Amazon

Po IBM brzdí s rozpoznáváním obličejů i Amazon. Software přestane poskytovat policii

Jen pár hodin poté, co IBM oznámilo, že zcela zastavuje vývoj technologie pro rozpoznávání tváří, se zásadním prohlášením přišel i Amazon. Svůj vlastní rozpoznávací systém nazvaný Rekognition přestane dočasně poskytovat policii, aby jej nemohla používat k identifikaci osob. Rekognition se v minulosti stal terčem kritiky, že v případě lidí s tmavou pletí vykazuje vysokou mírou chybovosti. 

Chybovost u etnických minorit je v kontextu aktuálních amerických protestů proti rasismu a policejní brutalitě velký problém a řada ochránců práv se opakovaně dotazovala, co s tím Amazon hodlá dělat. Rekognition ještě donedávna testovaly policejní jednotky po celém USA a během demonstrací jej klidně mohly používat. 

Oficiálně technologie spadá pod cloudové řešení Amazon Web Services, kdy jakmile má policista k dispozici snímek podezřelé osoby, Rekognition jej dokáže rychle porovnat s policejní databází dříve zadržených lidí, čímž vypomáhá s identifikací. Respektive taková je teorie, v praxi se ukázalo, že zejména u osob s tmavou pletí to příliš nefunguje, odkud plyne současný problém. 

Situace se vyhrotila nakolik, že demokraté minulý týden představili zákon, který by americké policii používaní systémů pro rozpoznávání tváří zcela zakázal. To by se týkalo právě především Amazonu jakožto největšího poskytovatele tohoto softwaru. Společnost tak ve středu oznámila, že na rok přerušuje spolupráci s policií, než proběhnou potřebné diskuze a dojde k nastavení budoucích regulací.

„Jsme připraveni pomoci, až bude třeba,“ uvedl Amazon na svém blogu. Ještě před tím na svých stránkách vystavil prohlášení, že odmítá brutální zacházení s Afroameričany.

Reakce na rozhodnutí firmy jsou různé. Zatímco Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) Amazonu pogratuloval a ocenil, že „konečně pochopil, jaké nebezpečí představuje technologie pro rozpoznávání tváří pro komunity Afroameričanů“, jiná organizace, Mijente, říká, že firma se zachovala oportunisticky, jelikož kritika tu existovala dlouho a Amazon s ní nic nedělal, naopak pokračoval v rozšiřování spolupráce s policií. Že zareagoval až teď, podle Mijente ukazuje, že chce pouze naskočit na módní vlnu odmítání rasismu a nezůstat pozadu proti ostatním velkým technologickým firmám. 

V úterý totiž rozsáhlou stať o nebezpečích této technologie zveřejnilo IBM, doplněnou o oznámení, že vývoj v této oblasti zcela zastavuje. Podobně se dříve vyjádřil Google. 

Diskuze (2) Další článek: Linuxový tablet míří do obchodů. PineTab se prodává za hubičku

Témata článku: Software, Umělá inteligence, USA, Amazon, Strojové učení, IBM, Policie, Black Lives Matter, Zacházení, Rozpoznávání obličejů, Rekognition, ACLU, AWS, Rozpoznávání tváří, Rozpoznávání, Americký svaz, Afroameričan, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět