Plány AMD na rok 2001

Poslední rok v procesorech se nesl ve znamení souboje Intelu, dosavadního krále tohoto segmentu s firmou AMD, a je bez diskuze, že z tohoto souboje vyšlo lépe právě AMD - a to díky novým Duronům a Athlonům. Dnes však není situace o nic jasnější - vše se totiž více vyostřuje nástupem Pentia 4 a rozšiřující se nabídkou čipových sad pro současné Pentium III a Celerona. Vše nasvědčuje tomu, že příští rok bude jen dalším kolem nastoupené bitvy...

Kapitoly článku

V uplnynulém roce se AMD opravdu dařilo. Jako výrobce nejvýkonnějších a přitom cenově dostupných procesorů si získalo řadu příznivců, především v Evropě a mezi počítačovými nadšenci, kteří rychle pochopili, že výkonný a spolehlivý procesor nemusí mít na sobě natištěno „Intel“. 

Podíl na trhu
Procesory od AMD dosáhly v třetím kvartále tohoto roku 17% podílu na trhu, ve výkonných PC dosáhly až 38% (joro: na "vině" jsou nejen nové výkonné Athlony ale zároveň i váznoucí dodávky Pentii III pro tento důležitý segment, kde procesory s jádrem Thunderbird vytlačily tradiční výrobky Intelu). Dnes je produkce Athlonů prakticky předem vyprodána a AMD předpokládá v tomto roce cílový prodej 25-28 milionů procesorů.

Technologie
Letos se vyrábí v technologii 0.18mikrometrů - při použití jak hliníkových tak i měděných metalických vrstev - v technologii polovodičů je firmě AMD strategickým partnerem Motorola.

Výkonné systémy

Jak již bylo na PCtuningu řečeno dříve, dnešní jádro Athlonu, Thunderbird, nahradí v roce 2001 jádro Palomino (procesor se ale bude stále jmenovat Athlon). Palomino by mělo mít (podle AMD) zejména nižší spotřebu elektrické energie a díky tomu bude dosahovat vyšších rychlostí. Pravděpodobně zmenšení spotřeby se bude pohybovat kolem 20%. Znepokojivé ale je, že AMD nechvátá při přechodu na technologii 0,13µm - Palomino bude stále vyráběno  „jen“ 0.18µm technologií a to může být pro AMD veliký problém (joro: pokud však AMD nesleduje jiné cíle - tím může být rychlé prosazení 64-bit. rodiny Hammer).

Je totiž jen otázkou času, za jak dlouho jeho největší konkurent začne vyrábět pomocí efektivnější technologie 0.13µm. Současný plán Intelu totiž hovoří o druhém až třetím čtvrtletí 2001. Pokud by tomu tak opravdu bylo, pak by Intel zde mohl míti cca půlroční náskok.

Palomino se objeví již na začátku příštího roku (vzorky letos) a mělo by být v dispozici i pro mobilní počítače ( - s technologii plynulé snižování spotřeby PowerNow!) Dobrou zprávou je, že toto jádro bude (podle vyjádřeni AMD) kompatibilní i se současnými čipsety KT133 - a pochopitelně i se všemi novými deskami pro platformu Socket A.

Některé z vás možná překvapí, kde je Mustang - ten však byl z obav o jeho prodejnost zrušen - mimochodem to samé zvažuje i Intel u Xeonu.

To je docela pochopitelné. V době, kdy u procesoru byla externí cache (v podobě například čtyř čipů SRAM), mělo její zvětšení na 1MB nebo i víc své opodstatnění v podobě většího výkonu. Dnes je vzhledem integraci cache do jádra mnohem náročnější vyrobit podobný procesor (vznikne velké jádro a s tím spojená velká pravděpodobnost chyby při výrobě).

Zmínka o prvních 0.13µm čipech (Thoroughbred) se objevuje až v kolonce 1H 2002 (první polovina 2002), tedy dost pozdě. Lidé z AMD se nechali slyšet, že je nijak neznepokojuje „papírové“ uvedení Tualatinu a Northwoodu v polovině příštího roku. Prý než Intel dosáhne dostatečné výroby, bude to trvat nejméně půl roku a to už bude AMD také vyrábět své varianty touto technologií. Osobně se mi zdá, že AMD začíná poněkud podceňovat situaci. Přeci jenom Pentium 4 ukázalo, že se určitě nejedná o špatný procesor a vezmeme-li v úvahu, že většina nových programů bude optimalizována právě pro něj, je klid u AMD až znepokojující.

Cílem je Hammer?

V roce 2002 se také objeví první zástupci procesorů x86-64 - zajímavé (a pro AMD jistě klíčové) 64-bitové rodiny Hammer. Zatím jsou plánované jako high-end řešení pro pracovní stanice (ClawHammer) a servery (SledgeHammer). Mezi vylepšení patří víc registrů, schopnost adresovat více paměti, podpora SSE2 atd. Plocha ClawHammeru by měla být menší než 100mm2 (tedy menší než současné P4).

Levné systémy

Vlajkovou lodí pro levné systémy je Duron, který se liší od Athlonu jen velikostí L2 cache (64kB vs. 256kB) a s tím spojenou menší velikostí čipu. Výkon je stejný, jen je bržděn menší velikostí dat, ke kterým je procesor schopen rychle přistupovat. S procesorem K6 se dnes již nepočítá a ten slouží jen v oblasti notebooků nebo jako levný upgrade do starších systémů se Super 7.

Ve druhém čtvrtletí se má objevit levná varianta Palomina nazvaná Morgan. Opět se jedná o stejné jádro s redukovanou spotřebou ale menší cache. Vyráběn bude opět 0.18µm technologií. Očekáván je v druhém čtvrtletí a opět i v mobilní verzi.

Za rok od uvedení Morganu se objeví procesor Appaloosa konečně postavený na 0.13µm. To ovšem znamená, že Duron a poté Morgan nepůjdou tak rychle s frekvencí nahoru, jak tomu bylo v uplynulém čtvrtletí.

Témata článku: Transport, Bridge, Sram, Procesory AMD, Vide, Druhá polovina, Nemalá cena, Výkonný čip, Špatná situace, Ali, Důležitý segment, Morgan, Spolehlivý proces, Lightning, Druhá varianta, Point, Výkonný procesor, Plán, Velká spotřeba, Mustang, Hammer, Dostupný procesor, Eagle, Náročné použití, Appaloosa


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky