Po Windows přichází kontrola pravosti i pro Office

Ve svém boji proti používání pirátských kopií software udělal Microsoft další krok. Rozjíždí pilotní část programu Office Genuine Advantage, který má stejně jako v případě obdobného projektu pro Windows přesvědčit zákazníky o výhodách legálních Office a také ověřovat jejich pravost při rozličných příležitostech.
Po Windows přichází kontrola pravosti i pro Office

WGA je úspěšný

Úspěch programu Windows Genuine Advantage je dle Microsoftu zcela jednoznačný. Podle údajů, které pocházejí od BSA, je v současné době celosvětově používáno zhruba 35 % softwaru nelegálně. Jedná se buď přímo o pirátské kopie, které uživatelé získali vědomě, a nebo o falzifikáty originálních programů, které si uživatelé koupili z nedůvěryhodných zdrojů. Podle studie IDC by snížení celkové úrovně pirátství o 10 % v následujících čtyřech letech umožnilo vytvořit 2,4 milionu nových pracovních míst a globální ekonomika by vzrostla o 400 miliard dolarů.

Teoretické odhady jsou jedna věc, realita může být jiná. Microsoft si však WGA jednoznačně pochvaluje a například v České republice se dle čísel distributorů zvedl prodej legálních Windows o více než 100 %. Kontrolou použitého licenčního čísla, verze systému, výrobce počítače a dalších informací zjišťuje Microsoft, zda je daná kopie Windows legální. Microsoft se zároveň dušuje, že všechny odeslané informace jsou zcela anonymní a nelze na jejich základě identifikovat jednotlivé uživatele. Před nedávnem pak WGA poněkud přitvrdil a uživatele nelegálních Windows informuje o tomto faktu hlášením přímo na desktopu.

Česká republika opět v pilotním projektu

Na základě úspěchu Windows Genuine Advantage se rozhodl Microsoft rozšířit program i o balík Office a spouští pilotní projekt Office Genuine Advantage (OGA), který bude fungovat prakticky totožně jako WGA. Není se celkem čemu divit, Office patří spolu s Windows k jedněm z nejdůležitějších produktů Microsoftu a tak snaha čelit pirátskému zneužívání je celkem logická.

Stejně jako u prvního pilotního projektu zkouší Microsoft tento systém jen v některých zemích (resp. v několika jazycích). V současné době funguje OGA španělsky, portugalsky, řecky, rusky, korejsky, ve zjednodušené čínštině a také česky. Je to tak, Česká republika je opět součástí pilotního programu, takže se uživatelé Office mohou s OGA setkat již nyní. Co se rozšíření programu do dalších oblastí týče, prozatím nejsou zveřejněny žádné další plány.

Co získají uživatelé?

Podobně jako v případě WGA se snaží Microsoft "nalákat" uživatele na výhody, které jim legální Office přinášejí. To v tomto případě znamená především přístup k aktualizacím, doplňkům, šablonám a dalším nástrojům, které lze k Office získat. V současné době se jedná především o doplňky pro Office XP a novější. Zajímavé je, že momentálně lze tyto doplňky stáhnout i bez ověření, což je dost zvláštní. Podobně jako u WGA lze použít pro ověření i prohlížeče Mozilla, takže není nutné aktualizovat prostřednictvím Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá úspěšná kontrola pravosti  *  ...a takto naopak neúspěšná

Kromě online ověření existuje na webu i jednoduchý průvodce, který vám pomůže identifikovat padělaná instalační CD média (pro Office XP a 2003) a nebo lze použít i porovnání certifikátu pravosti. Na základě fyzických znaků vašich médii (umístění a vzhled hologramů atd.) pak poznáte, zda jste si koupili originál a nebo jen napodobeninu.

Stejně jako v případě WGA nejsou bezpečnostní aktualizace do tohoto systému zahrnuty. Lze je tak stahovat i v případě, že váš systém procesem ověření pravosti neprojde, a to buď pomocí automatických aktualizací a nebo přímo z Microsoft Download Center.

Kontrola Office již existovala dřív

Ověřování pravosti Microsoft Office není zase tak úplná novinka, již nějakou dobu funguje tzv. Office Validation Assistant (OVA). Pomocí ActiveX komponenty je proskenován systém a ověřeno, zda je nainstalována legální verze Microsoft Office. Časem pravděpodobně dojde k nahrazení OVA novým programem OGA, ale přesnější časový rozvrh zatím Microsoft nezveřejnil. O tom, kdy bude podobně jako WGA i OGA převeden do "povinného módu" Microsoft zatím nehovoří.

Otázka zní, zda bude OGA stejně úspěšný jako WGA. Ti, kteří používají pirátské verze vědomě si zřejmě z tohoto programu dělat nic nebudou. Ten kdo však koupil falešné Office v "dobré víře" a zjistil, že nejsou legální, má dnes již celkem dobrou alternativu například v OpenOffice.org. Zatímco přejít z Windows na Linux nemusí být až tak snadné (z rozličných důvodů), nahradit Microsoft Office za OpenOffice.org je daleko snazší už proto, že měníte jen jednu aplikaci (balík) a ne celý systém a s ním i řadu dalších programů. Paradoxně tak může v budoucnu, až se OGA stane rovněž povinnou záležitostí, dojít nejen ke zvýšenému prodeji legálních Office, ale také například k růstu podílu alternativních kancelářských balíků. Zda se tato spekulace alespoň z části naplní ukáže až čas.

Zdroj: Microsoft [1, 2]

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Advantage, Pirátská verze, Nejdůležitější produkt, Microsoft Office 2010, Office, Microsoft Office 2013, Kontrola, Microsoft Office 365, Alternativní zdroj

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 26


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji