Plány IBM v Linuxu jdou proti malým linuxovým firmám

Velká modrá odjakživa uměla dobře prodávat svoje služby a chce tak činit i na platformě Linuxu. Bude to zhoubou těch malých?
Přehnaně vysoké tržní kapitalizace tzv. linuxových firem (Red Hat, Linuxcare, VA Linux atd.) jsou obvykle postaveny na očekávání, že tyto firmy, dnes prakticky bez možnosti významného zisku, budou „někdy v budoucnosti“ těžit z poskytování kvalitních a drahých služeb: tak je ostatně postavena i filosofie free software, kde se neplatí za produkt, ale za jakési služby s ním spojené.

Obchodníci však dobře vědí, že skutečnost je trošku jiná: prodává ten, kdo umí prodávat, kdo to osvědčil mnohaletou praxí, kdo k dokonalosti vypracoval systém, jak nechávat zákazníka popásat na svém trávníčku a jak ho v pravidelných intervalech holit tak, aby to přineslo profit a zákazníka to nebolelo. Pokud ale něco linuxové (či obecně – skoro jakékoli malé, začínající firmy) neumějí, je to právě toto, a naopak: úspěšně poskytovat draze placené služby bylo léta výsadou gigantů, jako jsou IBM, HP, Unisys, Digital, SAP a další.

Firma IBM to nyní vyjádřila jasně: její strategie v Linuxu není pouze budovat hardware a systémy s tímto operačním systémem kompatibilní, ale jednoznačně poskytovat v souvislosti s implementacemi placené služby. Tím si IBM začíná přímo konkurovat s linuxovými firmami a počáteční situace, kdy propagátoři Linuxu náhle měli pro tyto velké firmy jen slova chvály, se nyní může rychle změnit. Do doby, než „velká pětka“ začala Linux podporovat, to byl úplně stejný zdroj různých jedovatých pošklebků jako Microsoft; ve vteřině, kdy představitelé těchto firem vyjádřili svou podporu Linuxu, se stali nejvěrnějšími spojenci. Bude zajímavé sledovat, zda naivní věrozvěsti free softwaru opět změní svůj názor, když zjistí, že jim obchodně mazané firmy vlastně seberou tento zdroj příjmů, který ostatně sami nikdy nebyli schopni realizovat.

Rozhodnutí IBM – a není pochyb, že se další z velkých firem brzy zachovají stejně – má ale komplikovanější důsledky. Nejde proti Linuxu, ba právě naopak – vyjadřuje zvýšenou podporu tomuto systému, opět jej povyšuje do „corporate“, podnikové oblasti. Jde však proti linuxovým firmám, chce jim vzít podstatný zdroj příjmů, kterým jsou placené služby softwarové a systémové podpory pro velké podniky. Analytici rovněž upozorňují, že tzv. „linuxových firem“ působících ve stejném segmentu je příliš mnoho a že bude muset dojít ke změnám: může se stát, že některé budou pohlceny, jiné se sloučí navzájem a jiné si pak najdou další oblasti činnosti, různé „tržní výklenky“, poskytování služeb natolik specifických a úzce specializovaných, že o ně nebudou mít giganti zájem. Linux sice je „free software“, ale služby už nejsou „free services“: zatímco u Linuxu je k dispozici „zdrojový kód“, na služby se „zdrojový kód“, tj. detailní strategie, obchodní dovednosti, kontakty, způsoby získávání kontraktů, metody odměňování atd. atd. zveřejňovat nemusí. Takže linuxová firma může papírově nabízet úplně stejné služby na úplně stejný linuxový software jako IBM – ale zatímco software stejný bude, služby nebudou a zejména rozdíl v jejich finanční výtěžnosti bude zřejmě v důsledku dost propastný.

Splní-li se předpovědi a obrátí-li se další velké firmy (nejen hardwarové, ale i softwarové, systémoví integrátoři, výrobci komunikačního zařízení atd.) k Linuxu s podobnou intenzitou, může to mít ještě jeden důsledek: významnou prohru pro Javu. Firma Sun se nevzdala kontroly nad Javou a to zapříčinilo, že ji všichni velcí podporují spíše jen naoko, stylem „co kdyby“. Linux (a spol.) je ale po této stránce naprosto „čistý“ a je tak z pohledu různých konkurenčních bojů a třenic daleko lepší volbou.

Diskuze (26) Další článek: Rambus zatím nepříliš úspěšný

Témata článku: Software, Linux, IBM, Stejná strategie, Linuxový, Plán, Lin, Velká pětka, Malý, Detailní pohled, Free, Linuxový software, Software na Heureka.cz40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux