Plex Server: Soukromý „Netflix“ u vás doma

Ačkoliv budoucnost patří internetovým videopůjčovnám, komunita se snaží přechodné období vyplnit softwarem, který takovou malou videopůjčovnu udělá přímo z vašeho PC.

Výrobci televizorů, přehrávačů a další multimediální elektroniky se před lety dohodli, že připraví sadu jednotných komunikačních protokolů, aby jedna krabička mohla zvesela fungovat s druhou. Jak už jsem ale psal dříve. realita je i po letech poměrně tristní a současná spolehlivost UPnP/DLNA připomíná spíše ruskou ruletu. Občas to funguje, občas ne a ta druhá možnost je podle reakcí v diskuzích na internetu spíše častější. Fotky a zvukové nahrávky přehrajete vždy, s videem je to ale složitější.

Plex

Komunita se snažila tuto mezeru vyřešit po svém a dala světu třeba softwarové domácí kino Kodi (XBMC) nebo Plex, který funkce Kodi rozšiřuje především o vzdálené přehrávání přes internet, uživatelské účty pro sdílení obsahu a placené služby.

Plex je tedy multimediální server, do kterého napojíte složky s filmy a seriály a ty pak můžete sledovat klidně přes internet ve webovém prohlížeči, v mobilních a desktopových aplikacích, v aplikacích pro chytré televizory (především Samsung) a nakonec i skrze zmíněný a problematický protokol DLNA.

Plex na NASu opravdu ne

Samotný server Plex může běžet jak na Windows, tak na jablečných a unixových systémech. V ideálním případě by bylo samozřejmě nejlepší, kdyby byl Plex permanentně dostupný třeba na výkonném NASu, jak jsem ale psal loni v únoru, na to rovnou zapomeňte – tedy pokud váš domácí síťový disk nedisponuje opravdu výkonným čipsetem (Core i3, případně slabší ale s výkonnou hardwarovou akcelerací pro multimédia).

Klepněte pro větší obrázek
Plex serveru by se v ideálním světě nejlépe dařilo na domácím síťovém disku, k bezproblémovému chodu ale vyžaduje výkonný procesor – buď PC/notebook, nebo drahý NAS ideálně s Core i3.

Plex má totiž jednu podstatnou specialitu – transkódování. Jednoduše řečeno za běhu kóduje video do některého z podporovaných formátů a transkódování používá i na titulky, které během přehrávání „vypaluje“ přímo do obrazu. No, a jelikož transkódování třeba FullHD videa spolehlivě nezvládne jediný NAS z nižší i střední cenové třídy, obraz na televizoru bude permanentně trhaný, protože server jednoduše nebude stíhat kódovat. Tento problém lze částečně řešit tak, že zvětšíte kódovací cache, ale zase za cenu toho, že se bude video o to déle spouštět a na nějaké skákání – rychlé přehrávání ve stopě rovnou zapomeňte.

Příklad ze života: Doma se mi o data stará síťový disk AS-202TE od Asustoru, uvnitř kterého tepe dvoujádrový Atom s taktem 1,2 GHz a 1 GB RAM. Jelikož však tento čipset disponuje jen primitivní multimediální akcelerací, transkodér nestíhal zpracovávat ani 720p a obraz na televizoru periodicky na pár okamžiků prostě zamrzl.

Podívejte se na tabulku, jak se s Plexem vypořádají jednotlivé NASy

Po těchto lapáliích, které ve fórech na internetu řeší celé zástupy majitelů NASů, na které lze sice nainstalovat Plex server, ale je to úplně k ničemu, jsem mu dal košem a Plex nainstaloval na běžný notebook s obstarožním mobilním Core i5 M430.

A to je už jiné kafe a vše běží jako po másle, i když i v tomto případě je CPU během přehrávání samozřejmě zatížený na 70-100 % a nepříjemností tak může být zase hlasitý ventilátor.

Server Plex na Windows

Po instalaci na Windows o sobě dá spuštěný Plex vědět ikonou v oznamovací oblasti., odkud můžete kdykoliv spustit konfiguraci. Ta se provádí skrze webové rozhraní, Plex je totiž zároveň i webovým serverem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení knihoven pro filmy, seriály a další obsah

Nejprve tedy nastavíte knihovny, do kterých napojíte zdroje, tedy samotné adresáře, ve kterých jsou filmy, seriály, muzika nebo fotografie. V rámci knihoven nastavíte i svůj jazyk, což je velmi důležité pro agenty – pluginy, které identifikují obsah podle názvu a stáhnou popisy, plakáty a další informace ve vašem jazyku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Agenti prošli sledované složky a identifikovali filmy i seriál

Aby toto vše fungovalo, je třeba, aby byl obsah správně pojmenovaný, jinak jej agenti nedokážou rozpoznat. Klíčové je to třeba u seriálů. Když bude mít soubor epizody název Okresní přebor s01e06.mp4, Plex pochopí, že se jedná o šestou epizodu první sezóny a správně ji organizuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A můžeme začít přehrávat...

