Pochoutky od Western Digital

Western Digital představoval nejen svoji firmu, ale nové technologie a produkty.
Společnost Western Digital vyrábí disky, jeden z nich pojmenovala Caviar. Na tiskové konferenci v Praze se v podstatě poprvé představila, přestože už má u nás přímé zastoupení přes dva roky. Sídlo této firmy je vcelku obvyklé -- v Kalifornii, kde má ředitelství, vývojové centrum a výrobu médií. další vývoj a výrobu má v Rochesteru (zde je také vývoj IBM, a firmy Kodak a Bell&Howell, které zde dělají vysokorychlostní skenery).

Western Digital byla založena v roce 1970 a zpočátku se zabývala výrobou zákaznických integrovaných obvodů. Mezi hlavní zákazníky firmy Western Digital dnes patří všechny důležité firmy z první dvacítky, od IBM, přes HP, Dell, Compaq, Data General (Disková pole Clariion), až po Apple, Fujitsu a Intel.

Western Digital dává velký důraz na rychlé dodávky a orientuje se jak na disky pro PC, tak na disky pro aplikace typu data warehouse a podnikových informačních systémů, kam patří např. SAP, Oracle Applications, relační databáze, apod.

Trh s disky stále roste
Celosvětový trh s disky roste zhruba o 14,1 % co do počtu vyráběných kusů, a o 8,1 % co do příjmů (podle IDC). Každému výrobci disků se to samozřejmě líbí, tedy i firmě Western Digital. Je to pochopitelné, protože podle jednoho z pramenů je stále ještě zdigitalizováno méně než 1 % světových informací.

Tato firma se navíc může pochlubit řadou prvenství co do kvality, poměru cena/výkon, dostupnosti zboží na trhu, a také kvalitou technické podpory (podle CRN).

Společnost Western Digital měla podle IDC vloni podíl na trhu disků pro třídu "enterprise" (tj. pracovní stanice, servery a víceuživatelské systémy) 4 %, letos už to má být 7 %. IBM v této oblasti rovněž vzrostla, a sice ze 33 % na 35,5 %, zatímco společnost Seagate zaznamenala pokles ze 46 % na 39,3 %, a Quantum si polepšila z 8 % na 9,3 %.

Jak na to jde WD
Hlad po discích sice roste, ale peněz je málo proto se všichni snaží výrobu zlevňovat. Především jde o disky, určené do počítačů, které dnes stojí pod tisíc dolarů. Tak na to jde i Western Digital.

Veškeré disky od firmy Western Digital používají hlavy MR (magnetoresistivní), které jsou malé, tím pádem mají nižší hmotnost, mohou se nad povrchem disku pohybovat rychleji, takže i rychlost přístupu k údajům na discích WD je vyšší. U WD jsou to již hlavy MR čtvrté generace.

Společnost Western Digital má jednak řadu Caviar, což jsou 3,5" disky s rozhraním EIDE a s kapacitami od 3,2 GB až do 13 GB. Plotny 13GB disku Caviar se otáčí rychlostí 5 400/min., na jednu plotnu se vejde 4,3 GB, a tento disk má dobu přístupu 9,5 ms. Tento disk má rozhraní Ultra ATA/66. Řada Caviar je určena především pro osobní počítače.

Podle testů Business WinBench 98 se 13GB disk WD Caviar, zapojený do počítače osazeném 450MHz procesorem Pentium II, 64MB RAM, pracujícím pod Windows 95, umístil na prvním místě.

WD potvrzuje u SCSI standard LVD
Co se týče disků WD Enterprise, ty jsou vybaveny rozhraním SCSI. Zde společnost Western Digital rovněž nespí -- disky s kapacitou 9,1 GB a 18,3 GB jsou již vybavovány rozhraním Ultra2 (LVD) SCSI.

LVD je zkratkou pro Low Voltage Differential. To znamená, že přenášený signál je s tzv. plovoucí zemí, tj. signál proti signálu, nikoliv signál proti zemi. Tím je v podstatě dosaženo dvojnásobného rozkmitu signálu na vedení při nižším napětí a nedochází k ovlivňování signálu přes společnou zem. Výsledkem je vyšší šumová imunita -- odolnost proti poruchám, takže např. i přívodní kabely mohou být delší -- až 12 metrů. Rychlost přenosu dat u těchto disků pak je 80 MB/s.

Řada WD Enterprise má kapacity od 2,1 GB až po 18,3 GB. a jejich plotny se točí rychlostí 7 200 ot/min. Tyto disky jsou, jak už název napovídá, určeny pro výkonné pracovní stanice a disková pole serverů. Vzhledem ke své konstrukci tyto disky výkonnostně překračují ostatní disky s rychlostí otáčení ploten 7 200/min, a téměř se vyrovnají diskům s rychlostí otáčení 10 000 ot/min. Alespoň podle testů Windows NT Business Applications.

Bezpečnost dat především
Jak disky WD Caviar, tak WD Enterprise, jsou kompatibilní se standardem SMART (hlášení o možném příchodu poruchy) a s Microsoft ScanDisk, automaticky identifikují a opravují sektory, ještě než může dojít k možné ztrátě dat. SMART je určen pro předvídání poruch.

Všechny nové disky od WD mají navíc Data Lifeguard, který se automaticky spouští každých 8 pracovních hodin disku, a provádí čtení povrchu off-line a skenuje jej, když se s diskem nepracuje. Lifeguard je určen pro prevenci poruch.

Zotavení z poruchy pak umožňuje řada kroků, které jsou vyvolány, když je odhalena chyba -- např. jsou přemístěna data ze špatných sektorů na jiné bezpečné místo na disku. Zotavení z poruchy má na starosti firmware na disku na desce s jeho elektronikou.

Váš názor Další článek: Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Western Digital, Disk, Digital, Porucha, Imunita, Signál, Digit, Ovlivňování, Western, Hlavní zákazník, Odhalená chyba, Disko


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky