Placený obsah na internetu nadále roste

Za tři roky mají zákazníci zaplatit za internetový obsah skoro pět miliard dolarů. Kde jsou ty doby, kdy bylo vše zadarmo…

Největší procentuální růst zaznamenaly platby za internetový obsah mezi lety 2001 a 2002: to byla doba, kdy během pádu dot.comového „zdarmaprůmyslu“ internetoví podnikatelé šlápli prudce na brzdu a zpoplatnili, co se dalo – někteří uživatelé zaplatili, jiní přestali službu používat nebo přešli jinam. Přesto byl důsledkem růst plateb o 130 %, z 264 mil. na 609 mil. dolarů (údaje jsou vždy za první pololetí let 2001 a 2002). Rok 2003 už nebyl ve znamení tak strmého růstu, a ani nemohl být. Přesto ale platby za obsah nadále slušně rostly, o 23 % za první pololetí na částku 748 mil. dolarů (zdroj: comScore).

Za co se nejvíce platí a má platit v budoucnu? Producenti „písmenek“, vydavatelé internetových časopisů a novin, budou zklamaní, protože jim studie velké příjmy nepředpokládá. Zdaleka nejvíce se má platit za audio a video, které bude dodáváno jako streaming (datový proud) přes vysokorychlostní internetová připojení. Pokud pomineme hudební a filmové „pirátství“, tak za hudbu a film na přání jsou lidé ochotni platit – za elektronické noviny a časopisy ne, protože nabídka, která je na internetu zdarma, je dostatečná. Navíc internetové noviny a časopisy mají slušnou šanci se živit reklamou a prokazují, že se tak uživit jde: reklama u streamovaných médií zatím neprokázala svou ekonomickou životaschopnost.

V roce 2007 se má celosvětově platit za internetový obsah 4,5 miliardy dolarů; v té době už na světě budou možná stovky milionů uživatelů s vysokorychlostním připojením a rovněž bude dostatečně kvalitní nabídka, která jim nabídne to, o čem se zatím naplano mluví už deset let – skutečné video on demand, výběr filmu z obrovské nabídky a jeho „spuštění z internetu“ v požadovanou dobu a bez vkládaných reklam. Zatím má ovšem placený obsah jiného favorita – nejrychleji rostou platby za obsah poněkud netradičního druhu, tedy za internetové seznamky. Tržby zde vzrostly meziročně z 121,5 na 214,3 mil. dolarů, tedy o 93 %.

Diskuze (15) Další článek: Historické okénko – o myších a lidech

Témata článku: Video, Růst, Obrovský příjem, Platba, První spuštění, Skutečné video, Streamovaný film, Obsah, Filmové pirátství, Streamovaná hudba, Placený obsah, Filmové studio, Požadovaná částka, OBS, Strmý pád, První film


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu