Cloud, Stellarium, Foto alba, Hry pro mobilní telefony zdarma, Televize na internetu zdarma, Tenký monitor, Celý klient, Public domain, Sportovní nebe, Tenký film, Streamovaný film, Desktopový počítač, Fyzické jádro, Virtuální procesor, Terminál, Speciální software, Desktopový čip, Herní trhák, Počítačový výkon

135 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Joystick 19. 4. 2015 6:23:39
    Možná to už tu někdo zmínil a jestli ne, tak to řeknu aspoň já. Domnívám...
  • Jiří Zima 18. 4. 2015 20:09:09
    Ta dedukce, že když trh serverových procesorů meziročně stoupnul a...
  • hnusak 18. 4. 2015 11:59:50
    Chci vidět streamovaný Crysis.
Určitě si přečtěte

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 18

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 85

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

** Původně kanadská obrněná bojová vozidla Stryker od společnosti General Dynamics existují v celé řadě verzí ** Některá slouží k průzkumu, jiná jsou vybavena těžkými zbraněmi ** Nyní bylo představeno nové raketové vozidlo Stryker, které je vyzbrojeno raketami Sidewinder a Hellfire

11.  8.  2017 | Stanislav Mihulka | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí