Podle mě je fuk, jaký OS je vespod. To neštěstí jsou offline dokumenty. Pokud má někdy spolehlivě fungovat komunikace mezi úřadem a zbytkem světa, musí mít svůj portál a dokumenty se musí řešit tak, aby byly převoditelné do html. Z obou stran. Mám něco vyplnit? Formulář by měl být na webu a ne že si stáhnu bůh ví jaký formát dokumentu a začnu ho vyplňovat. Posílá mi něco úřad? Měl by se postarat, abych to přečetl on a ne že si budu shánět kompatibilní program nebo dokonce správnou verzi. Takže to dá na webovou stránku, ke které mi pošle link.Udržet kompatibilitu s několika málo hlavními prohlížeči je mnohem jednodušší, než řešit kdo co používá za offline soft.
Není divu. Spíše se divím, že to trvalo tak dlouho.
Vono by stačilo nevytvářet celý os od základu,stačilo použít Ubuntu a spoustu dalších variant.Co potřebuje takovej úředník - Něco jako textový editor tam je,popř. Openoffice apod..Kolikpak by se ušetřilo,kdyby se rovnou upgradovalo s windowsama...úředníci i v česku jsou vypatlaný - Posílal jsem životopis - 1. pokus : Microsoft Office - Word a jejich odpověď - Nejde nám to otevřít...2.pokus čistej texťák + formát .txt , .rtf..a zase jim to nešlo..Nakonec jsem zkopíroval text přímo do e-mailu a tadá..Jakpak to muselo vypadat s těma přeplacenejma vopicema v Mnichově..
kokso oni si prechadzaju ako cez cestu, tam a spat.
No... Já měl možnost vidět korporátní úpravu Linuxu v útrobách České Pošty a pokud se tomu Mnichov jen vzdáleně podobal, tak docela chápu, že se toho zbavili. Což není chyba Linuxu, ale zadavatelů zakázek a jejich bizarních představ, že "Linux je přece zadarmo a umí to samý".
Ano, to byl jejich hlavní problém a ač jsem tomu projektu fandil, tak jeho management byl zoufale špatný. To je pak jedno, jestli člověk nasadí otevřené nebo proprietární řešení. Oni si dělali vlastní fork distribuce, nad vším měli spoustu patchů atd., tohle nědelá ani Red Hat, protože by to jako miliardová korporace neutáhl... Samozřejmě ten přechod zpět na Windows je zase jen důsledkem politiky, ne řešení problému.
Vaše logická dedukce není dostatečně silná. Vlastně je docela špatná. Řešení problému je mít platformu kterou ukočírujou ve všech směrech. To je řešení problému.
Právě že Linux se ve státní správě plně osvědčil a to zejména v Číně (Kylin) a Severní Korei (Red Star).
Rozkaz zněl jasně 😀
Je nějaký zdroj? Nedávno jsem četl v diskusi info od jednoho týpka, že reálný přechod Ruska i Číny na linux je fake, resp. jen nástroj na nátlak na MS. Reálně to prý nikde moc nepoužívají.Zdar Max
Problém Linuxu je, že za ním nikdo nestojí. A tím nemyslím svobodomyslné vývojáře, ale organizace nebo firmy. Znám jich pár, RedHat a Suse, ale ani oni nestačí na komplexní vývoj od A do Z. Zabývají se pouze částí (OS). Ale uživatel, a je jedno jaký, pracuje s aplikacemi.Já si osobně umím představit, že se používá Linux, a nebo obecně jakýkoliv klient, ale musí být rozhraní ve kterém se pracuje navržené jako multiplatformní a musí být, pro jednoduchost uvedenu technologie, na bázi SQL/WEB, kdy vyplňuji "kolonky" a tiskopisy jsou pevně dané. Tím se samozřejmě bere úředníkovi "lidová tvorba" ve výtvoru, ale má to stejnou štábní kulturu atd.Dále si myslím, že by dnes v době Office365, toto bylo zcela možné již nyní bez jakýchkoliv nákladů. Data i aplikace jsou na cloudu (viz. výše SQL/WEB).Jinak jsem zastáncem Windows, Linux nepoužívám, ale vím o něm.
