Placená hudba z internetu: sčítání po půl roce

Přes internet se prodalo asi padesát milionů hudebních kousků – to zní pěkně. Jenomže zadarmo se jich za tu dobu přesunulo po internetu 30 miliard.

Pokud zahrneme některé menší a starší služby a mírně zaokrouhlíme, aby se nám to lépe počítalo, jsou tu služby pro legální, placené stahování písniček z internetu s námi půl roku. Po takové době se už dá provést určité sčítání: je to úspěch, nebo neúspěch? Potlačilo se tím nelegální vyměňování skladeb, nebo se jen vytvořila pěkně vypadající výloha, kterou využívá pár hloupých nebo přespříliš poctivých?

Přesná čísla jsou známa jen někde: známá služba Apple iTunes za půl roku prodala 20 milionů skladeb, její konkurent Rhapsody osm milionů. Sečteme-li všechny poskytovatele legální downloadované hudby, můžeme se dobrat zhruba padesáti milionů písniček za půl roku, nebo (zjednodušeně, protože tempo se zvyšuje) stovky milionů za rok – to zhruba odpovídá i tržbám, tj. 100 mil. dolarů čili 2,5 miliardy korun. Zastánci online hudby říkají, že to je dobré číslo, neboť singlů se dnes za rok prodá jen asi osm milionů; to je hodně děravé přirovnání, jelikož singly jsou už několik let mrtvé a jejich prodeje jsou naprosto minimální.

Podívejme se nyní na jiné číslo. Objem světového hudebního (nahrávacího) průmyslu, tj. tržby všech hudebních vydavatelů na světě, je asi 12 miliard dolarů ročně (300 miliard korun), a to i přes pokles trvající třetím rokem. Online hudba zatím ukusuje méně než procento… ukusuje? Spíše sbírá omylem upadlé drobečky. Vedle toho ovšem stojí hudba cestující přes internet nelegálně – zde počet skladeb, které jsou staženy na pevné disky uživatelů, dosahuje pěti miliard měsíčně, tj. 60 mld. ročně. Co skladba, to dolar: nelegální „trh“ výměnných systémů je už nyní pětkrát větší, než činí celkové tržby nahrávacího průmyslu. A protože má smysl srovnávat downloady s downloady, legální s nelegálními, výsledkem je celkem tristní číslo: na jednu legálně zakoupenou skladbu jich připadá 600 nelegálních. I když objem legálně stahované hudby roste, jak dlouho potrvá, než dosáhne vůbec rozumných proporcí, které se budou dát srovnat s nelegálním trhem – desítky let nebo nikdy?

Jistě lze najít argumenty, že to není tak zlé. Trh legálního downloadování je v plenkách: Rhapsody je nevábná služba (autorizace, komplikované kopírování a vypalování), Apple zase představuje minoritu, a ceny jsou vysoké. Odborníci předpovídají, že jakmile bude na platformě Windows více kvalitních konkurentů, klesnou ceny za download jedné skladby na padesát centů, tj. asi 12 Kč za písničku, 120-150 za celé album. To je přijatelná cena i pro naše, podstatně chudší uživatele – ti obvykle udávají, že „pod dvě stovky by kupovali kupy cédéček, ale za šest kilo za jedno je budou všechny krást“. Firmy také musí přijít se službami různých typů: nabízet i předplatné (povinný paušál, ale pak ještě levnější cena za skladbu, či případně vysoký paušál a neomezené downloady) a kombinaci nákupu, paušálu a streamované hudby. Tak jako u mobilních telefonů: „různé produkty pro různé lidi“.

Na závěr ještě jedna zajímavá statistika: výzkumný institut Pew Internet and American Life Project zveřejnil výzkum, podle kterého výrazně pokleslo užívání výměnných sítí v důsledku soudního stíhání uživatelů. Pew je renomovaná nevládní a nezávislá organizace, nepodléhající žádné komerční společnosti a její výzkumy jsou považovány za vysoce korektní; vývoj počtu uživatelů výměnných sítí v průběhu loňského roku ukazuje velmi zajímavý graf:

Klepněte pro větší obrázek

Z 34 mil. v létě počet klesl na 24 mil. během oznámení a provádění soudního stíhání uživatelů. Je zde však přece jen jeden otazník: zjišťování se provádělo rozsáhlým telefonickým průzkumem. A co byste odpověděli na telefonát v květnu (když se ještě žádné stíhání proti individuálním uživatelům neprovádělo a všeobecné povědomí bylo, že koncový uživatel je bezpečný a „v klidu“) a co v prosinci, když byly rozdány stovky žalob a když bylo jasné, že když sdílíte, jste kriminálník? Není divu, že proti závěrům studie se postavilo několik providerů, kteří říkají, že přes tato čísla podle jejich součtů nijak neklesl provoz v Síti způsobený výměnnými systémy.

Diskuze (11) Další článek: Morpheus se opět napojuje na Kazaa

Témata článku: Internet, HUD, Dobré číslo, Sčítání, Vysoký paušál, Nezávislá organizace, Půl, Legální hudba, Vysoký prodej, SCI, Individuální uživatel, Streamovaná hudba, Zajímavá statistika, Písnička, Online hudba, Single, Zajímavé čísloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hangar 13 opět snižuje stavy. Autoři Mafie 3 se po zrušení nových značek vrací k zaběhlým sériím

Hangar 13 opět snižuje stavy. Autoři Mafie 3 se po zrušení nových značek vrací k zaběhlým sériím

Nedávno se na veřejnost dostaly první informace o přípravách pokračování Mafie. Ve studiu Hangar 13 ale momentálně není zrovna nejlepší situace.

Martin Nahodil
Hangar 13Mafia
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Uncharted na PC dorazí v červnu. Epic předčasně odhalil datum vydání kolekce Legacy of Thieves

Uncharted na PC dorazí v červnu. Epic předčasně odhalil datum vydání kolekce Legacy of Thieves

Na PlayStation 5 vyšly vylepšené verze posledních dvou dílů Uncharted už začátkem roku. Vypadá to, že hráči na PC si na ně budou muset počkat už jen pár měsíců.

Martin Nahodil
Datum vydáníUncharted 4: Thief's endUncharted: The Lost Legacy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět