Facebook se opět ocitl v centru turbulentní politické situace. Tentokrát v Myanmaru (Barmě), kde v noci na pondělí našeho času došlo k převratu, armáda zajala prezidenta se šéfkou vládní strany a ujala se vedení země. Krátce poté vydala příkaz, ať místní přední operátor začne blokovat všechny sociální sítě vlastněné Markem Zuckerbergem, údajně přispívají k nestabilitě země.
V tuto chvíli je zákaz dočasný a měl by platit do 7. února. O blokování se postaral největší operátor MPT, který je státem částečně vlastněný. Lidé nemohou ani na Facebook, ani na Messenger či Instagram a WhatsApp. V zemi tyto služby používá 27 milionů lidí, což je půlka z celkového 53milionového počtu obyvatelstva Myanmaru.
Právě Facebook byl pro ně místem, kde se dozvídali informace a skrze které aktivisté koordinovali postup, jak se převratu vzepřít. Sama síť na bouřlivý pondělní vývoj reagovala tak, že zakázala účty televizní stanice Myawaddy TV, jež činy armády propagovala. V kontextu těchto událostí vlastně není překvapivé, že armáda na Facebook zaklekla.
Zároveň to ale jen potvrzuje nelegimitu armádou nastolené vlády. Sociální síť v posledním prohlášení vyzvala vedení země, ať přístup služeb okamžitě znovu zprovozní. Lidé zůstali bez komunikačního kanálu a kdyby nebylo několika jedinců na Redditu, kteří na blokování upozornili, cenzuře by se ani nedostalo pozornosti.
Situaci v Myanmaru již odsoudili zástupci OSN, Evropské unie i české ministerstvo zahraničí.