Plány Intelu a AMD pro letošní rok

Nedávno se na Živě objevila otázka, jaké frekvence dosáhnou procesory na konci letošního roku. Většina lidí odpovídala, že 3GHz. Ale je to vůbec možné? Co na to říká roadmap Intelu? Nebo že by snad AMD... ? Po nějaké době se na PCtuningu opět objevují plány obou velkých rivalů.
Intel

Rok 2000 nebyl pro Intel příliš úspěšný. Dosluhující generace procesorů a neschopnost konkurovat v oblasti high-end znamenaly značnou ztrátu prestiže. Vše spravilo až Pentium 4, které však neoslnilo natolik, aby se Intel stal jednoznačným králem. Minulý rok byl zlomový, přinesl změnu strategie (někdo si konečně uvědomil, že je tady konkurence). Procesory zlevnily a zrychlily. Začátkem letošního roku se Intel opět dostal na pomyslný výkonnostní trůn, když uvedl Northwood - 2GHz model se vyrovnal konkurenčnímu Athlonu 2000+ a 2,2GHz se chopil vedení.

Klepněte pro větší obrázek

High-end

Nejbližší změny v oblasti nejvýkonnějších procesorů nás čekají již v druhém čtvrtletí, konkrétně v dubnu, kdy bude uvedena inovovaná čipová sada Tehama-E s podporou PC1066 RDRAM pamětí a 133MHz FSB. Nový čipset doplní Pentium 4 s frekvencí 2,4 GHz a právě zmíněnou vyšší frekvencí FSB. Samotné zvýšení frekvence sběrnice přinese nárůst výkonu o zhruba 10 procent (to bylo dokázáno na serveru AnandTech již před několika měsíci). Počáteční cena jistě nebude malá, o to však příjemnější je fakt, že stávající 2GHz Northwood se posune do přijatelné cenové skupiny a že nejpomalejší Pentium 4 prodávané obvykle za cenu 133 dolarů bude tikat na frekvenci již 1,8 GHz.

A nyní méně příznivé zprávy. Jestliže uvažujete o Northwoodu a chcete ho pořídit levně, tak budete mít možnost nejdříve ve třetím čtvrtletí. To je ještě velmi, velmi daleko a obávám se, že v té době se už nebude jednat o žádné "dělo". Na druhou stranu ale jak postupuje optimalizace výrobních technologií, je možné čekat, že 2GHz Northwood půjde dobře přetaktovat na 2,66 GHz (20*133 MHz), což už je pak přece jenom o něčem jiném.

Konec roku spatří světlo světa Pentium 4 na minimálně 2,53 GHz.

Low-end

Dalo by se vůbec spekulovat, zda dnešní procesory ještě patří k low-end. Lepší přirovnání je spíše value. Proč? Nejpomalejší Celeron, který dnes koupíte, je 900 MHz a to jsou ještě "zbytky" z minulého roku. Nyní se již vyrábí pouze Celerony nad 1 GHz, z toho do starších motherboardů lze dát jen Celerony na 1 a 1,1GHz, ostatní (1A, 1,1A, 1,2 a 1,3 GHz) mají všechny 256kB L2 cache a nové jádro Tualatin s technickými vylepšeními jako data prefetch (a jsou přetaktovatelné k 1,5 GHz :-)). Tyto Celerony Tualatin jsou lepší než klasická Pentia III Coppermine.

Vzhledem k tomu, že AMD nemá nyní procesor, který by mohl Celeronům konkurovat (výroba Athlonů Thunderbird bude ukončena v prvním čtvrtletí), Intel nic nenutí zvyšovat frekvenci. Ta bude postupně stoupat až k 1,5 GHz.

Ve třetím čtvrtletí se objeví Celeron s jádrem Willamette, které dnes používají Pentia 4. Zatím není jisté, jak velkou cache tento procesor bude mít. Většinou se mluví o 128kB, ale dle mého názoru je to pro architekturu Pentia 4 příliš málo. Co je jisté, je počáteční frekvence – 1,8 GHz.

AMD

Pro AMD byl minulý rok taktéž zlomový. Začátkem roku byly Athlony jasným favoritem a hravě si s Pentii 4 poradily. Pak ale Intel přitvrdil, uvedl 2GHz Pentium 4, na tři měsíce se chopil vedení, aby pak mohl být sesazen Athlonem XP. Nyní se role opět prohodily a vedení se chopilo Pentium 4 Northwood.

Co ale bylo pro AMD horší, je, že Intel zlevnil (a to dost razantně). Nejvýkonnější procesory zůstaly stále drahé, ale snížila se cena nejvíce prodávaných procesorů hlavního proudu (a také celých systémů díky čipové sadě i845). Cenová válka si vybrala svou daň v podobě obrovských poklesů zisku, popř. ztrát. AMD muselo zdražit a nedá se čekat, že někdy v budoucnu bude cena procesorů tak nízká, jako tomu bylo v minulém roce.

Klepněte pro větší obrázek

High-end

Informace o plánech AMD jsou poměrně nejednoznačné. Starší zprávy mluví o tom, že na konci prvního čtvrtletí bude uveden 0,13µm Athlon s kódovým názvem Thoroughbred na frekvenci 1,67 GHz (2000+). Až na změnu výrobní technologie má být stejný jako současné Palomino (tj. včetně 256kB L2 cache).

Novější zprávy mluví naopak o urychlení jádra Palomino až na frekvenci 1,8 GHz (2200+), což je poměrně reálné. V březnu by pak měl být uveden Thoroughbred na frekvenci 2 GHz (2500+). O tomto druhém údaji si ale dovolím silně pochybovat. Nemyslím, že by AMD nutně potřebovalo uvádět procesor s tak vysokým modelovým ratingem – znamenalo by to totiž zlevnění současných procesorů a v současnosti není na pořadu dne. Minimálně v první polovině roku musí AMD reagovat na tahy Intelu a ne naopak.

Někdy ve třetím čtvrtletí by se měl objevit procesor Barton vyráběný 0,13 mikronem a SOI. Pokud se tato technologie osvědčí a výtěžnost waferů bude dobrá, mohlo by to pro Intel znamenat velké nebezpečí. Ještě větším nebezpečím ale budou procesory ClawHammer. S cenou kolem 20 tisíc korun jistě nic pro běžného českého zákazníka, ale jestliže jejich výkon bude takový, jak to naznačil první benchmark, bude mít Intel co dělat. Minimálně by musel snížit cenu nejvýkonnějších Pentií 4 a zrychlit. Také se ale může stát, že celý tento projekt zkrachuje. Uvidíme.

Low-end

Kde AMD určitě neprorazí, bude low-end trh. Durony jsou na umření, s nynější technologií nedokážou dosáhnout vyšší frekvence, a jsou tak vystaveny na pospas Celeronům (AMD už je dokonce ani nevyrábí, místo nich je na trh dodává jedna tchajwanská firma). Ani procesor Appaloosa nebude nic převratného. S L2 cache o velikosti 64 kB bude výkon na vysokých frekvencích slabý. Obávám se, že éra Duronů skončila. Jestliže je něco od AMD cenově zajímavého, je to dědeček Thunderbird... ten se ale přestane v prvním čtvrtletí vyrábět.

Navíc je velmi nepravděpodobné, že by Durony dokázaly konkurovat Celeronu Willamette. Přece jenom SSE2 jsou vynikající a programátoři je začínají čím dál tím víc využívat. A především... Celerony nebudou moci zůstat na 0,18 µm příliš dlouho. V roce 2003 určitě přejdou na jádro Northwood a proti tomu již AMD nemá s Appaloosou šanci.

Mobilní a serverové procesory

Tento trh byl vždy dominantou Intelu. Jestliže se dnes podíváte na nabídky serverů, patrně uvidíte především procesory Pentium III. Nedá se čekat, že by se AMD právě v oblasti serverů nějak výrazně prosadilo. Jistě, Barton má mít 512kB cache a má pracovat na vysokých frekvencích, ovšem Intel již nyní uvedl procesor Prestonia s technologií Hyper-Threading. Právě tato technologie může Intelu dopomoci k vyšším výkonům. Druhým faktorem značně ovlivňujícím tento sektor je podpora a jméno. Intel je bohatá firma a může si dovolit vyšší investice do tech support, podpory vývoje software atp. Jestliže se dnes mluví o pracovních stanicích jako AMD nebo Intel, pak u serverů jedině Intel.

Klepněte pro větší obrázek

Kde může AMD silně získat, jsou mobilní počítače.

Intel se pomalu začíná ocitat ve slepé uličce. AMD se podařilo se současnou technologií dosáhnout při stejné frekvenci stejného napětí (a velmi podobné spotřeby) jako Intelu u Pentia III-M, otázkou tedy je, kam bude možné jít s 0,13µm Athlonem a později s SOI. Tualatin se pomalu, ale jistě blíží k frekvenčnímu stropu a jediné, čím je může Intel nahradit, jsou mobilní Pentia 4 Northwood (ta budou uvedena v dubnu a na konci roku by měla mít frekvenci 2 GHz). Jenže Pentium 4 je velký "žrout" proudu a do notebooků se příliš nehodí. Opravdu se může jednoduše stát, že AMD nabídne výkonnější procesory s nižší spotřebou.