Lapálie s titulky

Korektní pojmenování se týká i titulků. Plex je v tomto směru velmi přísný, takže když se v adresáři objeví video Noc oživlých mrtvol.mp4 a soubor titulků Noc oživlých mrtvol.srt, nebude vědět, jaký jazyk titulky vlastně mají. S videem je tedy spojí, ale ve výchozím stavu je budete muset ručně vybrat na kartě jednotlivého filmu, kde budou označené jako Neznámé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Externí titulky (*SRT) bez označení lokalizace a s označením (.cs.srt)

Aby to všechno vypadalo hezky a také fungovalo, externí titulky pro Plex by měly být pojmenované takto: Noc oživlých mrtvol.cs.srt. Teď už bude server vědět, že se jedná o české titulky české a může je použít v případě, že má video jinou jazykovou stopu, než je vámi nastavená lokalizace knihovny.

Pokud chcete, aby se Plex choval jako každý jiný „hloupý“ přehrávač a titulky jednoduše vždy automaticky spustil, nehledě na lokalizaci, musíte tak učinit v nastavení serveru, kde máte na výběr výchozí ruční vybrání, přehrání titulek u cizích zvukových stop, případně poslední možnost Vždy povoleno, kdy se titulky načtou pokaždé, aniž byste museli v názvu souboru označit jejich jazyk.

Klepněte pro větší obrázek
S režimem titulků Vždy povoleno se u videa ty nalezené zobrazí pokaždé a nehledě na to, jestli mají nastavenou českou lokalizaci, či nikoliv. Prostě jako v jakémkoliv přehrávači.

Opensubtitles.org

Jak už jsem napsal výše, Plex server obsahuje hromadu agentů – pluginů, které doplňují plakáty a popisy a jedním z nich je napojení na webový katalog titulků Opensubtitles.org. Ve výchozím stavu není aktivní, takže jej musíte povolit v konfiguraci serveru v sekci Agenti a na kartě Freebase.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení stahování titulků z Opensubtitles.org

V tomto případě se pokusí plugin k videu připojit titulky podle předem nastavené jazykové priority. Když tedy zvolíte posloupnost čeština, slovenština, angličtina, použijí se titulky právě v tomto pořadí. Když nebudou k dispozici české, použijí se slovenské. A když ani ty ne, jistí to alespoň angličtina.

Klepněte pro větší obrázek
Toto video nemá externí titulky, Plex tedy nabídl ty z Opensubtitles.org. Nalezení titulků nemusí fungovat na první dobrou, ale zpravidla pomůže ruční refresh knihovny.

Nastavení serveru

A v konfiguraci serveru ještě chvíli zůstaňme. V první sekci můžete server pojmenovat, abyste jej mohli snadno identifikovat v přehrávačích. Jak už jsem totiž napsal výše, hlavním kouzlem Plexu je totiž jeho přehrávání přes internet. Po přihlášení k webovému účtu můžete povolit přehrávání ze svého serveru vybraným známým a ti zase mohou umožnit přístup k tomu svému. V přehrávači pak tedy uvidíte třeba knihovnu z vlastního serveru „Plex na notebooku“ a zároveň knihovnu od známého na druhé straně republiky „Pepíkova knihovna“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení serveru

Aby byl server dostupný z internetu, musí mít na routeru otevřené patřičné porty. Pokud váš router podporuje a má povolené automatické otevírání portů UPnP, nemusíte se o nic starat. V opačném případě ale budete muset na routeru port povolit ručně a nastavit jeho přesměrování na lokální IP adresu počítače, na kterém běží Plex server (zpravidla se tak činí v sekci port forwarding/přesměrování portů).

V sekci Knihovna zase můžete určit, jak často má server zjišťovat nový obsah – ideálně při libovolné změně složky se soubory.

Transkódování

V konfiguraci serveru můžete samozřejmě určit i kvalitu kódování. Ve výchozím stavu se o určení kvality postará automatika, ale ručně lze nastavit převod buď s prioritou kvality, nebo naopak rychlosti kódování, což bude potřeba na slabších počítačích.

Klepněte pro větší obrázek
Transkódování videa si řekne o výkon

Kvalitu transkódování lze pak nastavit i v samotných přehrávačích. V tom webovém lze tedy nastavit, že při přehrávání v domácí LAN síti se může linka plně zatížit, ale při přehrávání skrze internet se vždy použije třeba jen kombinace 720p při 2Mb/s, protože jako většina českých domácích přípojek trpíte asymetrickou linkou s pomalým uploadem. Pokud by i 2 Mb/s bylo příliš, lze nastavit dokonce i pouhých 64 kb/s, ačkoliv kvalita tomu pak bude pochopitelně odpovídat. Podstatné je ale to, že Plex díky transkódování videa umožní nastavit takovou kvalitu, aby se k videu dostal i divák, který má v ruce jen mobil a slabé 3G.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení kvality přehrávání ve webovém přehrávač

Na televizoru, na mobilu, na tabletu...

Přehrávače pro Plex jsou k dispozici pro mobily, tablety, desktop/domácí PC kino, herní konzole, je tu webový přehrávač a konečně i nativní aplikace pro chytré televizory – především pro všudypřítomný Samsung.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač Plex pro Android. Po přihlášení si vyberete některý ze svých serverů (resp. serverů přátel) a můžete procházet knihovny stejně jako na webu. Nechybí ani výběr kvality streamování (transkódování). 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač Plex pro televizory Samsung (stav z února 2014)

DLNA

Ostatní mají smůlu, poněvadž musejí opět spoléhat na UPnP/DLNA. A jak už jsem napsal výše, to je bohužel u mnoha televizorů ruská ruleta. Naprosto nevěřte tomu, pokud v produktovém letáčku svítí černé na bílém, že televizor podporuje DLNA. Každý výrobce totiž používá trošku jinou konfiguraci (profily) a formáty, takže ani DLNA není bohužel příliš kompatibilní. Bez problémů přehrajete jen MP3 a zobrazíte JPEGy. Je to tristní, je to smutné a je to především k pláči.

Zatímco na chytrých televizorech od Samsungu jsem neměl problémy jak s přehráváním videa v aplikaci, tak skrze DLNA, Panasonic Viera se sice skrze DLNA spojila s Plex serverem, ale tím to skončilo. Nepodařilo se ji přehrát jediné video. Proč? Tomu se věnuji v únorovém článku, kdy jsem podrobně odposlouchával komunikaci mezi DLNA serverem a DLNA klientem v televizoru. V tomto případě tedy půjde o podobný problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Televizor se sice s DLNA serverem Plexu spojil, ale nedokázal přehrát jediné video. V takových případech přichází na řadu bloudění po webových fórech a hledání řešení, Plex totiž umožňuje i pokročilejší konfiguraci spojení skrze DLNA. V případě Viery ale uděláte nejlépe, když film přehrajete skrze běžnou Sambu z NASu. Ta totiž funguje na jedničku.

Pokud si tedy hodláte pořizovat nový televizor kvůli podpoře DLNA, nejprve se na internetech přesvědčte, že konkrétní model bude fungovat s konkrétními DLNA servery, které budete chtít používat. Anebo se DLNA raději vyhněte širokým obloukem a pořiďte si Chromecast. Ostatně Plex server jej také podporuje.

Stojí to za to?

Plex server je výborným řešením, pokud běží na dedikovaném PC, respektive výkonném NASu, který je ideálně stále spuštěný (nebo rychle probuzený ze spánku), takže kvůli přehrání filmu nemusíte spouštět notebook. Je také výborným řešením, pokud obsah sledujete na různých zařízeních a skrze oficiální přehrávač, i když za ten mobilní si budete muset připlatit asi stokorunu, jinak poběží v omezeném režimu.

Grafické zpracování přehrávačů Plexu je velmi povedené. Na kartě seriálu hraje tematická hudba (OST), načtou se plakáty filmů, díky podpoře Opensubtitles.org i titulky a vše tedy vypadá, jako byste před sebou spíše měli český Netflix, Topfun, Voyo nebo prostě některý jiný z tuzemských služeb VOD.

To vše ale získáte za cenu toho, že vám bude doma vrčet další mašina, která ke všemu bude vše transkódovat. Plex tedy umí, ale je spíše přechodovým řešením směrem ke zmíněným internetovým videopůjčovnám.

A abych nezapomněl, Plex samozřejmě není jediný svého druhu. Pokud vám nebude z jakéhokoliv důvodu vyhovovat, ale hledáte podobný systém, určitě vyzkoušejte i multimediální server Emby, který umí prakticky to samé.

Diskuze (59) Další článek: Nová bezdrátová síťová karta Killer Wireless-AC 1535 pro náročné hráče

Témata článku: Software, Netflix, Hudba, filmy, seriály, Televizory, Herní konzole na tv, Domácí NAS, Plex server, Titulky, Panasonic Viera, Unixový systém, Poslední možnost, Nový televizor, OpenSubtitles, Druhá sekce, Ruční výběr, Data, Soukromý, Výborný notebook, Ruská ruleta, Oficiální přehrávač, Asustor, Plex, Grafické zpracování, Široký oblouk, Herní konzole do ruky, Herní notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači