Počítač s Windows 8.1, který se vejde do dlaně

V Japonsku se začal prodávat opravdu miniaturní počítač s Atomem, který se vejde do dlaně a přitom disponuje plnohodnotnými Windows 8.1. Co všechno umí a kolik stojí?

Na trhu je velká řada nejrůznější minipočítačů v krabičce a ty nejmenší, které jsou obvykle založené na platformě ARM nebo MIPS, se obvykle vejdou do dlaně. Typickým příkladem jsou různé chytré počítače do USB, které zvládnou multimediální úlohy a v rámci Linuxu nebo Androidu poskytnou i přístup k internetu a případně i aplikacím.

Nový skutečně miniaturní počítač m-Stick MS-NH1 se ale v rámci podobných rozměrů chlubí procesorem Atom a plnohodnotným operačním systémem Windows 8.1.

m-Stick aneb kam jsme ten počítač dali?

V Japonsku se začal prodávat nový počítač s označením m-Stick MS-NH1 od výrobce Mouse Computer, který svou velikostí připomíná něco jako třeba Chromecast. Ale nenechte se zmást velikostí, uvnitř totiž není žádný levný ARM s Androidem.

Klepněte pro větší obrázek
Počítač s Windows 8.1, který se doslova vejde do dlaně

Základem je čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3735F (x86), který pracuje na základní frekvenci 1,33 GHz a v rámci režimu Turbo může tuto frekvenci zvýšit až na 1,83 GHz. Jedná se o čip, který je primárně určen pro tablety (Bay Trail-T), čemuž odpovídá i nízké SDP, které je pouze 2,2 W (TDP kolem 4,4 W).

Klepněte pro větší obrázek

Čip má integrovanou grafiku Intel HD (311 MHz až 646 MHz), podporuje virtualizační technologii VT-x, 64bitové rozšíření, SSE 4.2, Quick Sync, Clear Video a další. Tento model Atomu má ale omezení kapacity operační paměti, ze kterého vychází i konfigurace počítače – 2 GB DDR3L (1 600 MHz).

Klepněte pro větší obrázek
Interní 32GB kapacitu lze rozšířit pomocí micro SD karty

Interní úložiště je samozřejmě řešené pomocí paměti flash, v tomto případě jde o eMMC s kapacitou 32 GB. Díky procesoru s instrukční sadou x86 je součástí předinstalovaný 32bitový operační systém Windows 8.1 s Bingem. V případě potřeby ale můžete nainstalovat i jiný, aniž byste byli omezení architekturou ARM jako u jiných minipočítačů.

Jako trochu větší flash disk

Rozměry počítače jsou opravdu malé, na délku jde o 10 cm, šířka je 3,8 cm a tloušťka pak jen 9,8 mm. Hmotnost je pouhých 44g a spíše tak připomíná trochu větší flash disk, než plnohodnotný počítač.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výbava zahrnuje Wi-Fi (802.11n, 2,4 GHz), Bluetooth 4.0, jeden port USB 2.0, čtečku micro SD karet, kterou lze využít i pro rozšíření interní kapacity a HDMI výstup. Celý počítač je napájen pouze pomocí micro USB kabelu.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání výkonu (Zdroj: Ascii)

Počítač si bohužel nevystačí s napájením z běžného portu USB a je nutné použít externí malý adaptér s výkonem 10 W (5V/2A), který je součástí balení. Jak ale výrobce uvádí, počítač lze napájet i třeba z některých mobilních baterií, které takový výkon podporují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled dovnitř

Podle měření výkonu v programech PCMark 8 a Geekbench dle webu Ascii se jedná o srovnatelně výkonné řešení jako u tabletu VivoTab Note 8, který obsahuje procesor Atom Z3740. Počítač má o trochu vyšší výkon než zařízení s dvoujádrovým Celeronem N2807 (1,58 GHz až 2,16 GHz).

m-Stick MS-NH1

  • Procesor: čtyřjádrový Intel Atom Z3735F (1,33 GHz, Turbo 1,83 GHz), 22 nm, SDP 2,2 W
  • Grafický čip: Intel HD v čipu
  • Operační paměť: 2 GB DDR3L, 1 600 MHz
  • SSD: 32 GB (eMMC)
  • Výbava: Wi-Fi, Bluetooth, čtečka karet micro SD, 1 × USB 2.0, HDMI
  • Rozměry, hmotnost: 10 × 3,8 × 0,98 cm, 44 g
  • Napájení: externí adaptér 10 W (5V/2A)
  • Cena, OS: 4 000 Kč s DPH, Windows 8.1 s Bingem

 

Levný tablet je výhodnější

Počítač je opravdu miniaturní a jeho výkon pro základní použití určitě dostačuje. Problém je tak pouze jeho „vyšší“ cena, která je v přepočtu kolem 4 000 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

Za takovou cenu je už dnes možné koupit levný tablet s Windows 8.1 (například nedávno recenzovaný Pipo W4), který je založen na podobné platformě a navíc dostanete displej, baterii, dvě kamery i běžný 3,5mm výstup na sluchátka. Pokud by tak cena byla kolem hranice dvou tisíc korun, byla by to velmi zajímavá nabídka. Lze ale předpokládat, že se tablety s Windows i na takovou cenu dostanou velmi brzy.

Diskuze (17) Další článek: Viber se pustil do Esetu. Ten mu to spočítal na Twitteru

Témata článku: Hardware, Počítače, Windows, Windows 8, Základní použití, Window, DLA, Malý adaptér, Bluetooth čtečka, Micro USB, Výkonné řešení, TDP, Pipa, GeekBench, Micro SD, Podobný rozměr, Plnohodnotný počítač, Levné AR, Micro HDMI, Zajímavá nabídka, Velká řada, Win +, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X