Pochoutky od Western Digital

Western Digital představoval nejen svoji firmu, ale nové technologie a produkty.
Společnost Western Digital vyrábí disky, jeden z nich pojmenovala Caviar. Na tiskové konferenci v Praze se v podstatě poprvé představila, přestože už má u nás přímé zastoupení přes dva roky. Sídlo této firmy je vcelku obvyklé -- v Kalifornii, kde má ředitelství, vývojové centrum a výrobu médií. další vývoj a výrobu má v Rochesteru (zde je také vývoj IBM, a firmy Kodak a Bell&Howell, které zde dělají vysokorychlostní skenery).

Western Digital byla založena v roce 1970 a zpočátku se zabývala výrobou zákaznických integrovaných obvodů. Mezi hlavní zákazníky firmy Western Digital dnes patří všechny důležité firmy z první dvacítky, od IBM, přes HP, Dell, Compaq, Data General (Disková pole Clariion), až po Apple, Fujitsu a Intel.

Western Digital dává velký důraz na rychlé dodávky a orientuje se jak na disky pro PC, tak na disky pro aplikace typu data warehouse a podnikových informačních systémů, kam patří např. SAP, Oracle Applications, relační databáze, apod.

Trh s disky stále roste
Celosvětový trh s disky roste zhruba o 14,1 % co do počtu vyráběných kusů, a o 8,1 % co do příjmů (podle IDC). Každému výrobci disků se to samozřejmě líbí, tedy i firmě Western Digital. Je to pochopitelné, protože podle jednoho z pramenů je stále ještě zdigitalizováno méně než 1 % světových informací.

Tato firma se navíc může pochlubit řadou prvenství co do kvality, poměru cena/výkon, dostupnosti zboží na trhu, a také kvalitou technické podpory (podle CRN).

Společnost Western Digital měla podle IDC vloni podíl na trhu disků pro třídu "enterprise" (tj. pracovní stanice, servery a víceuživatelské systémy) 4 %, letos už to má být 7 %. IBM v této oblasti rovněž vzrostla, a sice ze 33 % na 35,5 %, zatímco společnost Seagate zaznamenala pokles ze 46 % na 39,3 %, a Quantum si polepšila z 8 % na 9,3 %.

Jak na to jde WD
Hlad po discích sice roste, ale peněz je málo proto se všichni snaží výrobu zlevňovat. Především jde o disky, určené do počítačů, které dnes stojí pod tisíc dolarů. Tak na to jde i Western Digital.

Veškeré disky od firmy Western Digital používají hlavy MR (magnetoresistivní), které jsou malé, tím pádem mají nižší hmotnost, mohou se nad povrchem disku pohybovat rychleji, takže i rychlost přístupu k údajům na discích WD je vyšší. U WD jsou to již hlavy MR čtvrté generace.

Společnost Western Digital má jednak řadu Caviar, což jsou 3,5" disky s rozhraním EIDE a s kapacitami od 3,2 GB až do 13 GB. Plotny 13GB disku Caviar se otáčí rychlostí 5 400/min., na jednu plotnu se vejde 4,3 GB, a tento disk má dobu přístupu 9,5 ms. Tento disk má rozhraní Ultra ATA/66. Řada Caviar je určena především pro osobní počítače.

Podle testů Business WinBench 98 se 13GB disk WD Caviar, zapojený do počítače osazeném 450MHz procesorem Pentium II, 64MB RAM, pracujícím pod Windows 95, umístil na prvním místě.

WD potvrzuje u SCSI standard LVD
Co se týče disků WD Enterprise, ty jsou vybaveny rozhraním SCSI. Zde společnost Western Digital rovněž nespí -- disky s kapacitou 9,1 GB a 18,3 GB jsou již vybavovány rozhraním Ultra2 (LVD) SCSI.

LVD je zkratkou pro Low Voltage Differential. To znamená, že přenášený signál je s tzv. plovoucí zemí, tj. signál proti signálu, nikoliv signál proti zemi. Tím je v podstatě dosaženo dvojnásobného rozkmitu signálu na vedení při nižším napětí a nedochází k ovlivňování signálu přes společnou zem. Výsledkem je vyšší šumová imunita -- odolnost proti poruchám, takže např. i přívodní kabely mohou být delší -- až 12 metrů. Rychlost přenosu dat u těchto disků pak je 80 MB/s.

Řada WD Enterprise má kapacity od 2,1 GB až po 18,3 GB. a jejich plotny se točí rychlostí 7 200 ot/min. Tyto disky jsou, jak už název napovídá, určeny pro výkonné pracovní stanice a disková pole serverů. Vzhledem ke své konstrukci tyto disky výkonnostně překračují ostatní disky s rychlostí otáčení ploten 7 200/min, a téměř se vyrovnají diskům s rychlostí otáčení 10 000 ot/min. Alespoň podle testů Windows NT Business Applications.

Bezpečnost dat především
Jak disky WD Caviar, tak WD Enterprise, jsou kompatibilní se standardem SMART (hlášení o možném příchodu poruchy) a s Microsoft ScanDisk, automaticky identifikují a opravují sektory, ještě než může dojít k možné ztrátě dat. SMART je určen pro předvídání poruch.

Všechny nové disky od WD mají navíc Data Lifeguard, který se automaticky spouští každých 8 pracovních hodin disku, a provádí čtení povrchu off-line a skenuje jej, když se s diskem nepracuje. Lifeguard je určen pro prevenci poruch.

Zotavení z poruchy pak umožňuje řada kroků, které jsou vyvolány, když je odhalena chyba -- např. jsou přemístěna data ze špatných sektorů na jiné bezpečné místo na disku. Zotavení z poruchy má na starosti firmware na disku na desce s jeho elektronikou.

Váš názor Další článek: Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Western Digital, Digital, Porucha, Imunita, Disk, Signál, Disko, Ovlivňování, Western, Odhalená chyba


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku