Když se řekne pořádná domácí meteostanice, většině čtenářů se nejspíše vybaví hojně rozšířené Netatmo, anebo celý zástup mašin s vnitřním informačním displejem a mohutnou venkovní jednotkou, na které nechybí srážkoměr, anemometr a směrová růžice.
Počasí&radar Home 3
Když mi tedy na redakčním stole přistála relativně malá krabice a v ní 10,1“ dotykový tablet Počasí&radar Home 3 za 7 599 korun, který je vyzbrojený pouze vnitřním teploměrem a vlhkoměrem, zprvu jsem kroutil hlavou, jestli to není pouze špatný a docela předražený vtip.
Meterologická mapka s předpovědí počasí ve videu:
Jenže ono to má něco do sebe. Jestli totiž stejně jako já přežíváte v bytové jednotce, směrová růžice kdesi na balkoně beztak změří leda šum a s venkovním teploměrem, pokud na něj bude celý den pražit Slunce, to nebude o moc lepší.
Namísto hromady údajů velká mapa světa
Tablet namísto toho čerpá veškerá data z evropského předpovědního modelu ECMWF a dalších zdrojů včetně tuzemského ČHMÚ, takže hodnoty na displeji budou spíše odpovídat zprůměrované realitě.
Mapku s animovanou oblačností a srážkami pochopí úplně každý
Plejádu fyzikálních veličin, které běžný uživatel stejně nedokáže spolehlivě interpretovat, pak tablet nahradil mapou světa se srážkovým radarem a oblačností.
Devadesátiminutová animace oblačnosti a srážek
Když na ní klepnete, spustí se animace deště v příštích 90 minutách, jak to známe i z dalších aplikací se srážkovým radarem. V tomto případě se nicméně nad mapou pohybuje i oblačnost.
Oddálený pohled na celý svět
Říkejte si co chcete, ale z mapky se toho běžný smrtelník dozví o blížící se frontě mnohem více než z náhlé změny atmosférického tlaku a obrázku panďuláka s deštníkem.
Pás s předpovědí a pokojovou teplotou a vlhkostí
Spodní okraj displeje vyplňuje pás se základní předpovědí pro zbytek dne a tři následující a blok s aktuálním časem, teplotou a typem oblačnosti v podobě podkladové fotografie. V levém dolním rohu nakonec nechybí ani údaje z vnitřního pokojového teploměru a vlhkoměru s podrobnou 48hodinovou historií.
Hodinová předpověď počasí a výhled na 14 dnů
Když na předpověď klepnete, zobrazí se podrobnější pohled s hodinovým rozlišením pro nejbližší období, o něco méně stručnější na další dny, no a nakonec ještě přehledový výhled na 14 dnů dopředu.
Pylová předpoveď a další údaje pro náročnější
Pokud je vám to přece jen málo a chcete mít na displeji i nějaké ty pokročilejší veličiny, můžete k tomu využít sloupec při pravém okraji pro osm volitelných hodnot z nabídky.
Sloupec si poskládáte dle vlastní libosti, takže zatímco alergik má k dispozici pylovou předpověď nebo třeba index kvality ovzduší AQI, domácí astronom obligátní fázi Měsíce a znázornění času východu a západu Slunce.
Panel s osmi volitelnými hodnotami. Třeba pylovým zpravodajstvím pro alergiky
A ano, nakonec nechybí ani zobrazení anemometru (rychlost větru) a směrové růžice. Pokud nemáte zahradu pro umístění podobné jednotky v normované výšce a pokud vás obklopují domy sousedů, mezi kterými bude vítr leda tak turbulentně vířit, údaje z numerického modelu budou nakonec stejně přesnější.
Displej by mohl být rychlejší...
Protože se jedná o běžný IPS displej s rozlišením 1200×800 px a plošným podsvícením, v konfiguraci si snadno nastavíte také jeho automatické vypínání třeba během nočních hodin.
Osobně by se mi v takovém případě líbilo nějaké nerušivé pohotovostní zobrazení času nad černým pozadím, to by ale musel výrobce použít OLED, u kterého by se dříve či později začaly vypalovat pixely. Zajímavou alternativou by mohl být také barevný e-ink.
S balíčkem pro montáž na zeď dostanete USB-C kabel s pravoúhlým konektorem. Mohl by být plochý
Druhou kosmetickou slabinou je pomalejší zoom. Mapku totiž můžete přibližovat až na úroveň města a jeho okolí a oddalovat na celé kontinenty. Posouvání ale chybí – pohled je vždy vycentrovaný na vaši pozici. K přibližování můžete použít klasické gesto jako na mobilu, anebo ovládající lištu, která se zobrazí po klepnutí na hodiny.
Na výsledek si ale chvíli počkáte, pokaždé se totiž zdlouhavě stahují veškerá data z centrálního serveru a mohlo by to být opravdu svižnější. Kolegu Tomáše Holčíka navyklého na poněkud kvalitnější obrazovky neohromily ani barvy a pozorovací úhly IPS – odpovídají spíše levnějšímu tabletu.
Ale ta mapka stále na očích je fajn
I když jsem zprvu pochyboval – i kvůli vyšší ceně –, na 10" tablet pověšený na stěně za počítačem jsem si nakonec zvykl velmi brzy a do krabice jej budu balit s krajní nelibostí.
Na zdi se tablet promění v docela efektní pohotovostní obrazovku s hodinami
A jen tak na okraj, představte si, kdyby taková obrazovka na zdi podporovala navíc české služby Windy a Ventusky a člověk by si mohl vedle oblačnosti a radaru zobrazit i jiné mapové vrstvy. To by byla teprve pastva pro oči.