Na začátku roku 2003 se může situace obrátit znovu ve prospěch Intelu, který v té době uvede procesor s kódovým označením Banias. Ten je nyní vyvíjen v Izraeli s tím, že má být výkonný, ale především energeticky úsporný, tj. jedná se o zcela novou architekturu speciálně pro notebooky.

Druhým místem, kde AMD může získat, jsou pracovní stanice. Na rozdíl od serverů zde již více záleží na ceně, a přestože jsou Xeony velmi výkonné (lepší než Athlony), jejich pořizovací cena je vysoká – drahé jsou především dvouprocesorové základní desky s čipsetem i860. Při příznivé ceně může AMD začít silně konkurovat. Nepříjemné na tom však je, že zatímco dnešní Athlony XP a MP jsou úplně stejné procesory s jádrem Palomino, budoucí modely založené na jádře Thoroughbred již mají být rozdílné – multiprocesing bude podporovat pouze Athlon MP.

Změna taktiky – uvyrábíme vás k smrti

Cenová válka byla úspěšná, ale znamenala drastické snižování cen a díky tomu také poklesy příjmů. Intel se proto rozhodl využít velkého potenciálu svých výrobních kapacit a změnil taktiku. AMD má v současnosti k dispozici pouze jednu továrnu v německých Drážďanech, kde se vyrábějí Athlony. Tato továrna nyní pracuje na 100 procent vytížení. Připravuje se 0,13µm technologie a prý i 300mm wafery (datum uvedení těchto waferů do plného provozu je ale ještě velmi vzdálené).

Intel jasně vycítil, kde má konkurence problém, a rozhodl se razantně urychlit přechod na 0,13µm a 300mm wafery a konkurenci jednoduše uvyrábět. Nyní je vhodná doba, ve čtvrtém čtvrtletí Intel ani nebyl schopen dodat dostatečné množství Pentií 4, aby pokryl poptávku. Jestliže nyní využije svou technologickou a marketingovou převahu a dokáže na trh dodat obrovská množství Pentií 4, získá tím značnou výhodu. Jednak si připraví půdu pro SSE2 instrukce (ty jsou opravdu skvělé) a pak také velmi potrápí konkurenci, když předem "zaplní" mezeru v oblasti high-end. Co bude AMD platné, že bude mít nejvýkonnější procesor, když trh již bude uspokojen konkurenčním produktem. Celou věc bych přirovnal k situaci v oblasti grafických karet. Radeon 8500 je jistě velmi zajímavý, ale než se objevil na trhu, NVIDIA ho pokryla svým řešením v podobě GeForce 3 Ti200 a přitom velmi vydělala na Ti500.

Zde si neodpustím jedovatou poznámku o neschopnosti AMD. Již na konci roku 2000 jsem tvrdil, že AMD začíná svou technologickou převahu poněkud přeceňovat. Tehdy jsme mohli slyšet, jak se Intelu a jeho 0,13µm technologie nebojí, protože prý Intel sice začne vyrábět touto technologií v polovině roku, ale ve velkém až na začátku roku 2002, kdy AMD již bude disponovat stejnými výrobními prostředky. Pánové v AMD se přepočítali. Intel sice začal vyrábět v polovině roku, ale ve velkém již od října (Celerony a prakticky všechny "mobilní" procesory). Nyní 0,13 µm znamená již značnou část produkce. To by nevadilo, kdyby AMD mělo alternativu. Jestli se začne 0,13µm Athlon vyrábět v březnu, bude to úspěch. A to dle mého názoru ještě ani zdaleka nebude ve velkém. Jednoduše řečeno – Intel přidal a AMD se opozdilo o minimálně jedno čtvrtletí.

Druhým problémem AMD je fakt, že nikdo nepočítal s tím, že Intel rapidně zvýší objem produkce. AMD nemá výrobní prostředky, takže musí šetřit, kde se dá – v tomto případě na velikosti cache. Bez větší cache se vyšší frekvence procesorů míjí účinkem a potencionálně výkonný procesor trpí.

Co můžou tyto dva faktory v konečném zúčtování znamenat, je doufám jasné.

Eagle

Diskuze (166) Další článek: Duron 1,3 GHz v prodeji

Témata článku: Notebooky, Frekvence, Velký výkon, Procesory AMD, Vhodná doba, Velká změna, Výrobní technologie, Stejný trh, Procesory Intel, Palomino, Appaloosa, Technologická převaha, Notebooky levně, Letošní rok, Tchajwanská firma, Mp, Vysoký model, Výrobní jádro, Plán, Vysoká frekvence, Intel a AMD, Vysoká cena, Druhá polovina, Eagle, Druhé čtvrtletí


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky