Plány AMD na rok 2001

Poslední rok v procesorech se nesl ve znamení souboje Intelu, dosavadního krále tohoto segmentu s firmou AMD, a je bez diskuze, že z tohoto souboje vyšlo lépe právě AMD - a to díky novým Duronům a Athlonům. Dnes však není situace o nic jasnější - vše se totiž více vyostřuje nástupem Pentia 4 a rozšiřující se nabídkou čipových sad pro současné Pentium III a Celerona. Vše nasvědčuje tomu, že příští rok bude jen dalším kolem nastoupené bitvy...

Kapitoly článku

V uplnynulém roce se AMD opravdu dařilo. Jako výrobce nejvýkonnějších a přitom cenově dostupných procesorů si získalo řadu příznivců, především v Evropě a mezi počítačovými nadšenci, kteří rychle pochopili, že výkonný a spolehlivý procesor nemusí mít na sobě natištěno „Intel“. 

Podíl na trhu
Procesory od AMD dosáhly v třetím kvartále tohoto roku 17% podílu na trhu, ve výkonných PC dosáhly až 38% (joro: na "vině" jsou nejen nové výkonné Athlony ale zároveň i váznoucí dodávky Pentii III pro tento důležitý segment, kde procesory s jádrem Thunderbird vytlačily tradiční výrobky Intelu). Dnes je produkce Athlonů prakticky předem vyprodána a AMD předpokládá v tomto roce cílový prodej 25-28 milionů procesorů.

Technologie
Letos se vyrábí v technologii 0.18mikrometrů - při použití jak hliníkových tak i měděných metalických vrstev - v technologii polovodičů je firmě AMD strategickým partnerem Motorola.

Výkonné systémy

Jak již bylo na PCtuningu řečeno dříve, dnešní jádro Athlonu, Thunderbird, nahradí v roce 2001 jádro Palomino (procesor se ale bude stále jmenovat Athlon). Palomino by mělo mít (podle AMD) zejména nižší spotřebu elektrické energie a díky tomu bude dosahovat vyšších rychlostí. Pravděpodobně zmenšení spotřeby se bude pohybovat kolem 20%. Znepokojivé ale je, že AMD nechvátá při přechodu na technologii 0,13µm - Palomino bude stále vyráběno  „jen“ 0.18µm technologií a to může být pro AMD veliký problém (joro: pokud však AMD nesleduje jiné cíle - tím může být rychlé prosazení 64-bit. rodiny Hammer).

Je totiž jen otázkou času, za jak dlouho jeho největší konkurent začne vyrábět pomocí efektivnější technologie 0.13µm. Současný plán Intelu totiž hovoří o druhém až třetím čtvrtletí 2001. Pokud by tomu tak opravdu bylo, pak by Intel zde mohl míti cca půlroční náskok.

Palomino se objeví již na začátku příštího roku (vzorky letos) a mělo by být v dispozici i pro mobilní počítače ( - s technologii plynulé snižování spotřeby PowerNow!) Dobrou zprávou je, že toto jádro bude (podle vyjádřeni AMD) kompatibilní i se současnými čipsety KT133 - a pochopitelně i se všemi novými deskami pro platformu Socket A.

Některé z vás možná překvapí, kde je Mustang - ten však byl z obav o jeho prodejnost zrušen - mimochodem to samé zvažuje i Intel u Xeonu.

To je docela pochopitelné. V době, kdy u procesoru byla externí cache (v podobě například čtyř čipů SRAM), mělo její zvětšení na 1MB nebo i víc své opodstatnění v podobě většího výkonu. Dnes je vzhledem integraci cache do jádra mnohem náročnější vyrobit podobný procesor (vznikne velké jádro a s tím spojená velká pravděpodobnost chyby při výrobě).

Zmínka o prvních 0.13µm čipech (Thoroughbred) se objevuje až v kolonce 1H 2002 (první polovina 2002), tedy dost pozdě. Lidé z AMD se nechali slyšet, že je nijak neznepokojuje „papírové“ uvedení Tualatinu a Northwoodu v polovině příštího roku. Prý než Intel dosáhne dostatečné výroby, bude to trvat nejméně půl roku a to už bude AMD také vyrábět své varianty touto technologií. Osobně se mi zdá, že AMD začíná poněkud podceňovat situaci. Přeci jenom Pentium 4 ukázalo, že se určitě nejedná o špatný procesor a vezmeme-li v úvahu, že většina nových programů bude optimalizována právě pro něj, je klid u AMD až znepokojující.

Cílem je Hammer?

V roce 2002 se také objeví první zástupci procesorů x86-64 - zajímavé (a pro AMD jistě klíčové) 64-bitové rodiny Hammer. Zatím jsou plánované jako high-end řešení pro pracovní stanice (ClawHammer) a servery (SledgeHammer). Mezi vylepšení patří víc registrů, schopnost adresovat více paměti, podpora SSE2 atd. Plocha ClawHammeru by měla být menší než 100mm2 (tedy menší než současné P4).

Levné systémy

Vlajkovou lodí pro levné systémy je Duron, který se liší od Athlonu jen velikostí L2 cache (64kB vs. 256kB) a s tím spojenou menší velikostí čipu. Výkon je stejný, jen je bržděn menší velikostí dat, ke kterým je procesor schopen rychle přistupovat. S procesorem K6 se dnes již nepočítá a ten slouží jen v oblasti notebooků nebo jako levný upgrade do starších systémů se Super 7.

Ve druhém čtvrtletí se má objevit levná varianta Palomina nazvaná Morgan. Opět se jedná o stejné jádro s redukovanou spotřebou ale menší cache. Vyráběn bude opět 0.18µm technologií. Očekáván je v druhém čtvrtletí a opět i v mobilní verzi.

Za rok od uvedení Morganu se objeví procesor Appaloosa konečně postavený na 0.13µm. To ovšem znamená, že Duron a poté Morgan nepůjdou tak rychle s frekvencí nahoru, jak tomu bylo v uplynulém čtvrtletí.

Témata článku: Vide, Výkonný procesor, Druhá polovina, Obrovská škoda, Sram, Procesory AMD, Transport, Morgan, Výkonný čip, Levná varianta, Důležitý segment, Velká spotřeba, Dostupný procesor, Mustang, Nemalá cena, Hammer, Spolehlivý proces, Špatná situace, Point, Druhá varianta, Plán, Náročné použití, Eagle, Bridge, Appaloosa


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky