Planeta Seznam: Mapy na kterých je všechno

Stále více informací se dostává do geografického kontextu, Google tedy usiluje o to, aby jeho mapy byly globální jedničkou. Daří se mu to, u nás ale narazil na výborné lokální Mapy.cz.

O portálu Seznam se občas říká, že je to výchozí webová stránka v prohlížeči typické sekretářky nebo státního úředníka. Ačkoliv má toto přirovnání poměrně pejorativní nádech, možná nakonec ony sekretářky a úředníci dělají dobře, některé webové aplikace od Seznamu jsou totiž skutečnou špičkou. Patří sem i mapový portál Mapy.cz, který už téměř rok odolává tlaku Google, který na jaře 2008 spustil lokalizované Google Mapy.

Technologie není všechno, kartografie vítězí

Hned v druhém odstavci si dovolím přímočarý soud: Google Mapy jsou v současné době technologickou špičkou, která v tomto směru nemá konkurenci, technologie ale není všechno – je velmi těžké dělat lokální mapy na globální úrovni.

Co to znamená v praxi? Google umožňuje vkládat do mapy vlastní vrstvy pomocí formátů KML, KMZ a GeoRSS , umožňuje vytvářet vlastní vektorové mapy, sdílet jejich editaci s ostatními a ke všemu je exportovat opět do formátu KML, respektive je otevřít v luxusním desktopovém Google Earth. Mapy od Googlu nakonec nabízí i velmi luxusní javascriptové API, drtivá většina nejrůznějších mapových webových aplikací tak využívá právě jádro Google Maps.

Mapy od Googlu také mnohem lépe pracují s přirozeným jazykem vyhledávání, na rozdíl od Seznamu tedy správně porozumí dotazu restaruace v Brně.  Google tedy vyhledá všechny brněnské restaurace ve své databázi, zatímco Seznam ty restaurace, které mají ve svém popisku všechna tyto slova a jejich skloňované verze a jsou registrované v katalogu Firmy.cz.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výsledky na dotaz restaurace v Brně na Seznam Mapách a v Googlu. Seznam nicméně tento typ sémantického hledání nepotřebuje, všechna restaurační zařízení jsou totiž už součástí mapy, což je patrné na třetím obrázku.

Google Mapy jsou ale globální, jejich autoři tedy nebudou brát na zřetel zvyky malé desetimilionové země. K těm patří i zažitý kartografický jazyk a pak samozřejmě cit pro detail. Zatímco Google Mapy používají uniformní mapové podklady Tele Atlas, Seznam dal přednost českému výrobci PLANstudio a rozdíly jsou patrné na první pohled. Nejen že mapy od Seznamu vypadají přirozeně, tedy používají zažitou kartografickou symboliku klasických tuzemských tištěných autoatlasů, ale jsou i mnohem přesnější. A to jak z hlediska rastrového mapového podkladu, tak co do rozsahu adresných míst.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V kartografické i topografické kvalitě jednoznačně vítězí české PLANstudio a Mapy.cz (vlevo)

České a turistické mapy i kousek historie

Seznam Mapy žádný KML, KMZ či jiný formát mapových vrstev nepodporují, na nějaké webové mashupy tedy rovnou zapomeňte. Seznam Mapy prostě nejsou mapovou platformou, je to aplikace pro běžné uživatele. V nabídce je klasická automapa od PLANstudia, turistická mapa, kterou dodal SHOCart a letecké snímky s plným pokrytím od Geodisu ve dvou verzích. Výchozí snímkování pochází z let 2004 – 2006, zvolit ale můžete i starší vrstvu nafocenou v období 2002 – 2003.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Turistická mapa, ortofotmapa a historická mapa

Specialitou Seznamu jsou i historické mapy Česka z let 1836 – 1852, které jsou projektovány do souřadnicového systému běžných map, takže se můžete podívat, v jakém stavu vypadal váš dům nebo pozemek před více než 150 lety. Pokud byste zatoužili ještě po starších mapách, určitě zavítejte na mapový portál ústecké univerzity.

Seznam Mapy mají omezené přibližování

Na podzim minulého roku nabídl kompletní pokrytí leteckými snímky od brněnského Geodisu i Google. Až na Prahu se jedná prakticky o totožná data a rozlišení, Google ale oproti Seznamu nabízí i interpolované přiblížení a zobrazí toho tak více i na zbytku území Čech, Moravy i Slezska.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Mapy.cz, vpravo Google Mapy a rozestavěné brněnské centrální náměstí
Ačkoliv jsou oba snímky stejného data a pravděpodobně i nativního rozlišení,
Google nabízí mnohem benevolentnější měřítko s interpolovanou fotografií

České vektory, české pivnice, české bankomaty, české známky

V čem je ale Seznam skutečně třída, jsou vektorové vrstvy, tedy databáze nejrůznějších objektů, firem a bodů zájmů. Google má sice také rozměrnou databázi firem, tyto objekty se ale implicitně na mapě až na zastávky MHD ve větších městech a železniční stanice nezobrazují.

Mapy.cz mají díky napojení na katalog firem Firmy.cz v základní sadě téměř všechno a vlastní ikonkou je oddělena jak hospoda, tak třeba bankomat nebo lékárna, přičemž stačí na objekt klepnout myší a získáte informace i o otvírací době a plnou adresu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Součástí popiskové vsrtvy jsou všechny běžné objekty včetně sběratelských Turistických známek

Google nedávno umožnil svým uživatelům měnit chybné záznamy v těchto databázích objektů, Seznam je ale přísnější. Přímo z mapy můžete změnit pouze polohu a neobejdete se bez pořádného důvodu a především autorizace administrátorem. Pomocí speciálního formuláře pak můžete upozorňovat na chyby v mapovém podkladu a faktické údaje lze změnit v katalogu Firmy.cz.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přímo v mapě lze opravit polohu, změnu ale ověří administrátor

Komunitní Wikimapy

Komunita má ale přeci jen ještě jednu možnost – aplikaci Wikimapy. Jedná se o úzkoprofilovou „wiki“ encyklopedii, kde můžete již komunitně doplňovat a upravovat záznamy, které jsou pomocí GPS pozice propojené s pozicí v mapě. Wikimapy od Seznamu se nyní orientují především na památky a historické objekty a svůj účel plní výborně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Wikimapy najdete i v běžné mapě, každý objekt má ale i samostanou wiki stránku

Komunitní geografická fotobanka

Další vektorovou vrstvou s objekty jsou fotografie, které může do mapy nahrávat každý uživatel se Seznam/OpenID účtem.Tento nápad Seznam prakticky převzal od Googlu, který stejným způsobem zobrazuje také webkamery a lokalizovaná videa z YouTube. Na rozdíl od Googlu, který fotografie čerpá ze zeměpisné databáze Panoramio, je ale Seznam prostší a dle mého subjektivního soudu přehlednější. Nesnaží se o nějaký samostatný portál, fotku si prostě otevřete v bublině přímo v mapě nebo na samostatné stránce, kde najdete hodnocení fotografie, EXIF informace. Další fotografie autora a samozřejmě fotky ostatních z blízkého okolí. Sice velmi jednoduché, ale vlastně docela funkční.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přístup k fotografiím ze základní mapy, detail fotografie a seznam fotografií konkrétního autora

Geopočasí

Nad českými městy můžete zobrazit také stav počasí s velmi elementární předpovědí na nadcházející dny. Není to nic extra, ale podobný geografický koncept počasí u nás zrovna každý neprovozuje. Seznam si v tomto smyslu uvědomil, že většina informací má nějaké geografický rozměr, jedná se o geoinformace. Proč ostatně hledat na mapě pouze adresu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Počasí v boxíku přímo na webu Mapy.cz a samostatná aplikace Počasí.cz

Počasí od Seznamu má i svůj samostatný webový portál, kde se dozvíte stav nebo předpověď pro Evropu, Česko, nechybí ale i několik lyžařských areálů. Nečekejte informační lavinu, Počasí.cz není ČHMÚ, zobrazení na mapovém podkladu je ale velmi efektivní a časem možná přibudou i údaje z radarů, oblačnost aj.

Na co potřebuje Seznam vlastní aplikaci a vrstvu, toho docílíte v Googlu několika kliky myší, stačí totiž do své mapy vložit třeba vrstvu The Weather Channel a docílíte prakticky totožného výsledku – pokud vám ovšem není cizí angličtina. I zde ale platí, že se jedná o celoplanetární vrstvu, nečekejte tedy nějaký luxus – proč by měl ostatně americký The Weather Channel věnovat toliko úsilí malé zemi v srdci Evropy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Google a anglická mapová vrstva The Weather Channel

Tip: O Seznam Počasí a dalších evropských službách se více dočtete na blogu Marka Lutonského

Kde je zácpa?

Poslední vrstvou v Seznamu jsou dopravní informace, které formou ikony zobrazí nejrůznější objížďky, práce na vozovce ale i nehody s popisem situace. Stejně jako v případě počasí a dalších vrstev lze informace o objektu otevřít v samostatné aplikaci, v tomto případě tedy na speciálním portálu doprava.mapy.cz. Zde se zároveň dozvíte více informací o stavu a průjezdnosti dálnice a Prahy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dopravní informace a pokročilejší údaje pouze pro Prahu

Vyhledávač tras je statický, ale hezký a přesný

Poslední důležitou funkcí moderní webové mapy je možnost vyhledávání trasy. Na Seznamu funguje celkem dobře, je ale možná příliš jednoduché. Alespoň ve srovnání s Google Mapami, které umožňují přímo v mapě tahem myši přesunout libovolný bod trasy a vypočítat tak opět zcela interaktivně nový průjezd. Seznam v tomto smyslu umožňuje nastavit pouze start, cíl a případně sídlo (případně více míst oddělených znakem >) ve směru požadované trasy. Podobu trasy ještě můžete ovlivnit nastavením priority vzdálenosti nebo rychlosti a omezením pouze na neplacené úseky. Vygenerovaný itinerář si můžete vytisknout a specialitou je také možnost odeslání trasy do GPS navigátoru, respektive do formátu GPX, nebo Magellan (mapsend).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávač tras od Googlu je interaktivní, jeho databáze adres ale není dokonalá, adresu Orličky 131 neobsahuje
 
Klepněte pro větší obrázek
Seznam adresu Orličky 131 našel bez problému a oproti Googlu se lišil jen příjezdem na Radlickou v Praze

Oproti Googlu má ale Seznam vedle exportu do GPS formátu ještě jednu výhodu – jeho databáze adresných míst je mnohem rozsáhlejší, bez problému tedy můžete navigovat až na úroveň malých pohraničních vesniček, kde bude mít Google celkem problém a nebude mít takovou obec v databázi.

Vyhledávací operátory a parametry URL

Mapy od Seznamu jsou samozřejmě vyhledávačem jako každý jiný, nechybí tedy i několik zajímavých operátorů, pomocí kterých si můžete usnadnit hledání objektů na mapě. Výhodou těchto operátorů je skutečnost, že při jakékoliv aktivitě na Seznam Mapách se mění webová adresa, pokud ji tedy někomu pošlete nebo na ni budete odkazovat, výsledek bude vypadat přesně jako na vašem monitoru a to včetně přiblížení a použitých operátorů.

Loc:místo – je asi nejznámějším seznamáckým mapovým operátorem. Místem zde mohou být jak souřadnice v systému WGS-84, tak název sídla a tento operátor můžete k označení více lokalit použít hned několikrát za sebou. Oproti zadání pouze lokality se ve výpisu zobrazí pouze místa anikoliv třeba nalezené firmy z databáze Firmy.cz aj.

Near:místo – velmi podobně jako Loc: pracuje i tento operátor, zobrazí ale nalezené objekty ze všech databází v okolí této lokality. Pro vyhledání všech hospod poblíž vaší práce tak stačí zadat hospoda near:poloha vašeho zaměstnavatele.

Wikipedie – pokud ve vyhledávacím boxíku použijete tento operátor (už bez dvojtečky) budou nalezené objekty odkazovat do české encyklopedie Wikipedia. Příkaz wikipedia Veveří tedy najde všechny známé záznamy v české Wikipedii, které obsahují správně lokalizovaný termín Veveří (brněnský hrad a ulice). Pomocí tohoto operátoru tak docílíte podobné funkce z Googlu, který má pro objekty z Wikipedie vlastní vrstvu.

Route(fast x short, toll x tollfree): odkud>přes>přes>kam – tento zápis slouží k vyhledávání trasy a zobrazí se i tehdy, pokud použijete uživatelsky přívětivý formulář. Pokud ale budete chtít na vyhledanou trasu odkázat pomocí webové adresy, tento parametr se bude hodit. Operátor route (cesta) má celkem čtyři parametry. V prvním (fast x route) určíte, jestli se má preferovat nejrychlejší nebo nejkratší cesta, v druhém (toll x tollfree) pro změnu to, jestli se má hledat trasa po placeném nebo neplaceném úseku. Za dvojtečkou už pak stačí vepsat místo, odkud se má vyrazit a za šipku pak cílovou destinaci. Dotaz ale můžete zpřesnit, pokud šipek použijete více a mezi ně vložíte libovolné množství úseků, kterými se má projekt. Opět to nemusí být pouze adresa, ale klidně i GPS souřadnice.

Pozor na licenční podmínky

Seznam Mapy bohužel neumožňují vložení mapového výřezu na svůj vlastní web, jak to ve formě widgetu a API nabízí třeba Google, vystačit si musíte pouze s vygenerovaným HTML kódem s odkazem, který na vašem webu zobrazí ikonku „více se dozvíte…“. Je to celkem škoda, licenční ujednání v nápovědě Seznam Map je totiž celkem nejasné, a tak není vůbec jisté, jestli si můžete na svůj web k nekomerčním účelům vystavit třeba výřez mapy. Licenční podmínky totiž samozřejmě zakazují komerční využívání map včetně použití třeba na letáku, zároveň ale zakazují i to nekomerční, mapy lze totiž použít pouze k osobním účelům a nelze je šířit dalším osobám, tedy i třeba návštěvníkům vašeho webu.

Google je v tomto smyslu benevolentní, například takové výstupy z Google Earth lze bez problému nekomerčně využívat, pakliže je na obrázku jasně vidět logo Google v zápatí mapy.

Seznam Mapy patří k těm nejstarším českým mapovým portálům, ostatně sídlí na nejlepší možné doméně Mapy.cz. Sice zatím nenabízí takový technologický luxus jako Google Mapy a o nějakém pokročilém API zde nemůže být ani řeč, nicméně od toho tu ani nejsou – jsou zde pro uživatele, kteří hledají na mapě a chtějí mít po ruce kvalitní mapové podklady, kterým se v současné době Google prostě nemůže rovnat. Seznam Mapy sice nenabízí stovky a tisíce mapových vrstev vytvořených nejrůznějšími organizacemi i prostými uživateli, to ale nemusí být na škodu, komunitní uživatelé totiž zpravidla nejsou profesionálové a jejich mashupy mohou být příšerně zpracované. Seznam tisíce mapových podkladů prostě nepotřebuje. Možnost tvorby vlastních map a import/export pomocí KML/KMZ formátu by sice bylo zajímavé rozšíření a obrovská konkurence pro Google, Seznam tuto funkci ale zatím očividně nepotřebuje a komunitní rozměr map svým fanouškům nabízí ve formě nahrávání geograficky orientovaných fotografii a „wiki“ mapové encyklopedie Wikimapy.

Diskuze (40) Další článek: Microsoft uvolnil Service Pack 1 pro SQL Server 2008

Témata článku: Web, Internet, Mapy, Kartografie, Historická mapa, Obrovská konkurence, Česká Wikipedie, MHD, Komunitní rozměr, Speciální port, Fotobanky, Planeta, Letecký snímek, Mapa, GPS mapy, Předpověď počasí, Osobní účel, Malý objekt, Lékárna, Webkamery Brno, Zácpa, WGS, Česká vozovka, Prostý uživatel, Samostatný portál


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 156

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 38

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 167


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11