Za Linuxom stojia stovky firiemA minimum of 203 employers supported work on the code that was merged for 4.13, a fairly normal number (though, once again, a significant drop from 4.12, which had support from 233). The most active of those employers were: https://lwn.net/Articles/731794/...
A jakých, komu zavoláš když ti něco nefunguje a kdo to vyřeší komplexně. Když dvě firmy dodají např. OS, APP, ERP a něco nefunguje např. v ERP. Tak jedna firma svádí na druhou, že není kompatibilita, že je špatně nastavená nějaká součást OS atd. Myslíš, že jsou stovky firem. A já dodám že jsou další "tisíce" vývojářů, co programují nějaký díl uceleného kódu=funkcionality (v terminologii Windows něco jako DLL knihovnu), která je součástí Linuxu. Ale díky roztříštěnosti "levá ruka neví co dělá pravá".
Ty nevíš jaký Petr píše nudle. Ty si chceš hodně počíst, co? 😉
Očividně ale nenašel nic k tématu, co by mohl copypastit 😀Díkybohu že si zachovává nějakou relevanci. Taky by mohl začít tapetovat nesmysly, stejně to nikdo nečte, tak bychom si ani nevšimli.
Ale zadna z tech firem nepujde do toho, aby nalila miliony do lobbyingu s nejistym vysledkem. Microsoft na to ma a v kazdem pripade mu jde o kejhak, tak se snazi.
203 zamestnancu riznych firem... to je naprosto marginalni pocet, ktery svedci o tom, ze za linuxem opravdu moc firem nestoji.
203 employers = 203 zamestnávateľonie 203 employs= 203 zamestnancov
Vy přítomní si opravdu myslíte, že takový průměrný úředník celý den píše dopisy ve Wordu?
Nesměji se. Usmívám. Jasně pamatuji ty krásný flejmy, kde se tučnáci byli v prsa... bla bla ušetříme bla bla miliardy... bla bla.. opensource...bla bla bla. Tak nakonec jim zobáky zaklapnul samotný Mnichov.Nicméně o nic nejde. Androidí linux poráží mobilní Windows na hlavu. Microsoft na Linuxu vydělává nemalé peníze jak na samotném Androidu, tak v Azure.Půtky minulosti dneska ztrácí na lesku.
K prvni casti Vaseho komentare:Pokud tento problem opravdu stavite tak, ze "...nakonec jim zobáky zaklapnul samotný Mnichov..." tak bud toto info pouzivate ucelove, nebo proste pro stromy nevidite les.K druhe casti:"Půtky minulosti dneska ztrácí na lesku." - naprosty souhlas. Dnes je dolozitelne, ze spousta reseni bud je primo "platform agnostic", nebo je portovano na vice platforem. A je to videt na vyuziti platforem samotnych - napr. Linux jako platforma v nekterych segmentech trhu vyrazne roste, a jinde proste ne...
Vidím jednu berličku či sen která se zlomila a přitom se o ní jedna komunita tolik opírala. Zbytek je jen zbytečná omáčka.
Jinde jsem četl, že zpětný přechod bude stát cca 50 milionů euro. Tady těch 89, to je zpřesněný odhad nebo ta částka normálně kyne předáváním informace dál a dál?V každém případě ušetřili na licencích MS něco přes 11 milionů euro, ale za přechod vyplázli něco mezi 120-150 milionů, přesnou částku nechtějí přiznat. Takže teď dalších 50 nebo 89 milionů, ať žijí řádní hospodáři.Jímá mě hrůza z toho, že by Piráti mohli v dalších volbách ještě posílit a dostat šanci rozhodovat o těchto věcech. I když, oni u nich už linuxáci takové slovo nemají, teď jim vládne Antifa, placená Sorosem.
Těch 50 miliónů euro jsou náklady za licence Microsoftu. Zbylých 39 miliónů mají být ostatní náklady na přechod - zatím jen první, značně optimistický odhad. Bavit se o ekonomické výhodnosti a řádných hospodářích se v tomto případě dá jen těžko. U politických rozhodnutí jde často ekonomika nutně stranou. Navíc - politik nebo úředník, kterého doopravdy trápí utrácení peněz, které nejsou z jeho kapsy, je dosti vzácné zvířátko :-/.
Kde jste vzali těch 50M na licence Microsoftu?Je to hrozně moc, nevěřím, že by si Microsoft dovolil předložit takovou nabídku vzhledem k cenám, které pro government mají.
Linux prostě na PC stále nepatří (jestli někdy bude), ať chudáci linuxáci dupou nožičkama sebevíc...Nejsou kvalitní ovladače, alternativy "Windows" programů jsou zpravidla na dvě věci, celkový výkon a ergonomie ovládání s Linuxem je tak 20 let pozadu za Windows...
Ovšem je fakt, že v dnešní době by na úřadech nebyla potřeba ani jedna s těchto věcí. Resp. tam je to problém spíš konkrétního použitého SW než OS.
Windows na PC stale nepatri, at chudaci windowsaci dupou nozickama sebevic. Windows pouzivam pres 20 let, Linux asi deset a kdyz mam neco udelat ve Windows, tak z toho rostu. Celkovy vykon a ergonomie ovladani Windows je za Linuxem tak o 40 let pozadu.
Hele, můžu se zeptat, kde jste vzal u Linuxu ergonomii? Já jenom že ta věc nemá uživatelské rozhraní, resketive nějaký minishell, který OK, není dvakrát ergonomický.Ale asi jste nepochopil, jak se Linux používá. Sám o sobě je dost nanic, proto se sdružuje s dalšími programy, nejčastěji ze skupiny GNU, do tzv. distribucí, a pak se tomu říká GNU/Linux. Zkuste tohle. Často to má grafické rozhraní, ergonomii, a spoustu variant k výběru.Používat samotný Linux je odvážné, ale poněkud spartánské.
To je slovíčkaření. Buď jste nějaký aspík, co vše bere doslova, nebo jenom klasicky linuxácky trolíte..."Komunita" kolem linuxu je další důvod proč se tomuto široce vyhnout...
Narážím na to, že jestli chcete něco kritizovat, tak distribuci.Linux jako takový živí spousty IOT a síťových prvků, kamer, whatever. To je všechno Linux. Ubuntu je Linux + halda dalšího SW, abyste si s tím rozuměl. Na to nadávejte, to je špatně. Linux je v tom nevinně, jen to pohání.
Asi tak: jedu na Win, protože používám věci, které na Linuxu nejsou, ale Linux už mi párkrát zachránil zadel, když mi Micro$oft ukázal BSOD.
Hlavnym problemom je, ze sa starostom/primatorom stal fanusik microsoftu, a aj tak mu trvalo cele volebne obdobie,kym to presadil a pred tym, musel vyhodit z IT oddelenia vyznamnu cast administratorov Limuxu.Now in a response to Munich's Green Party the mayor Dieter Reiter has revealed the cost of returning to Windows.In the response Reiter addressed reports that he had told Stadtbild magazine that he was a Microsoft fan, saying his personal beliefs had no bearing on the IT audit.http://www.zdnet.com/article/munich-sheds-ligh... ... Dokonca pred troma rokmi prehral tento starosta/primator hlasovanie a este mu bolo vykricane, ze jeho tvrdenie je irelevantnym nazorom pravnika nie IT-akahttps://joinup.ec.europa.eu/news/munich-city-council-... ... Do novych komunalnytch volieb volieb v Mnichove v marci(breznu ) 2018 reps. 2020 sa to ani nezacnehttps://de.wikipedia.org/wiki/Kommunalwahl_in_M%C3... ...
Jeden z problemu linuxu je ten, ze je tam malo penez. I kdyz se za to postavi SuSE (jako puvodne nemecka firma, ale buhvi kdo je dneska vlastni), nebo RedHat, tak to furt bude malo.
Hlavny problem je v tom ze je to pre bezneho smrtelnika nepouzitelne, musel som na RHE ficat pol roka a bola to nocna mora, uz nikde viac. Co je to za system v ktorom aj bezne veci sa musia riesit cez terminal, to naozaj chcete povedat ze system s terminalom je user friendly?
Tak zrovna na úřadech je irelevantní co je pro běžného smrtelníka použitelné a co ne. Tam jde stejně nakonec jen o SW který na tom OS běží. Problém je spíš to, že se vše vybírá prakticky výhradně podle ceny, a platformně závislý SW bude "vždy" levnější, než než ten multiplatformní. Snad se to změní do budoucna, a úřady se přesunou "do cloudu" a už bude záviset jen na prohlížeči. Myslím, že webové technologie na aplikace takových rozsahů jsou už dávno připraveny.
Tak to je jasne, ze kdyz 20 let klikas ve windows, ze je pro tebe tezke se naucit neco noveho. Ja kdyz musim neco udelat na Windows, tak je to pro me taky porod. A zajimalo by me, jake "bezne veci" musis resit pres terminal.
V linuxe su peniazeA minimum of 203 employers supported work on the code that was merged for 4.13, a fairly normal number (though, once again, a significant drop from 4.12, which had support from 233). The most active of those employers were: https://lwn.net/Articles/731794/... Viem si predstavit, ze v desktopocych distribucioach nie su peniazelebo napr. na strojoch za 100-ky milionov USD je jediym OShttps://www.top500.org/statistics/overtime/...
Tentokrat s tema linkama odflaknuto. Chybi ten nejdulezitejsi na stav mnichovskyho it od accenture https://www.ris-muenchen.de/RII/RII/DOK/SITZUNGSVORLA... ... Zkracene. V mnichove maj v it totalni bordel a je uplne jedno jaky os a kancelarsky balik pouziji. Tamni uzivatele neumeji pouzivat ani windows s ms office (vyslove je to tam zmineno), takze prechodem nic nezmeni. Jen vyhodi dalsi penize... jo ze statniho se to vyhazuje 😀
A já se ptám...Kde jsou diskutéři s tučňákem? 😃----Vždyť to i věčně válčící tučňáci někde vzadu v hlavě tušili. Přeci to nejsou žádní hlupáci. Nám ostatním bez lásky k OS to bylo jasné hned jak to tenkrát četli.
"bez lásky k OS" - proč používat OS, který nenávidíte? 😀
Tak to bylo slabý.To, že vás nemiluji, nutně nemusí znamenat, že vás nenávidím.U vás je to očividně jinak; milujete mě nebo nenávidíte? Nějak nevím, co je horší...
To je hraniční porucha osobnosti (tady zřejmě aplikovaná na Linux - miluji vs. Win - nenávidím)...😀
Klidne to sem zopakuju znovu, snad to malinko osvetli situaci a sily, ktere se ucastni teto bitvy:MS byl z tohoto "Linux Mnichova" podelany az za usima... Vzdyt taky prestehovali MS Germany Headquarters do Mnichova.Proc asi si lze jenom domyslet (ten lobbying ze strany MS tam musel byt tech par poslednich let opravdu obrovsky...).
Já jsem tady. Tučňák je fajn, dá se hodně přizpůsobit požadavkům. Každý OS nabízí svoje specifika. Rozhodně bych se nikdy nesnížil a nesmál se někomu, kdo má jiné preference a používá jiný OS.
Jsem zde. Jinak - linux používám jako hlavní systém na desktopu skoro 10let - ku plné spokojenosti. Jo a k těm němčourům: mohl bych tu vyplivnout nějaké moudro, ale oni mi jsou tak nějak ukradení...
Škoda, že autor zapomněl zmínit ceny, které pro státní správu Microsoft má.Vzhledem k tomu, že Mnichov byl jediný svého druhu (hlavně díky velikosti), vyplatilo by se to M$, i kdyby nabídl licence zadarmo.Z mého pohledu je to velké selhání s velkými důsledky. Ani při tak obrovské podpoře, které se jim dostalo, nedokázali otevřené řešení bez Microsoftu ani udržet, natož aby se osvědčilo.Může to vést taky k tomu, že bez Microsoftu si žádný úředník na světě brzy ani neuprdne. A to se mi vůbec nezdá cool.
problémem byla vlastní distribuce - větší náklady na udržování.
O to vůbec nejde, v čem byl kde problém... upřímně, bambilion peněz, bambilion lidí, bambilion požadavků, bambilion různých zájmů.Nevěřím tomu, že se to celé dá shrnout jako "měli vlastní distro, proto to nevyšlo". Prostě to neklaplo, a je to škoda pro nás všechny.
Současná migrace je politický důvod, protože se dostali k moci lobisti, kteří vždy protlačovali MS. O nic víc nejde.To je myslím jasná věc, nejde o žádné technické důvody.A pokud jde o jeden z těch důvodů, že nikdy nedošlo k přechodu všech PC na linux, tak to přeci není důvod. Heterogenní prostředí je stále nutné. To je jako v jiných firmách, kde kvůli jiným sw stále tepou WinXP.Zdar Max
Dobrá zpráva pro uživatele 🙂
1. Nejtěžší je vždy přeučit 'úřednickou opičku' na něco nového.2. Kompatibilita programů. Ale to je v zásadě řešitelné.3. Korupce. A v Německu to není lepší než u nás.
U kompatibility těžko. Už jsem viděl komplikovanější Office dokumenty rozsypaný mezi Office 2007 a 2013 a hodně štěstí otvírat to v Libre Office.
Proto nám EU zavedla standard v podobě Open Document Format :)
hahaha 😃 zavedení standardu nic neznamená, pokud jej všichni nebudou používat. Ale to úředník nikdy nepochopí.Většina vývojářů není schopná ani udržet standard PNG, natož pak něčeho tak obrovského jako je ODF.
Pokud mi úředník pošle něco, co ODF nesplňuje, tak ho požádám o doplnění s tím, že tomuhle nerozumím.Zatím tu zkušenost nemám, se mnou jednají zásadně papírově, tak jim vracím stejně 😀
Kdyby mi kdokoli poslal cokoli v ODF, tak ho s tím pošlu do ..., ať to pošle v něčem normálním co se dá taky otevřít tak, jak to bylo uloženo a to i na jiném PC.
Tak takhle to zrovna nefunguje.Vy i úřad musíte při komunikaci s úřadem ODF akceptovat a respektovat.Možná se s úředníkem můžete domluvit soukromě na svém proprietálním formátu, ale ODF je díkybohu univerzální. Je to jako byste s ním odmítl jednat česky.
Nikdy jsem pomocí této úchylnosti s žádným úřadem nekomunikoval a ani to nikdo nechtěl. Vše šlo vždy přes PDF (už jen kvůli podpisu). (vlastně jednou nám poslali něco v ODF a nic to nedokázalo otevřít korektně. Na požádání poslali DOCX a vše bylo OK. Jen k tomu dodali, že tenhle problém mají v vlastně pořád.)
Sorry jako, ale tohle je zakladni nepochopeni problematiky....
Vy jste dobrý teoretik. Takže dejme tomu, že se chcete přihlásit k odpadu. V Ostravě vám k tomu pošlou DOC soubor, kde prostor pro jméno atd. je pouze vytečkován, není to ani formulář (a když píšete tak se vám to přes tečky zalamuje na řádky). Máte možnot to buď akceptovat, použít WORD, tečky odmazat, a přihlásit se online. Nebo můžete dojít na úřad a tam vam dají ten stejný papír vytištěný a vyplníte ho. Nebo se budete pár let soudít že to chcete v ODF, za nezaplacení vám naskáčou penále (máte povinnost se do 30 dnů přihlásit, vyjímka pro nekompatibilitu s ODF neexistuje) a za pár let od naštvané úřednice dostanete ODF...
"Nekompatibility ODF" je jenom dalsi urban legend, to ze to MS office nema spravne naimplementovano je problem u MS....
Ovšem jak je možné, je se dokument vytvořený v LO jedné verze otevírá jinak v jiné verzi, a uplně jinak v OOo (aneb důvod, proč musím mít v práci LO, OOo i MSO, a i přesto se můžu spolehnout jen na DOCX který sejako jediný otevírá ve všech případech stejně.)(nemluvě o tom, že jak LO tak OOo, jsou oproti MSO šíleně pomalé a práce s nima je vyloženě peklo)
Klídek. Pokud je to DOCX, což musí, protože DOC není open, pak je to přece v pořádku, protože DOCX je zdokumentovaný formát a EU také podporovaný.Pokud mi pošlou proprietální DOC z roku 95, nezajímá mě to. To mi to mohli poslat na děrovaných štítcích.Mimochodem když ouřad pošle k vyplnění takovou ošklivost, zvedám telefon, případně volím osobní návštěvu (šance na dovolání je cca 20%). Tam vám potom poví, vlastní zkušenost, když jsem ten teoretik, ať si to vyplníte po svém. Takže si uděláte vlastní formulář a je to.
Takovy jako ty miluju... :(
Vítejte zpátky z vandru, kucí 😉😀😀
Nejdražší věci jsou zadarmo ... jako někde na malém úřadě, proč ne, do 100-200 stanic
Jenže úřady nefungují ve vzduchoprázdnu. Pokud ti budou chodit prasácky naformátované doc z jiných úřadů či od lidí, tak máš největší šanci je otevřít zase ve Wordu.
Nevím jak je to jinde, u nás to chodí z jiných úřadů buď datovou schránkou - PDF, nebo fyzicky na papíru, ze kterého je zase PDF. To se při zařazení do spisové služby přejede OCR. Tohle nějak na OS závislé není, ani ten Word, když existuje Office 365.
PDF je také proprietarni, licencovany a hlavne DERAVY format. Si nevyberes...MP
To si s necim pletes. PDF je otevreny iso standard. Muze ho kdokoliv pouzit bez placeni jakychkoliv poplatku...
A ja jsem snad psal, ze je zpoplatneny?S tou "otevrenosti" bych byl také opatrnejsi, toto slovo ma mnoho vyznamu.MP
Otevreny.. jako ze otevreny standard. Mezinarodni ISO standard, kterym by se bez otevrenosti nestal. Neni proprietarni. Ano adobe tam ma patenty, ale ty bez poplatku umoznuje pouzivat vsem.
V tom online platforme nezavislem wordu?
Tak odpoved mas primo v clanku: "udržovat linuxový systém nemá smysl, protože po celou dobu bylo stejně nutné udržovat i systémy s Windows kvůli kompatibilitě.". Proste se rozhodli misto reseni problemu platit dalsi desitky let vypalne Microsoftu.A ono kdo vi jak to bylo. Treba Microsoft pekne mazal, jako treba v Ostrave.
Jasně. Přechod na Linux "zdarma" stál 2100EUR na PC, ale přechod na ten zlý drahý Windows od zlého zkorumpovaného MS stál 1700EUR na PC.Na první pohled je jasné, že ten Linux se opravdu vyplatil a ušetřil neskutečný balík, přesně jak stále tučňáci tvrdí.
Zdroj pro ty cisla prosim??
Viz článek 😉 (dělení snad zvládáš)
Od kdy je 90 000 000/29000 = 1700EUR?Mně to spíše vychází na 3100EUR.Ani nevím, proč vlastně reaguji na někoho, kdo nezvládá počty základní školy :-/.Zdar Max
Jinak by se ještě slušelo dodat, že původní přechod na linux nebyl jen čistě přechod na linux, ale i zbavení se proprietárních sraček navázaných na winxp, což by se nejspíše muselo řešit i při přechodu na novější verzi Win než XP.Zdar Max
Tak to bylo jistě potřeba i teď, když se přecházelo z Linuxu na Win. Pochybuju, že by se po těch letech mohli vrátit k původním systémům, a že od té doby žádný nový pro linux nevznikl (a zcela jistě byl proprietární taky).Nemluvě o tom, že teď se kupoval i nový HW, a 30mil EUR před 14 lety bylo něco trochu jiného než dnes.
Počítal jsem z položek které byly uvedeny jako náklady na přechod na pracovních stanicích. Nikoli částku která je uvedena samostatně jako náklady na modernizaci infrastruktury.
Oni skoro žádné výpalné platit nebudou.=> Mnichov ušetří, zatímco Microsoftu nevzniknou žádné náklady, a zbaví se největšího ostrůvku s konkurencí
Někdy je prostě nejjednodušším a nejlevnějším řešením sáhnout po CDčku s Windows a na nějaký stroj nainstalovat Windows a tam provozovat všechny ty věci které nejde, nebo se nevyplatí předělávat na Linux.Každý větší firma, která funguje několik let na Windows má nějaké programy, které běhají na Windows a není pro ně náhrada (třeba protože jsou napsané na míru).Samozřejmě si můžeš na míru nechat znovu napsat jakoukoliv aplikaci, otázka je jestli to dává ekonomicky smysl.
Me jenom neni jasne, proc uz davno ve statnich zakazkach na SW neni pozadavek na multiplatformnost a dostupnost zdrojovych kodu. V dnesni dobe uz ty urednicke softy muzou mit vsechny jenom webove rozhrani a pak to pojede kdekoliv. Takhle se porad plati microsoftu miliardy za licence a je to neprustrelne, protoze kazdy rok se da spocitat, ze prechod by byl drazsi. No a navic stat nema nad nicim kontrolu - je totalne zavisly na tom, s cim prijde Microsoft.
Tak ony mají očividně Win i jiné výhody. Ale požadavek na multiplatformnost a hlavně ty zdrojáky včetně kvalitní dokumentace by opravdu chtít měli. Určitě by to ulehčilo spousty věcí v budoucnu, ale hlavně i případný přechod by mohl být pozvolný a nenásilný, problémy by se daly řešit za pochodu a postupně. Ne jako tahle situace, kdy se prostě musí uplně všechno zahodit a kompletně v zásadě najednou přejít na uplně něco jiného, co vlastně nešlo ani pořádně testovat.
Oči mám a ony výhody samotných Windows už hezkých pár let nevidím. Jediný kdo o nich neustále kecá jsou omezenci, kteří se děsí něčeho co sami kvůli vlastní ignoranci neznají - a pro jistotu ani poznat nechtějí... a tak se dál platí, protože Z CIZÍHO KREV NETEČE. Rozumným argumentem by bylo maximálně "potřebujeme používat svou binární aplikaci Rathaus2017", která je pro windows už zaplacená, zatímco pro linuch by se z nějakého důvodu musela komplet vyvinout+zaplatit znova a Wine používat nechceme". Z článku ani zprávy bohužel nic takového zjevné není, takže bych tipoval spíš na důvod výše.
Tak hlavní výhoda je v tom, že když před to posadíš člověka který "neumí" používat něco jiného "protože to prostě neumí", tak mu nemusíš x hodin vysvětlovat, že mu to může být uplně jedno protože nemá nic dělat s OS ale v jedné konkrétní aplikaci.
Je to dané tím, že jen velmi málo z používaných systémů se předělává. Není k tomu důvod, když už jsou vyvinuté a další desítky let bude potřeba jen naprosté minimum změn. Takže i v případě, že by takovýto požadavek existoval, na další půl století to stejně nemůže nic změnit.
"Je to dané tím, že jen velmi málo z používaných systémů se předělává"Ja nevim co vsechno se pouziva ve statni sprave, ale z medii mam pocit, ze se tu neco noveho, pripadne nahrada vyviji celkem casto. No a duvod je jasny - je to snadny zpusob, jak odklonit statni penize do soukromych kapes. Nedavno se nasazoval zcela novy system pro vyplaty duchodu. Pak zase byly clanky o novem registru ridicu(ma udajne webove rozhrani, tak by me zajimalo, jestli tam budou dal nakupovat windows). Pak tu mame treba datove schranky - klientska cast vyvinuta jenom pro Windows s nutnosti pouzivat proprietalni doplnek. EET - bez vyberoveho rizeni se objednalo nepruhledne reseni u IBM. ...Ale zpatky k tematu... prijde pekne hloupe platit 200 euro rocne za jedno urednicke misto Microsoftu(https://www.investigace.cz/je-ceska-statni-sprava-ru... ... Takhle se proste radny hospodar nechova.
To mi nepřijde hloupé. Je to malý náklad z pohledu státu. Hloupé a to hodně hloupé mi přijde vytahovat 200e/rok u článku ze kterého je zřejmě, že řešení zadarmo může být pro větší záležitosti vlastně dražší. To je hloupé.
Ale v jakem casovem horizontu je to drazsi/levnejsi? 200 euro/rok/urednik je pry konzervativni odhad na licence MS. To neni maly naklad. Pri 200 tisicich urednicich to dela pres miliardu korun rocne. Navic neni nikde zapoctene riziko zavislosti na jedne soukrome spolecnosti a jejim proprietalnim SW.
Fakt je ten, že se ve slavném Mnichově vrací. Potom si můžeme dle libosti cucat "důvody" z prstu. Třeba vytahovat čísla libovolných agentur. Třeba můžeme vytvořit hypotézu, že zítra padne Microsoft a započteme do hypotetických nákladů i tato rizika. Osobně bych do takové analýzy započítal i rizika s pádem meteoritu. Co kdyby...Nebo si zahrajeme hru co kdyby. Co kdyby MS neexistoval. Pak by to šlo ... Jinak se asi budeme muset spokojit s faktem, že to nevyšlo. MS zaujal pozice a "zadarmo řešení" budou prostě a jednoduše dražší s návratností počítající se na dekády. Což je daleko za hranicí jednoho volebního období. Tedy horizont běžného politika.
Tak si pocitej treba s padem meteoritu. Faktem ale zustava, ze statni aparat musi resit i strategicke aspekty. Evropa cpe biliony do alternativnich zdroju energie, abysme snizili zavislost na rusacich a arabech, ale ze je prakticky cela statni sprava totalne zavisla na soukrome americke spolecnosti co spolupracuje s americkou vladou, to evidentne vubec nevadi.
Tak to mám pro tebe špatnou zprávu. My jsme závislí na Arabech a budeme. My jsme závislí na Rusácích a budeme. A pokud se Rusáci dostanou bez větších obtíží do Prahy s armádou do několika málo týdnů, tak jsme závislí hlavně na těch Američanech. A nakonec třešnička. My taky spolupracujeme s americkou vládou. Takže ne. To opravdu nevadí. Snad ti to nezpůsobí nějaký těžký trauma.
MS byl z tohoto "Linux Mnichova" podelany az za usima... Vzdyt taky prestehovali MS Germany Headquarters do Mnichova.Proc asi si lze jenom domyslet (ten lobbying ze strany MS tam musel byt tech par poslednich let opravdu obrovsky...).
Vzdyt tady jde o miliardy. Kazdou rebelii je treba potlacit v zarodku. http://techrights.org/2013/01/24/anti-munich-pr/...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.