Plochý LCD displej s prostorovým zobrazováním

Společnost RealityVision pracuje na plochém LCD displeji, který bude zobrazovat trojrozměrné obrázky.
Společnost RealityVision pracuje na plochém LCD displeji, který bude zobrazovat trojrozměrné obrázky. Stávající řešení zobrazování prostorových scén nejsou příliš šťastná, ty nejlevnější vyžadují modro červené brýle, ve kterých vám připadá svět lehce psychedelický, u dražších řešení si musíte na hlavu nasadit dva malé monitorky, od kterých vás bolí hlava, a ještě dražší řešení využívají po vás sice jen polarizační brýle, ale zase jsou velmi nákladná. Zajímavým přístupem je ale metoda RealityVision, kombinující běžný LCD panel s promyšleným podsvícením přes hologram.

Na takovém 3D LCD displeji se body pro levé oko zobrazují na sudých řádcích, pro pravé zase na lichých. Za displejem je holografická matrice, která směřuje světlo podsvěcující obrazovku do příslušných očí. Na pohled je tedy zřejmé, že tu budou trochu problémy s přesným umístěním hlavy před obrazovku, ale i na tom se prý pracuje. Stačí totiž sledovat změny polohy hlavy před obrazovkou a příslušně posouvat také zdroj světla. Budeme tak asi opět mít nějaké zařízení na hlavě, ale rozhodně se s takovým monitorem bude lépe pracovat.

Kromě 3D režimu se pochopitelně monitor může přepnout i do 2D režimu a fungovat jako běžný LCD monitor.


zdroj: New Scientist

Živě komentuje: Aplikace se přímo nabízejí, není to jen herní oblast, kde sice nebudete mít pocit, že přímo stojíte ve hře, budete si ale připadat, jako byste se dívali z okna ven do prostoru. Jednoznačnou oblastí je prostorové modelování, kde konečně budete vidět nejen prostorovou scénu, ale stále také vaši klávesnici, myš či jiné polohovací zařízení. S podporou softwarových knihoven a ve spolupráci se snímáním polohy hlavy bude možné se v takovéto obrazovce rozhlížet a dívat takřka za roh.

Cena 3D monitoru by nemusela být prý až tak veliká, protože uvedené řešení není příliš výrobně náročné a dá se vyrábět v masovém měřítku. Než ale dostanete 3D monitor na svůj stůl, uběhne určitě nějaká ta doba. Nejdříve se bude muset zvednout rozlišení, kde nynější prototypy fungují v 800x600, pak přijdou na řadu profesionální návrhářské stanice, ale nakonec se třeba setkáme s takovým displejem v gameboyi do dlaně.

Pokud vás zajímá téma více, podívejte se na obsáhlý materiál přímo u zdroje.

Váš názor Další článek: Amazon.com chce letos provést „velkou expanzi“

Témata článku: LCD, Brýle 3d, Zobrazování, Prostor, Matrice, New Scientist, Herní knihovna, Běžný monitor, Herní režim, Přesná poloha, Herní klávesnice a myš, 3d brýle

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů