Plextor 820Ti – osmirychlostní pálení bez obav

V půli ledna se Česká republika obohatila jedním z prvních kousků osmirychlostní CD-R, mechanikou Plextor 820Ti s dvacetirychlostním čtením.
Je to již přibližně dva a půl roku, kdy na tuzemský trh zavítala první mechanika CD-R se čtyřrychlostním zápisem. Tehdy její cena dosahovala k třiceti tisícům korun. V půli ledna se Česká republika obohatila jedním z prvních kousků osmirychlostní CD-R, mechanikou Plextor 820Ti s dvacetirychlostním čtením.

Je patrné, že pro tuto rychlost zápisu musí běžet přes kartu SCSI; zkušený uživatel ji zprovozní za deset minut. My jsme dostali balení, v němž je k mechanice dodávána pouze jedna utilita na disketě; ta umožňuje přehrávat hudební cédéčka a multimediální soubory (mp3, avi, mov, wav, mpg a mpeg), zapisovat na cédéčka ovšem neumožní. Je však možné za příplatek zakoupit i verzi s programem WinOnCD.

Jak zařadit osmičku?
Momentálně lze plnou rychlostí zapisovat pouze programem WinOnCD ve verzi 3.6, který již potřebné ovladače obsahuje. Po restartu počítače by měl program optimalizovat paměť cache mechaniky (Plextor 820Ti ji má 4 MB). Pokud tuto možnost nenabídne, je třeba WinOnCD ladit tak dlouho (případně i přeinstalovat), dokud vyrovnávací paměť správně nenastaví. Protože jinak při maximální rychlosti zápisu se po 80 MB již zapsaných dat mechanika zastaví s hlášením, že není dostatek vyrovnávací paměti – bez problémů projde maximálně čtyřrychlostní zápis, ale na ten si můžeme pořídit mnohem levnější mechaniky CD-R.

A ono to jde!
Jakmile však jednou zapisujeme osmirychlostně, nestačíme si vypít ani jedno kafíčko – 650 MB vypálí takříkajíc na počkání za 11 minut a 55 sekund (tedy přenosovou rychlostí 0,91 MB/s) – prostě nádhera. Čeho si na Plextoru 820Ti cením nejvíce, je jeho 100% spolehlivost zapisování na média – jak značková, tak i oblíbené noname při nejvyšší rychlosti. Mechanika dokazuje, že osmirychlostně pálit lze, a to i spolehlivě (když se správně optimalizuje vyrovnávací paměť – to je ale problém nových verzí zapisovacího softwaru). Na druhou stranu jsem našel jednu krátkodobou vadu: Nedokázala přečíst svoje čerstvě vypálená cédéčka ihned, ale až po několika desítkách minut.
CD-R mechanika SCSI 20× čtení, 8× zápis
Výrobce
Plextor 820Ti
Zdroj: Falcom Bohemia, s. r. o.
Telefon: 05–41 21 35 80
Cena: 17 771 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok
Zdroj: Computer
Diskuze (1) Další článek: Řídit a šlapat na plyn informačních systémů

Témata článku: Plex, Pálení, Bohemia, Vyrovnávací paměť, Move, CD-R, Plextor, Zápis, Nádhera


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 89

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch