Herní konzole | Playstation | Xbox Series X

PlayStation 5 a Xbox Series X budou mít velmi podobný výkon. Unikly technické specifikace

Ke konci tohoto roku bychom se měli dočkat uvedení nových generací „velkých“ herních konzolí od obou hlavních hráčů – Microsoftu a Sony. Na fóru 4chan od údajného vývojáře her pro obě konzole nyní unikly podrobné specifikace Xboxu Series X a PlayStationu 5, které ukazují, že na tom z pohledu výkonu i výbavy budou velmi podobně.

Obě herní konzole už budou operovat v oblasti nad hranicí 10 TFLOPS, konkrétně 12,6 TFLOPS u PS5 a 11,8 TFLOPS u XSX. Jak už bylo jasné dříve, opět se budou používat hybridní čipy od AMD (to zajistí i snadnou zpětnou kompatibilitu), tentokrát s nejnovější architekturou Zen 2, která sklízí úspěchy hlavně po stránce výkonu a nízké spotřeby.

Stejná bude i kapacita grafické paměti GDDR6 – 16 GB, což by mělo být dostatečné nejen pro 4K, ale i 8K při optimalizaci ze strany vývojářů a pro omezené použití (například texty, rozhraní, jednodušší hry a podobně). Sony dle informací sází na menší 500GB SSD s vyšší rychlostí, zatímco Microsoft zase na větší 1TB s nižší rychlostí.

PlayStation 5

Výkon: 12,6 TFLOPS, RDNA 1.5
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,6 GHz, 8 jader
Paměť: 4 GB DDR4 + 16 GB GDDR6 s propustností 575 GB/s
SSD: 500 GB s rychlostí 5,5 GB/s
Speciality: Ray tracing jádra a podpora 3D zvuku 

Xbox Series X

Výkon: 11,8 TFLOPS, RDNA 1.5
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,7 GHz, 8 jader
Paměť: 4 GB DDR4 + 16 GB GDDR6 s propustností 596 GB/s
SSD: 1 TB s rychlostí 3,8 GB/s
Speciality: Ray tracing jádra (menší počet než u PS5) a podpora 3D zvuku 

Přesně specifikace si prohlédněte v seznamu, ale berte stále v potaz, že se jedná o neoficiální údaje a u PlayStation 5 dokonce pořád není známý ani design. Na obrázku se nachází pouze vývojářský kit.

Diskuze (49) Další článek: Samsung bude vyrábět pro Qualcommm nový 5G modem X60. Zvládne už totiž 5nm výrobu

Témata článku: Technologie, Microsoft, AMD, MIT, Herní konzole, SSD, Sony, Xbox, Playstation, Playstation 5, Xbox Series X, Specifikace, Specialita, Microsoft a Sony, Technická specifikace, Zen, Podobný výkon, Xbox Series, Pevné disky SSD na Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály