Počátky informatiky, počítač Apple

Tento týden si zaslouží připomenutí Alan Mathison Turing, který je považován za otce moderní informatiky. Bude řeč také o André Ampérovi.
Počátky informatiky, počítač Apple

Turingova sláva i méně slavný konec

Bezesporu nejvýznamnější osobností, která na řádcích aktuálního kalendária zaslouží připomenutí, je slavný Brit Alan Mathison Turing. Narodil se dne 23. června v roce 1912, takže vstupenku na tyto řádky získává datem své smrti, přesněji 7. červnem roku 1945.
 
Klepněte pro větší obrázek
Alan Mathison Turing (zdroj: MIT)
Turing patří mezi průkopníky moderní informatiky a všech dnešních úzce souvisejících oborů. Ještě jako -náctiletý se začal zajímat například o práce Alberta Einsteina, nejvíce se však začal prosazovat později, během studií na cambridgeské univerzitě. Z této akademické půdy pochází také jeho první a zároveň jedna z nejvýznamnějších prací, jež nese název On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem. V tomto díle Turing popsal známý abstraktní výpočetní model, takzvaný Turingův stroj.
 
Turingova inteligence a absolutní porozumění světu čísel mu nakonec během druhé světové války vysloužily místo v Bletchley Parku, kde působil v týmu špičkových kryptologů, kteří se pokoušeli prolamovat německé vojenské šifry. V týmu pracovníků Bletchley Parku nebyli pouze matematici, jak by se dalo z kryptoanalytického pohledu předpokládat, nýbrž také špičkoví lingvisté či výborní šachisté.
 
Z dalších Turingových výsledků stojí za zmínku jeho formulace testu umělé inteligence. V jedné místnosti se nachází počítač a člověk, v další, zcela oddělené místnosti je druhý člověk, který klade dotazy do první místnosti. Pokud podle odpovědi není schopen rozpoznat, zda reagoval člověk nebo počítač, lze stroj označit za vybavený umělou inteligencí. Výše zmíněného 7. června v roce 1945 smrt Turinga nepostihla náhodou: spáchal sebevraždu, snědl jablko napuštěné kyanidem.
 
Další informace:
Turingova anglicky psaná biografie na stránkách skotské univerzity St. Andrews.
A nesmí chybět ani
životopis v podání anglické Wikipedie.

Ampérova pravá ruka

Druhý historický velikán tohoto kalendária je o něco starší než právě představený Turing. Je jím André Marie Ampère, který se narodil dne 22. ledna v roce 1775 poblíž francouzského Lyonu. Také on si tak místo logicky získává datem své smrti, která jej zastihla 10. června roku 1836.
 
Klepněte pro větší obrázek
André Marie Ampère (zdroj: Neurodiversity.com)
Podobně jako nemálo géniů historie, také Ampère se začal projevovat jako nadprůměrně nadané dítě už ve svém brzkém věku. Zpočátku se věnoval poctivému samostudiu, kdy si základní docházku na základní a střední škole doplňoval o bádání v encyklopediích různého zaměření. Nakonec ho nejvíce zaujaly elektřina a magnetizmus, ve kterých se později úspěšně realizoval.
 
Ze základních zákonů je asi nejznámější takzvané Pravidlo pravé ruky, které má následující znění: „Při uchopení vodiče pravou rukou tak, že palec ukazuje směr proudu, pak ostatní prsty ukazují orientaci indukčních čar.“ Vyjádření velikosti síly mezi dvěma vodiči, jimiž protéká elektrický proud, pak představovaný vědec zformuloval v takzvaném Ampérově zákoně. Z fyzikálních základů samozřejmě Ampèrovo jméno vešlo v povědomí jako jednotka elektrického proudu.
 
Další informace:
Ampérova biografie v podání českého serveru Zivotopisyonline.cz.
Opět
český životopis, tentokráte však na stránkách Wikipedie.

Počítač Apple II přichází

Tento týden si můžeme také připomenout uvedení počítače Apple II do prodeje. Stalo se tak 5. června 1977. Steve Wozniak a Steve Jobs svým výtvorem uvedli na tu dobu technologicky vyspělý počítač, jenž se mohl pochlubit například barevnou obrazovkou, 1MHz procesorem či 4 kB operační paměti, která navíc byla rozšiřitelná až na 48 kB. Čtení i zapisování dat zajišťovaly magnetofonové pásky a konečně základním programovacím prostředníkem se stal jazyk Integer Basic. Sestava obsahující minimální hranici 4 kB operační paměti byla dostupná za cenu 1298 amerických dolarů, rozšířená varianta s 48 kB paměti stála více jak dvojnásobek.
 
Další informace:Anglická webová stránka, která se věnuje historii počítače Apple II.
Diskuze (30) Další článek: Company of Heroes: srovnání nejlepších grafických karet

Témata článku: Apple, Místnost, Historický počítač, Základní stránka, Škola paměti, Německý stroj, Pravá ruka, Marie, Historická data, Park, Druhý člověk, Nejvýznamnější osobnost, Mario, Výpočetní model, Proud, Historické datum, Slavný počítač, Einstein, Základní zákon, Lyon, Mini hra, Životopis, Albert Einstein, Brzké rozšíření, APP


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu