Plnokrevník od AMD

Na COMDEXu předvedla AMD svůj první 0,13 mikronový procesor s kódovým jménem Thoroughbred čili plnokrevník. Přinášíme vám první obrázky a detailnější informace ohledně tohoto zbrusu nového procesoru. Čtěte dál ...

Procesor Athlon XP s jádrem Thoroughbred, který lze na COMDEXu spatřit, je nástupcem nynějšího Athlonu XP s jádrem Palomino. Nové jádro je vyráběno novou 0,13 mikron technologií, která dovoluje zmenšit jádro procesoru o 30 % (čím menší jádro, tím větší výtěžnost procesoru). Další výhodou je menší spotřeba energie a hlavně možnost pracovat na vyšších frekvencích než 0,18 mikron Palomino.

Startovací frekvence procesoru nebude 1,73 GHz (model 2200+), ale rovnou 1,93 GHz (model 2400+). Procesor se bude jen kosmeticky lišit od svého předchůdce Palomina. I L2 cache nakonec zůstane stejná. AMD zůstalo na 256 KB L2 cache z ekonomických (nikoliv technických) důvodů. Kdyby procesor měl 512 KB L2 cache, tak by stál dvojnásobek. To si AMD u mainstremových procesorů nemůže dovolit (málokdo si dovede představit, aby procesor AMD stál 20 000 Kč). L2 cache o velikosti 512 KB bude integrována v revolučním ClawHammeru a možná i Bartonu (vyráběného technologií SOI). Menší cache bude mít za následek, že výsledna cena procesoru bude velmi podobná nynější Athlonům XP. Laikové by dokonce neměli poznat přechod mezi Palominem a Thoroughbredem. I když jedna změna by se měla na první pohled projevit - Athlon XP s jádrem Thoroughbred by měl mít zelené pouzdření. Vše ostatní zůstane stejné, jen plocha jádra se zmenší z 128 mm2 na 80 mm2.

Napětí procesoru by mělo klesnout z 1,75 V na 1,6 V. To zapříčiní rapidní snížení vyzařovaného tepla. Procesor by měl ochladnout na úroveň zhruba 50 W. Na internetu je k dispozici i tabulka s údaji o procesoru s jádrem Thoroughbred. Informace v ní uvedené jsou však neoficiální a frekvence 1,93 GHz zde není uvedená, ale i přesto se hodnoty zdají reálné.

Jádro a frekvence

FSB Napětí Proudový odběr Nadbytečné teplo Pouzdření

Thoroughbred 1.80GHz

266 1.6V 28.8A 46W Organické
Thoroughbred 1.73GHz 266 1.6V 26.9A 43W Organické
Palomino 1.73GHz 266 1.75V 41.1A 72W Organické
Palomino 1.67GHz  266 1.75V 40.6A 71W Organické
Palomino 1.60GHz 266 1.75V 40.0A 70W Organické
Palomino 1.53GHz 266 1.75V 37.7A 66W Organické

Nejzajímavější budou na procesoru přetaktovací možnosti a hlavně kompatibilita s ostatními procesory Socket A. Procesor bude bez problémů pracovat na všech deskách, které zvládaly Athlon XP. Nemusíte se bát, že si při přechodu na tento procesor budete muset kupovat novou základní desku. 

Kromě představení nového procesoru AMD doplnila svoji roadmapu o informace o procesorech v roce 2003. Velmi zajímavé jsou informace ohledně 0,09 mikron procesorech jádrem ClawHammer, SladgeHammer a mobilní ClawHammer.

 

Jádro

Výrobní technologie Uvedení Startovací frekvence Model rating

Thoroughbred

0,13 mikron 1.čtvrtletí 2002 1,93 GHz 2400+
Barton 0,13 mikron 2.polovina 2002 2,06 GHz 2600+
ClawHammer 0,13 mikron 4.čtvrtletí 2002 ? 3400+
SladgeHammer 0,13 mikron 1.polovina 2003 ? 4000+
Hammer 0,09 mikron 2.polovina 2003 ? 4400+

AMD se bude směřovat své Athlony hlavně do middle-end a low-end destkopových sestav. Časem by však měly být vystřídany o mnoho výkonnějšími ClawHammery (neboli desktopovými 64-bity). Výkonná serverové řešení s procesory SledgeHammer MP (podpora až 8 procesorů) se objeví v roce 2003. Tento procesor bude mít za úkol zaútočit na serverový segment trhu, který nyní ovládá Intel. Levnější serverový ClawHammer DP (max. 2 procesory) bude určen do menších stanic a nejvýkonnějších pracovních stanic.

Low-end procesory Duron se odsunuli spíše do pozadí. AMD sice bude pokračovat v této řadě, avšak na ni nebude klást takový důraz. Uvádění nových Duronů s jádrem Appaloosa bude záviset na vývoji trhu.

V mobilní sféře AMD bude preferovat architekturu nynějších Athlonů. Pro milovníky nízké spotřeby AMD přepravuje procesor s jádrem Barton na 0,09 mikronech, který bude vyzařovat jen 15 W tepla.

PCtuning komentuje: AMD má pro následující roky doopravdy co nabídnout. Přechod na 0,13 mikron technologii se AMD daří. Spekulovalo se, že samply Thoroughbredu se objeví až někdy o vánocích tohoto roku, ale jsou k dispozici již teď. To značí, že AMD s největší pravděpodobností dodrží slib a uvede svůj první 0,13 mikron procesor již v 1. čtvrtletí příštího roku - tak jak to bylo plánováno. Thoroughbred díky vysoké frekvenci a ceně by měl být plnohodnotným konkurentem Northwoodu, který se objeví zhruba ve stejné době.

Jan Dudek

Diskuze (137) Další článek: Ceny pamětí DRAM rostou

Témata článku: Small, Plnohodnotný konkurent, Hammer, Jádro, Startovací cena, Appaloosa, Palomino


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5