Amazon

Po IBM brzdí s rozpoznáváním obličejů i Amazon. Software přestane poskytovat policii

Foto: Pixabay.com
Po IBM brzdí s rozpoznáváním obličejů i Amazon. Software přestane poskytovat policii | Foto: Pixabay.com

Jen pár hodin poté, co IBM oznámilo, že zcela zastavuje vývoj technologie pro rozpoznávání tváří, se zásadním prohlášením přišel i Amazon. Svůj vlastní rozpoznávací systém nazvaný Rekognition přestane dočasně poskytovat policii, aby jej nemohla používat k identifikaci osob. Rekognition se v minulosti stal terčem kritiky, že v případě lidí s tmavou pletí vykazuje vysokou mírou chybovosti. 

Chybovost u etnických minorit je v kontextu aktuálních amerických protestů proti rasismu a policejní brutalitě velký problém a řada ochránců práv se opakovaně dotazovala, co s tím Amazon hodlá dělat. Rekognition ještě donedávna testovaly policejní jednotky po celém USA a během demonstrací jej klidně mohly používat. 

Oficiálně technologie spadá pod cloudové řešení Amazon Web Services, kdy jakmile má policista k dispozici snímek podezřelé osoby, Rekognition jej dokáže rychle porovnat s policejní databází dříve zadržených lidí, čímž vypomáhá s identifikací. Respektive taková je teorie, v praxi se ukázalo, že zejména u osob s tmavou pletí to příliš nefunguje, odkud plyne současný problém. 

Situace se vyhrotila nakolik, že demokraté minulý týden představili zákon, který by americké policii používaní systémů pro rozpoznávání tváří zcela zakázal. To by se týkalo právě především Amazonu jakožto největšího poskytovatele tohoto softwaru. Společnost tak ve středu oznámila, že na rok přerušuje spolupráci s policií, než proběhnou potřebné diskuze a dojde k nastavení budoucích regulací.

„Jsme připraveni pomoci, až bude třeba,“ uvedl Amazon na svém blogu. Ještě před tím na svých stránkách vystavil prohlášení, že odmítá brutální zacházení s Afroameričany.

Reakce na rozhodnutí firmy jsou různé. Zatímco Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) Amazonu pogratuloval a ocenil, že „konečně pochopil, jaké nebezpečí představuje technologie pro rozpoznávání tváří pro komunity Afroameričanů“, jiná organizace, Mijente, říká, že firma se zachovala oportunisticky, jelikož kritika tu existovala dlouho a Amazon s ní nic nedělal, naopak pokračoval v rozšiřování spolupráce s policií. Že zareagoval až teď, podle Mijente ukazuje, že chce pouze naskočit na módní vlnu odmítání rasismu a nezůstat pozadu proti ostatním velkým technologickým firmám. 

V úterý totiž rozsáhlou stať o nebezpečích této technologie zveřejnilo IBM, doplněnou o oznámení, že vývoj v této oblasti zcela zastavuje. Podobně se dříve vyjádřil Google. 

Diskuze (2) Další článek: Linuxový tablet míří do obchodů. PineTab se prodává za hubičku

Témata článku: Software, Umělá inteligence, USA, Amazon, IBM, Strojové učení, Policie, Rozpoznávání obličejů, ACLU, Rekognition, Americký svaz, Rozpoznávání, Rozpoznávání tváří, Afroameričan, AWS


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize