Pochybení počítačového pisatele

Od jisté doby mě počínání redaktora Jana Nováka v MF Dnes nechává v úžasu.
Možná I vy patříte k více než půl miliónu občanů, kteří čtou deník MF DNES. Přestože nad papírovými médii trávím stále méně času, vždy si najdu chvilku na sledování rubriky „Věda a počítače“. Od jisté doby mě totiž počínání jejího redaktora Jana Nováka nechává v úžasu. Jednou vystupuje jako vysoce informovaný odborník, který svým ovečkám sděluje nejnovější poznatky ze světa počítačů (často odborným jazykem), na druhou stranu působí jako diletant, před kterého teprve včera postavili bedničku s počítačem.

Už je tomu dobrý měsíc, co autor popisoval výhody textového editoru T602. V článku apeloval na „dobrý rozum“ Software602, aby jej opět začala prodávat a podivoval se, že další šíření programu je považováno za zločin, a ne za rozšiřování počítačové gramotnosti. Na rozdíl od autora si myslím, že naše školy nepotřebují volné licence dávno překonaného programu, ale nové a nejnovější počítače a programy. Učením „starých vykopávek“ se jen zvětšuje propast mezi znalostmi absolventů škol a praktickými požadavky budoucích zaměstnavatelů (vím o čem mluvím).

Nyní mě zaujal jeho článek v MF DNES z 16. 1., kde se zabývá obrázkovým bohatstvím na Internetu a jeho získáváním. Téma je to vcelku záslužné, kdyby se nedopustil dvou pochybení. Autor se vůbec nezmiňuje o autorském zákoně a možnosti, že jsou jím některé obrázky na Internetu chráněny. Tím často dochází k plagiování a porušování autorského zákona a dobrých mravů vůbec.

Daleko závažnější ovšem je, že se autor dopouští mystifikace. V samostatném odstavci se zmiňuje o možnosti šíření virů prostřednictvím stahovaných obrázků. Pokud se takovéhoto omylu dopustí pisálek do okresních novin, zpravidla se toho příliš nestane. Ovšem stejná informace v nejčtenějším celostátním deníku bývá často zdrojem mýtů. (Dodnes vyvracím fámy, že virus může poškodit procesor nebo monitor. Nemůže!) Bylo by tedy jenom vhodné, kdyby zmíněný redaktor začal napravovat své omyly a nadále v nich nepokračoval.

Diskuze (2) Další článek: Computer 1/99

Témata článku: Novák, Deník, Stejná informace, Pisa, Samostatný článek, Vhodný monitor, Budoucí zaměstnavatel, Pisálek, Odborná znalost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů