Plochý LCD displej s prostorovým zobrazováním

Společnost RealityVision pracuje na plochém LCD displeji, který bude zobrazovat trojrozměrné obrázky.
Společnost RealityVision pracuje na plochém LCD displeji, který bude zobrazovat trojrozměrné obrázky. Stávající řešení zobrazování prostorových scén nejsou příliš šťastná, ty nejlevnější vyžadují modro červené brýle, ve kterých vám připadá svět lehce psychedelický, u dražších řešení si musíte na hlavu nasadit dva malé monitorky, od kterých vás bolí hlava, a ještě dražší řešení využívají po vás sice jen polarizační brýle, ale zase jsou velmi nákladná. Zajímavým přístupem je ale metoda RealityVision, kombinující běžný LCD panel s promyšleným podsvícením přes hologram.

Na takovém 3D LCD displeji se body pro levé oko zobrazují na sudých řádcích, pro pravé zase na lichých. Za displejem je holografická matrice, která směřuje světlo podsvěcující obrazovku do příslušných očí. Na pohled je tedy zřejmé, že tu budou trochu problémy s přesným umístěním hlavy před obrazovku, ale i na tom se prý pracuje. Stačí totiž sledovat změny polohy hlavy před obrazovkou a příslušně posouvat také zdroj světla. Budeme tak asi opět mít nějaké zařízení na hlavě, ale rozhodně se s takovým monitorem bude lépe pracovat.

Kromě 3D režimu se pochopitelně monitor může přepnout i do 2D režimu a fungovat jako běžný LCD monitor.


zdroj: New Scientist

Živě komentuje: Aplikace se přímo nabízejí, není to jen herní oblast, kde sice nebudete mít pocit, že přímo stojíte ve hře, budete si ale připadat, jako byste se dívali z okna ven do prostoru. Jednoznačnou oblastí je prostorové modelování, kde konečně budete vidět nejen prostorovou scénu, ale stále také vaši klávesnici, myš či jiné polohovací zařízení. S podporou softwarových knihoven a ve spolupráci se snímáním polohy hlavy bude možné se v takovéto obrazovce rozhlížet a dívat takřka za roh.

Cena 3D monitoru by nemusela být prý až tak veliká, protože uvedené řešení není příliš výrobně náročné a dá se vyrábět v masovém měřítku. Než ale dostanete 3D monitor na svůj stůl, uběhne určitě nějaká ta doba. Nejdříve se bude muset zvednout rozlišení, kde nynější prototypy fungují v 800x600, pak přijdou na řadu profesionální návrhářské stanice, ale nakonec se třeba setkáme s takovým displejem v gameboyi do dlaně.

Pokud vás zajímá téma více, podívejte se na obsáhlý materiál přímo u zdroje.

Váš názor Další článek: Amazon.com chce letos provést „velkou expanzi“

Témata článku: LCD, New Scientist, Herní knihovna, Běžný monitor, Herní klávesnice a myš, Uvedené řešení, Brýle 3d, Herní režim, Prostor, 3d brýle, Matrice, Zobrazování, Přesná poloha


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů