Po téměř půl století se přestane vyrábět legendární procesor Zilog Z80, mozek ZX Spectra  | Zdroj: Bill Bertram / Wikipedia

Zdroj: Bill Bertram / Wikipedia

Po téměř půl století se přestane vyrábět legendární procesor Zilog Z80, mozek ZX Spectra

Americká společnost Zilog k 14. červnu odbaví poslední objednávky procesoru Z80 a následně jej po 48 letech definitivně přestane vyrábět. Legenda osmibitových počítačů dodnes potichu přežívala ve specializovaných průmyslových mašinách, ale část výroby jistě připadla i pro náhradní díly na dodnes populární retro zařízení.

Zilog Z80 se používal například v TRS-80, což byl v 80. letech jeden z nejprodávanějších domácích počítačů v USA. V Evropě nabyl slávy v Sinclarově ZX81, a především ZX Spectru. Z80 poháněl také Pac-Mana na původním arkádovém automatu, herní konzole Sega Master System a Game Gear nebo si našel cestu do hudebních syntezátorů.

40703ae5-b33d-4940-a861-b023f13562dcZilog Z80

Tento procesor vyráběly i další firmy, ať už oficiální, či neoficiální cestou. Licenci získal například japonský Sharp a jeho klon Z80 použilo Nintendo v handheldech Game Boy (Color). Za železnou oponou se pak design ukradl a například východoněmecký VEB vyráběl okopírovaný čip U880. Ten si našel cestu do počítače Ondra vznikajícím v liberecké Tesle nebo Didaktiku Gama, který produkoval stejnojmenný podnik ve slovenské Skalici.

Zilog v roce 1974 založili Federico Faggin, Ralph Ungermann a Masatoshi Shima. Ti dříve pracovali v Intelu na čtyřbitovém procesoru 4004 a později i osmibitovém 8080. S druhým jmenovaným je Zilog Z80 kompatibilní, což se ukázalo jako klíčová výhoda. Zilog byl levnější, nabízel více funkcí a šlo na něm spustit tehdejší operační systém CP/M.

První verze Z80 měla 8500 tranzistorů a běžela na taktu 2,5 MHz (přišly i rychlejší varianty). Dnešní procesory mají 2000× vyšší frekvence a tranzistory počítáme v desítkách miliard.

via TechSpot

Určitě si přečtěte

Články odjinud