Avast | AVG | Doplňky do prohlížeče

Po Firefoxu stahuje rozšíření Avastu a AVG kvůli sběru uživatelských dat také Google

Po Firefoxu stahuje rozšíření Avastu a AVG kvůli sběru uživatelských dat také Google

Před dvěma týdny byla z nabídky doplňků pro webový prohlížeč Firefox odstraněna celkem čtyři rozšíření: Avast Online Security, AVG Online Security, Avast SafePrice a AVG SafePrice. Nyní se k podobnému kroku odhodlal také Google, který ze svého internetového obchodu odstranil několik rozšíření od Avastu. Informuje o tom například web 9to5Google.

Důvodem k tomuto kroku je údajný sběr „obrovského množství“ dat od uživatelů, na který v říjnu upozornil vývojář doplňku AdBlock Wladimir Palant. Autor tvrdí, že rozšíření Avast Online Security, které je obvykle instalováno jako součást antivirových produktů, přenáší mnohem více dat, než je nutné k ověření, zda je stránka „bezpečná“, nebo ne.

Palant konkrétně píše, že na základě získaných dat lze prakticky přesně sledovat činnost uživatele ve webovém prohlížeči. Dle jeho zjištění odeslaná data obsahují informace o tom, kolik karet má uživatel otevřených, jaké webové stránky navštěvuje, kdy a kolik času tráví čtením/sledováním obsahu, na co kliknul a kdy přepnul na jinou kartu.

Google odstranil rozšíření Avastu

Google odstranil z Chrome Web Store rozšíření Avast SafePrice, Avast Online Security a AVG SafePrice. Možná poněkud překvapivě, na rozdíl od Firefoxu, ponechal v nabídce doplněk AVG Online Security, jehož primárním účelem je varovat uživatele před phishingovými stránkami. K podobnému kroku se nedávno rozhodli i tvůrci prohlížeče Opera.

Původně česká firma AVG je od roku 2016 dceřinou společností Avastu. Dnes obě firmy nabízejí v podstatě stejná rozšíření pod svými značkami. Zatímco doplňky Online Security varují před škodlivými weby, SafePrice vyhledává v elektronických obchodech nejvýhodnější ceny.

Avast doplňky opraví

Nutno podotknout, že rozšíření Avast Online Security pro Firefox je již opět k dispozici poté, co společnost splnila požadavky Mozilly. Lze předpokládat, že se postupně – po provedení kýžených úprav – vrátí i zbývající tři doplňky.

Avast se na Twitteru ohradil proti tomu, že by měl špehovat své zákazníky a zdůraznil, že Avast Online Security je bezpečnostní nástroj, který chrání uživatele bez shromažďování nebo ukládání jakékoli identifikace.

Diskuze (13) Další článek: Kanada zvažuje exhumaci bitcoinového barona. Nemuže se dostat k jeho zašifrovanému laptopu

Témata článku: Google, Chrome, Avast, Twitter, Firefox, AVG, Opera, Doplňky do prohlížeče, Mozilla, Chrome Web Store, Rozšíření, Sběr, Doplňky, Data, Online Security, SafePrice, Avast Online Security, Uživatelská data, Avast SafePrice


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu