Plány AMD na rok 2001

Poslední rok v procesorech se nesl ve znamení souboje Intelu, dosavadního krále tohoto segmentu s firmou AMD, a je bez diskuze, že z tohoto souboje vyšlo lépe právě AMD - a to díky novým Duronům a Athlonům. Dnes však není situace o nic jasnější - vše se totiž více vyostřuje nástupem Pentia 4 a rozšiřující se nabídkou čipových sad pro současné Pentium III a Celerona. Vše nasvědčuje tomu, že příští rok bude jen dalším kolem nastoupené bitvy...

Kapitoly článku

Čipové sady

V této oblasti je dnes všeobecně špatná situace. Jednoduše není z čeho vybírat. Pro Intel je dnes téměř jedinou volbou i815 (resp. i815EP), případně by se dalo uvažovat ještě o VIA Apollo Pro 133A (VT82694X). Pro AMD je dnes k dispozici jen VIA KT133. Po DDR čipsetech není ani vidu ani slechu a to se nejspíš do příštího roku jen tak nezmění.

UMA (Unified Memory Architecture) zde značí řešení s integrovanou grafickou kartou...

Jak to tak vypadá, v novém tisíciletí bychom si mohli dokonce i vybírat! Svá řešení připravuje jak VIA (v podobě rodiny KT266), tak ALI (MAGiK 1), SIS a další dříve v této oblasti nepůsobící výrobci jako Micron nebo nVidia. Špatnou zprávou je, že samotné AMD zatím kromě AMD 760 a 760MP neplánuje nic. To je obrovská škoda, protože je známé, že nejlepší je kombinace procesoru a čipové sady od jednoho výrobce.

A kolik za to?

Každého případného zákazníka bude určitě zajímat, kolik že to vlastně bude stát. Následující tabulka napoví:

Klepněte pro větší obrázek

Tady je jasně vidět, o čem jsem mluvil. Duron bude na 1GHz oficiálně až v druhé polovině roku a jeho frekvence pak bude stoupat ještě pomaleji. Zajímavé je, že Athlon je plánován do 1.7GHz a hranice 2GHz by měl dosahovat ClawHammer. Pro výkonné systémy je plánován přechod na 133MHz FSB (především kvůli nižším latencím) a DDR paměti už od druhého čtvrtletí.

Point-to-Point SMP

Point-to-Point, to je název pro víceprocesorové uspořádání, kde každý procesor je spojen s north bridge plnou rychlostí svou FSB a ne poloviční, jak je tomu doposud. Klepněte pro větší obrázekPři použití dvou procesorů (případ připravovaného čipu AMD-762) komunikuje North bridge s každým procesorem na plné rychlosti, tudíž při 133MHz DDR FSB s rychlostí 2.1GB/s. Celkově musí north bridge zvládnout 4.2GB/s. Oba procesory se pak dělí o propustnost pamětí. To ovšem tolik nevadí, neboť přístupy do paměti nejsou u výpočetně náročných aplikací tak časté a většinou se data vejdou do cache procesoru. Náročné jsou jen aplikace využívající velké množství dat jako jsou 3D počítačové hry, programy pro práci s grafikou (např. 3D Studio) nebo komprese a přehrávání videa. Více čipů north bridge může být propojeno pomocí technologie Lightning Data Tranport (LDT) - každý north bridge přitom obsluhuje vlastní pár procesorů a paměť.

Klepněte pro větší obrázek

Advanced Communications Riser (ACR)

Nepřipadá vám tento název nějak povědomý? Ano, máte pravdu, podobnost s Audio Modem Riser (AMR) je zřejmá. ACR je v podstatě jen jakési rozšíření (zpětně kompatibilní), kdy se za současný konektor AMR přidá další řada vývodů. Celý konektor pak vypadá jako obrácený konektor 32-bitové PCI sběrnice.

Klepněte pro větší obrázek

Výhody ACR pocítí především uživatelé, kteří chtějí provozovat počítačovou síť, ať už malou domácí síť nebo připojení k Internetu pomocí pevné linky (DSL). Nízkou cenu zajistí umístění řadičů v south bridge. ACR jako vedeno jako industry open standard a s podporou počítá mnoho výrobců základních desek.

Shrnutí

AMD si zcela nepochybně zajistí silné postavení v oblasti pracovních stanic a serverů, všude kde je zapotřebí použití více procesorů. Intel v současnosti nemá co nabídnout - Pentium III je proti Athlonu příliš pomalé (nemluvě o podstatně vyšší ceně) a Pentium 4 SMP dosud nepodporuje. Opačná situace ale může nastat u běžných, jednoprocesorových systémů. Pokud se Intel poučí ze svých minulých chyb a učiní správné marketingové kroky, může získat zpět hodně uživatelů a tím způsobit AMD nemalé problémy. Jisté je však pouze to, že skutečný vítěz bude 

Eagle

Témata článku: Náročné použití, Sram, Vide, Lightning, Eagle, Výkonný procesor, Velká spotřeba, Plán, Palomino, Bridge, Druhá polovina, Levná varianta, Hammer, Spolehlivý proces, Dostupný procesor, Nemalá cena, Transport, Appaloosa, Druhá varianta, Morgan, Špatná situace, Point, Obrovská škoda, Mustang, Procesory AMD


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu