Počet uživatelů Internetu u nás roste

Nový průzkum v oblasti Internetu nepřinesl nic nového a potvrdil stávající trend.

Každé čtvrtletí se v České republice provádí výzkum s názvem „Internet Monitor“, který se zaměřuje na zjištění počtu uživatelů využívajících internet. Náhodně jsou vybráni respondenti ve věku 12 až 79 let, kteří jsou posléze dotazováni.

Z průzkumu, který probíhal v období od 1.7.2001 – 30.10.2001, v kterém bylo dotázáno 7263 respondentů vyplynulo:

Přístup k internetu má 25,7% obyvatel ČR což představuje 2,198 mil osob. Ve srovnání  se stejným obdobím loňského roku je to potěšující nárůst o 32%.

Mimo jiné se zjistilo, že internet využívá alespoň občas 24,3% populace, tj. 2,083 mil osob. Počet lidí kteří jsou připojeni k Internetu a nepoužívají ho alespoň občas je tedy zanedbatelný, 115 tisíc osob. Asi třetina uživatelů používá Internet denně, dalších 35% alespoň několikrát týdně a ostatní méně často. Z 2,083 milionů uživatelů Internetu je tedy více jak 65% uživatelů velmi aktivních.

Klepněte pro větší obrázek


Mezi uživateli Internetu dominují muži (57%) nad ženami. Nejvíce uživatelů je ve věku 20 – 29 let (25,2%) se středoškolským vzděláním a maturitou (38 %).

Nejčastějším místem připojení k internetu zůstává neustále práce, odkud se k Internetu připojuje 10,4% populace. V posledním průzkumu však poprvé počet osob připojených z domova převyšuje počet osob připojených ze školy.

Klepněte pro větší obrázek


Tento průzkum se dá snadno srovnat z průzkumem „Omnibus se zeptal: kolik nás je na Internetu?“  uveřejněným na Živě o něco dříve. Domněnka zveřejněná v minulém článku, kde do průzkumu nebyli zahrnuti uživatelé mladší 18 let se vyvrátila. Čísla hovoří jasně, 25,9% připojených uživatelů v minulém průzkumu, nyní 25,7%. V podstatě žádný rozdíl, 0,2% je méně než statistická chyba. Ostatní údaje průzkumů se téměř shodují. Uživatelé mladší 18 let výsledky nového průzkumu neovlivnili! Až na tento bod mně nezbývá nic jiného než souhlasit s již dřívějším hodnocením.

Celkový počet uživatelů Internetu roste každým rokem. Internet se pomaloučku stává běžnou součástí domácností, například jako myčka a to zejména domácností mladších a s vyššími příjmy. Uživatelé s průměrnými příjmy náklady na Internet neodrazují od používání a Internet už není pouze doménou studentů.

Diskuze (3) Další článek: Superrychlý disk WD-1000BB-SE

Témata článku: Internet, Myčka, Uživatelé, Uživatel internetu, Průzkum, Běžný obyvatel, Počet uživatelů, Omnibus, Statistická chyba, Růst, Počet


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky