Počítač Gigamax Mach4 NXP: vodní chlazení v akci

Ač je tento počítač mimořádně rychlý a je vybaven téměř tím nejlepším, co je dnes k dispozici, zaujme především svým chlazením. Uvnitř krytu počítače je totiž zabudováno vodní chlazení, díky čemuž má téměř neslyšný chod.
Počítač Gigamax Mach4 NXP: vodní chlazení v akci

Nebudu určitě sám, koho trápí nadměrný hluk současných výkonných počítačů a přitom si netroufá na nějaké vlastní sestavování vodního chlazení počítače. Svůj pomalý počítač si stále nechávám kvůli téměř neslyšnému provozu a každé rozhodování o rychlejším počítači nutně počítá s tichým provozem. Jak nejsem příznivcem hotových počítačových sestav a rád mám právo volby a vlastní doladění konfigurace, musím říci, že Gigamax Mach4 NXP s integrovaným vodním chlazením mne přesvědčil, že nechat si profesionálně sestavit počítač má opravdu něco do sebe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kryt počítače má výklopný kryt 5,25palcových pozic s integrovaným tlačítkem a dvířky pro jednu mechaniku. Díky dvojici pantů se při otevření schová zcela za roh. Na horní straně jsou integrovány konektory pro audio, FireWire a 2 USB. Vzhledem k předpokládanému umístění na zemi jsou mírně nakloněny pro snadnější přístup.

Vodní chlazení je stále na trhu nabízeno ve fázi jakéhosi polovičního řešení. Kdo si to chce skládat jako Merkura sám na koleně, má mnoho možností. Jsou sice i jakási téměř kompletní řešení, stále je tam ale to slůvko téměř. O to víc mne potěšilo, že vodní chlazení v rámci testované sestavy je dostatečně blbovzdorné, nijak nepřekáží při provozu a prostě funguje.

Firma Elap, autor této sestavy, nabízí základní sestavu Mach4 NXP-3000 za 37686 včetně DPH, v této ceně je kromě krytu s vodním chlazením procesor Pentium 4 3GHz, 1 GB Dual DDR400 (Kingston), 120GB SATA disk Seagate (7200 ot, 8MB cache), základní deska Gigabyte 8IK1100 a DVD ROM mechanika. Naše sestava nesla označení Mach4 NXP-3400 a za cenu o necelých 20 tisíc s daní vyšší obsahovala rychlejší procesor Pentium 4 3,4GHz (nikoli Prescott), grafickou kartu GigaByte GF FX5950-Ultra (256 MB, DVI, VIVO, TwinView) osmirychlostní DVD±RW mechaniku Lite-On LDW-851S, zvukovou kartu Audigy 2 a bezdrátovou klávesnicí s myší od firmy Chicony. Celková cena tedy 57560 s daní ale bez systému, s OEM Windows XP Professional to je 62183.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Boční kryt je jištěn zámkem, po otevření se ukáže vodní chlazení v celé kráse. vpravo dole výměník, vlevo pod zdrojem je čerpadlo.

Ač je výkonnost sestavy pochopitelně úžasná, nebudu si sedat na zadek před sestavou typu "to nejlepší na skladě". Přesto má podobně poskládaná sestava pro test velký smysl. Dobře totiž může ukázat, jak vodní chlazení zvládá ty nejnáročnější komponenty. Sice v ní není topinkovač Prescott, ale i Nortwood na 3,4 GHz dokáže docela dobře působit jako průtokový ohřívač.

Vodní chlazení je integrováno přímo do těla krytu, nikde nic nevyčuhuje, na zadní straně netrčí žádná krabice, vše je čistě provedeno. Samotný tepelný výměník je na spodní přední straně krytu v prostoru, který byl původně vyhrazen pro pět 3,5 palcových disků. Nyní se tam vejde jen jeden, stále ale zůstávají čtyři 5,25 palcové pozice. Když vyhodíte disketovou mechaniku, která je zcela zbytečně integrována do jinak pěkného krytu počítače, získáte další volnou 3,5palcovou pozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výměník obsahuje jeden 12cm ventilátor, odtud jde voda do čerpadla, pak do procesoru a následně do čipové sady. Uchycení chladiče na čipové sadě plastovým páskem není ideální, ale funguje.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pak jde chlazení do grafické karty, ta má na procesoru ještě malý pasivní chladič. Paměti jsou chlazeny pouze pasivními chladiči, ale v základní nepřetaktované konfiguraci to nevadí. Samotné čerpadlo je uchyceno přes antivibrační nožičky, do krytu se tedy jeho vrnění nepřenáší.

Výměník obsahuje velký 12cm ventilátor, který fouká vzduch přes výměník dovnitř počítače (ohřívá tedy, co chladí). Druhý ventilátor, rovněž 12cm, obsahuje tichý zdroj Fortron vyfukující vzduch ven. V celém počítači tak jsou všeho všudy dva pomaloběžné 12cm ventilátory. Nic jiného se tam netočí. Na pozici pro zadní ventilátor je v krytu na gumových antivibračních nožičkách upevněno čerpadlo. Tok vody je výměník -> čerpadlo -> chladič procesoru -> chladič čipové sady -> chladič grafické karty -> výměník. Vidíte tedy, že jsou jedním okruhem chlazeny tři komponenty, přičemž grafická karta s procesorem vodu dokáží značně ohřát. Samotná grafická karta nemá žádný další ventilátor a zatímco ve standardní konfiguraci ofukuje ventilátor nejen grafický čip ale i paměti, zde jsou paměti chlazeny pouze pasivním chladičem.  Jinak je vnitřek počítače velmi precizně zapracován, všechny kabely utaženy do krajů, nikde nic neplandá a zaslouží si tak dobré hodnocení.

Samozřejmě mne zajímalo, jaká bude úspěšnost vodního chlazení, kdy bude vše ohřívat nejen procesor, ale i grafická karta. Zatímco běžná klidová teplota sestavy je 42 stupňů při pokojové teplotě okolí, při zátěži citelně vzroste. Po té, co na počítači jel bez přestávky ve smyčce po 15 hodin 3DMark 2003, vzrostla teplota procesoru v uzavřeném počítači na 61 stupňů (teplota procesoru i grafické karty byla kvůli propojení stejná), toto ale byla maximální teplota, výš to nešlo. Počítač nijak po tuto dobu nezkolaboval pouze se celý rozehřál a kryt byl na omak teplý. Stabilitě to ale neuškodilo. Počítač se dobře potýkal i s přetaktováním, na 4 GHz jsem se sice nedostal, ale na 3,6 GHz pracoval v pohodě. Přesto i bez přetaktování jel příjemně rychle, popravdě je to téměř nejrychlejší, co můžete mít, takže není si nač stěžovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vpředu na krytu jsou "žaluzie", kterými můžete jakoby volit velikost vstupního otvoru pro vzduch, spíše to jen hezky vypadá a nasává to prach z podlahy. na zadní straně je vidět tichý zdroj Fortron, stejně jako grafická karta původně obsazující svým aktivním chladičem dvě pozice, nyní je tam jen čistá díra.

Hlavním kouzlem je, že je tento maximální výkon k dispozici v mimořádně tiché sestavě. Pevný disk by tedy mohl být o něco tišší, jinak ale ventilátory vytváří příjemný jemný šepot v nižších frekvencích. Není to žádná turbína, ve které by se přes sebe praly chladiče grafické karty, čipsetu a procesoru. Proto nemusí být pro vás maximální výkon vykoupen žádným ústupkem v podobě hlučnějšího počítače.

Mach4 NXP-3400 bych skutečně nehodnotil jen podle výkonu, který bude vždy beztak závislý na zákaznické konfiguraci. Provedení krytu, integrace vodního chlazení a čistota vnitřního provedení však získává na stranu tohoto řešení cenné body. Je tam několik nedostatků, které celkový dojem trochu kazí, ale celkově to hodnotím jako velmi příjemné řešení.

Klady
+ Tichý provoz
+ Kvalitní provedení
+ Maximální výkon
Zápory
- Větrák na výměníku žene teplý vzduch dovnitř
- Pevný disk by mohl být tišší
- Kryt by měl počítat s odstraněním disketové mechaniky

Výsledky testů
PCMark04 5213
3DMark03 1024x768x32 6564
3Dmark2001 1024x768x32 17600
Sandra 2004
  procesor ALU/FPU/iSSE2 10218/4280/7519
  paměť int/float 4574/4576
  disk 33659

Počítač GIGAMAX Mach4 NXP-3400
Procesor Intel Pentium 4 3,4 GHz, 800FSB, 512 kB cache
Základní deska GigaByte 8IK100, i875P, Dual DDR400, SATA, LAN intel, AGP Pro, FireWire, audio AC97 5+1
Paměť 1GB Dual DDR PC400 ECC Kingston (2x 512 MB)
Disk 120GB Seagate SATA-150 ST3120026AS, 8,5ms, 7200rpm, 8MB cache
DVD±RW Lite-On LDW-851S
Disketovka Teac FDD 3,5"
Grafická karta GigaByte GF FX5950-Ultra, 256 MB, DVI-I, VIVO, TV out, TwinView
Zvuková karta SoundBlaster Audigy 2
Kryt MidiTower Cowboy YY-5611 black, vodní chlazení pro CPU+VGA+čipset, tichý zdroj 350W Fortron PPFC
Klávesnice Chicony WUR0108 bezdrátová s optickou myší
Systém OEM Windows XP Professional
Software zdarma Lara Croft Tomb Raider -The Angel of Darkness, Arx Fatalis, Rainbow Six 3 - Raven Shield, Nero OEM Suite 6, PowerDVD 5, Sonic MyDVD, Gigabyte EasyTune4, Norton Internet Security 2003 a další
Cena 62 183 včetně DPH
Záruka 2 roky (za 708 s DPH lze prodloužit na 3 roky)
Zapůjčeno od Elap
Kontakt Gigamax.cz

 

Diskuze (68) Další článek: Autoři červů spolu válčí

Témata článku: Windows, Sestavy, vodní chlazení, Zadní strana, Tichý provoz, Pomalý počítač, Raven, Celý kryt, Jet audio, Tichý počítač, Optický audio kabel, Vodní zdroje, Tomb Raider, Panty, Chlazení, Turbína, Příjemná cena, Chlazení tepelným čerpadlem, Tepelný výměník, Maximální cena, Maximální teplota, Fort St, Základní konfigurace, Lara, Nadměrný hluk


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 86

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači