Uber | Velká Británie | Taxi

Po Brně se Uber vrací i do Londýna – vyhrál odvolání proti zákazu a dostal licenci, ovšem jen časově omezenou

V listopadu loňského roku přišla přepravní služba Uber o licenci, která ji opravňovala k provozu v Londýně. Karta se nyní obrací – Uber vyhrál odvolání proti zákazu a získal licenci na 18 měsíců. Soudce rozhodl, že služba je „vhodná a řádná“ a mělo by jí být povoleno působit v hlavním městě, informuje Bloomberg.

Podobná situace se odehrála již v roce 2017, kdy Uber přišel o licenci z důvodu „několika porušení, která ohrožují cestující a jejich bezpečnost.“. V červnu 2018 dostal dočasné povolení na patnáct měsíců, díky kterému mohl pokračovat v činnosti. V listopadu 2019 však správní orgán Transport for London, který je zodpovědný za dopravu v Londýně, odmítl licenci udělit.

Uber vybojoval licenci

Nevydání licence však neznamenalo, že by se obyvatelé britské metropole museli spoléhat výhradně na klasické taxíky. Uber směl po celou dobu odvolacího řízení pokračovat v činnosti, takže z hlediska jeho řidičů a zákazníků se vlastně nic podstatného nezmění.

Soudce ve svém rozhodnutí připustil, že se Uber v minulosti dopustil několika chyb. Jednou z nich byla například možnost jezdit pod účtem jiného řidiče, kvůli čemuž mohli jeho služby poskytovat i ti, jimž byla ukončena smlouva z důvodu stížností ze strany zákazníků.

Dle zpravodajství BBC News využilo tuto mezeru 24 řidičů, kteří se o své účty dělili s dvaceti dalšími. Předpokládá se, že celkem 14 788 cest absolvovali zákazníci s řidičem, který neměl oprávnění poskytovat služby pod hlavičkou Uberu. Největším problémem byla skutečnost, že se na tyto řidiče nevztahovalo pojištění.

Nespokojení taxikáři

„Jsem spokojen s tím, že dělají to, co by se od rozumného podnikatele v jejich odvětví dalo očekávat, možná i víc,“ konstatoval soudce. V rámci rozsudku byla Uberu udělena licence k provozu služby na území města po dobu osmnácti měsíců.

Uber a jeho zákazníci rozhodnutí vítají, nicméně londýnským taxikářům se nelíbí. Sdružení licencovaných taxikářů ho v prohlášení zveřejněném na Twitteru označilo za „katastrofu pro Londýn“ a uvedlo, že Uber vytvořil „falešný dojem, že se změnil k lepšímu“.

Boj o licence je jen jednou z řady právních bitev, které kalifornská firma vede. Čelí i dalším soudním sporům, a to i ve své domovské zemi, kde má svým řidičům poskytnout status zaměstnance, což by mohlo nabourat celý její obchodní model.

Váš názor Další článek: Tim Cook dostane akcie Applu v hodnotě 2,6 miliardy korun. Musí ale zůstat šéfem až do roku 2025

Témata článku: Doprava, Twitter, Uber, Brno, Velká Británie, Taxi, Cestování, Licence, Sdílená ekonomika, Zákazníci, Transport for London, Bbc News, Soudce, Zákaz, Londýn, Odvolání, Bloomberg, CMP, Řidič, Služba, KalifornskáSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware