Technologie | Banka | MasterCard

Platební karty Mastercard přijdou o magnetický proužek. Jeho odstraňování začne v roce 2024

Americká společnost Mastercard oznámila blížící se konec magnetického proužku, který je součástí platebních karet od počátku 60. let 20. století. Chce se stát vůbec prvním provozovatelem platební sítě, který od této technologie ustupuje.

Důvodem k vypuštění tohoto tradičního prvku je neustále klesající počet plateb, jež jsou realizovány tímto způsobem. V současnosti jasně dominují platby přes kontaktní mikročip a na vzestupu jsou také bezkontaktní platby realizované pomocí technologie NFC.

Okénko do minulosti

Mastercard se ve svém příspěvku obrací do historie, kdy bylo nejprve nutné ručně opisovat údaje z platebních karet, později pak následovaly imprintery (lidově označované jako „žehlička“). Prodavači dostávali od vydavatelů karet seznamy, proti kterým porovnávali karty zákazníků.

Zásadní změnu přinesla inovace z počátku 60. let 20. století – magnetický proužek, za který se z velké části zasloužila společnost IBM. Vynález umožnil bankám zakódovat informace o kartě na magnetickou pásku zalaminovanou na zadní straně karty. Ještě předtím, než se tato technologie dostala na karty, se používala pro zvukové záznamy a ukládání dat.

To vydláždilo cestu elektronickým platebním terminálům a čipovým kartám, které nabídly vyšší bezpečnost a autorizaci v reálném čase. Zároveň usnadnily přijímání karet podnikům všech typů a velikostí. Tenký proužek zůstal na miliardách platebních karet po celá desetiletí, i když se technologie dále vyvíjela.

Konec magnetického proužku

Odklon od magnetického proužku ukazuje jak na měnící se zvyky spotřebitelů v oblasti plateb, tak na vývoj nových technologií. Dnešní čipové karty obsahují mikročipy, jež jsou mnohem výkonnější a bezpečnější, a mnohé z nich jsou také vybaveny malými anténami, umožňujícími bezkontaktní transakce. Další úroveň zabezpečení nabízejí biometrické karty, které k ověření identity držitele využívají otisky prstů.

První čipová karta měla premiéru ve Francii už v 60. letech 20. století, ale trvalo roky, než se prosadila. Zásadním problémem bylo hlavně to, že různé čipové karty nefungovaly s každým terminálem. To nakonec vedlo k vytvoření celosvětového standardu označovanému jako EMV. V současné době se čipy EMV používají u 86 % osobních karetních transakcí na celém světě.

Na základě poklesu plateb pomocí magnetických proužků poté, co se prosadily platby pomocí čipů, nebudou mít nově vydávané kreditní a debetní karty Mastercard od roku 2024 na většině trhů proužek. Do roku 2033 nebudou mít žádné kreditní a debetní karty Mastercard magnetické proužky, takže partnerům, kteří na tuto technologii stále spoléhají, zbývá dostatečně dlouhá doba na postupné zavedení čipových karet.

Diskuze (81) Další článek: Jak zjistit stav baterie v MacBooku a prodloužit její výdrž

Témata článku: Technologie, IBM, Banka, Francie, Čtečka, NFC, MasterCard, Platební karta, Odstraňování, Kart, Platba, Mikročip, EMV, Magnetický proužek, Čipová karta, ProužekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid