Taxi | Velká Británie | Uber

Po Brně se Uber vrací i do Londýna – vyhrál odvolání proti zákazu a dostal licenci, ovšem jen časově omezenou

V listopadu loňského roku přišla přepravní služba Uber o licenci, která ji opravňovala k provozu v Londýně. Karta se nyní obrací – Uber vyhrál odvolání proti zákazu a získal licenci na 18 měsíců. Soudce rozhodl, že služba je „vhodná a řádná“ a mělo by jí být povoleno působit v hlavním městě, informuje Bloomberg.

Podobná situace se odehrála již v roce 2017, kdy Uber přišel o licenci z důvodu „několika porušení, která ohrožují cestující a jejich bezpečnost.“. V červnu 2018 dostal dočasné povolení na patnáct měsíců, díky kterému mohl pokračovat v činnosti. V listopadu 2019 však správní orgán Transport for London, který je zodpovědný za dopravu v Londýně, odmítl licenci udělit.

Uber vybojoval licenci

Nevydání licence však neznamenalo, že by se obyvatelé britské metropole museli spoléhat výhradně na klasické taxíky. Uber směl po celou dobu odvolacího řízení pokračovat v činnosti, takže z hlediska jeho řidičů a zákazníků se vlastně nic podstatného nezmění.

Soudce ve svém rozhodnutí připustil, že se Uber v minulosti dopustil několika chyb. Jednou z nich byla například možnost jezdit pod účtem jiného řidiče, kvůli čemuž mohli jeho služby poskytovat i ti, jimž byla ukončena smlouva z důvodu stížností ze strany zákazníků.

Dle zpravodajství BBC News využilo tuto mezeru 24 řidičů, kteří se o své účty dělili s dvaceti dalšími. Předpokládá se, že celkem 14 788 cest absolvovali zákazníci s řidičem, který neměl oprávnění poskytovat služby pod hlavičkou Uberu. Největším problémem byla skutečnost, že se na tyto řidiče nevztahovalo pojištění.

Nespokojení taxikáři

„Jsem spokojen s tím, že dělají to, co by se od rozumného podnikatele v jejich odvětví dalo očekávat, možná i víc,“ konstatoval soudce. V rámci rozsudku byla Uberu udělena licence k provozu služby na území města po dobu osmnácti měsíců.

Uber a jeho zákazníci rozhodnutí vítají, nicméně londýnským taxikářům se nelíbí. Sdružení licencovaných taxikářů ho v prohlášení zveřejněném na Twitteru označilo za „katastrofu pro Londýn“ a uvedlo, že Uber vytvořil „falešný dojem, že se změnil k lepšímu“.

Boj o licence je jen jednou z řady právních bitev, které kalifornská firma vede. Čelí i dalším soudním sporům, a to i ve své domovské zemi, kde má svým řidičům poskytnout status zaměstnance, což by mohlo nabourat celý její obchodní model.

Váš názor Další článek: Tim Cook dostane akcie Applu v hodnotě 2,6 miliardy korun. Musí ale zůstat šéfem až do roku 2025

Témata článku: Doprava, Taxi, Twitter, Brno, Velká Británie, Licence, Cestování, Uber, Sdílená ekonomika, Služba, Bloomberg, Soudce, Transport for London, Řidič, Londýn, Bbc News, Zákazníci, Zákaz, Odvolání


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk