Placaté necky

17. listopadu 2001
Témata pro Windows XP SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Klasickým CRT monitorům sice ještě neodzvonilo, ale jejich místo již pomalu začínají zaujímat štíhlejší konkurenti. Teď už jistě tušíte, kam mířím. Ano, pokud nemáte hluboko do kapsy a jdete s dobou, můžete si místo velkého monitoru pořídit elegantně štíhlý LCD panel.
Tento článek vyšel v časopise Computer 22/01 dne 15. listopadu 2001

Jakub Lohniský

Klasickým CRT monitorům sice ještě neodzvonilo, ale jejich místo již pomalu začínají zaujímat štíhlejší konkurenti. Teď už jistě tušíte, kam mířím. Ano, pokud nemáte hluboko do kapsy a jdete s dobou, můžete si místo velkého monitoru pořídit elegantně štíhlý LCD panel. Ušetříte místo na stole a navíc práce s počítačem dostane jiný rozměr. Při výběru by vám mohl pomoci i náš první pohled shrnující klady a zápory LCD panelu NEC MultiSync LCD1830.

Pěkné pokoukání

Jakmile LCD panel NEC vybalíte z krabice, upoutá vás svým smyslem pro detail, ergonomií a decentním vzhledem. Tyto vlastnosti sice nejsou rozhodující, ale když už investujete částku, za kterou byste mohli pořídit ojetý automobil, chcete samozřejmě „něco“ navíc. NEC MultiSync LCD1830 disponuje aktivní křemíkovou TFT obrazovkou o velikosti 18,1" (359 × 287 mm), čemuž odpovídá viditelná úhlopříčka 46 cm. Aplikace umí zobrazit v 16bitové barevné hloubce při úhlu pohledu 160° horizontálně i vertikálně. Maximální rozlišení panelu je 1 280 × 1 024 při 60 Hz.

Klepněte pro větší obrázek

Podstatnou vadou na kráse je ale absence digitálního vstupu (DVI-I), protože panel disponuje „pouze“ dvěma analogovými vstupy D-Sub 15. Přepínání mezi jednotlivými vstupy je realizováno tlačítkem na předním panelu, a monitor tak může být připojen ke dvěma počítačům. Žádné další konektory na monitoru nenaleznete, přičemž například stereo výstup pro připojení sluchátek nebo dva USB porty by monitoru slušely. Také reproduktory byste hledali marně, protože tento model jimi nedisponuje. Někomu se to může zdát jako nevýhoda, ale i sebelepší zabudované reproduktory většinou stačí pouze na přehrávání systémových zvuků.

A co barvičky?

Potenciálním problémem všech LCD panelů je věrnost barev. Tohoto úkolu se ale NEC MultiSync LCD1830 zhostil na výbornou a barvy jsou excelentní. Také odezva je velmi slušná. Jak monitor reaguje, poznáte až při hraní akčních her nebo sledování filmů, během nichž se mohou vyskytnout nejrůznější neostrosti nebo „duchové“. V případě panelu NEC je však sledování filmů zážitkem samo o sobě a díky velké úhlopříčce a krásně ostrému obrazu máte pocit, jako byste seděli v kině.

Možná by stálo za to, zmínit se také o možnostech nastavení obrazu. Kvalitní menu OSD se ovládá intuitivně, ale troufám si konstatovat, že se do něho většinou nebudete muset „nořit“. Všechna nastavení geometrie (pozice a rozměry obrazu) totiž bez problému zvládne funkce Auto Adjust, přičemž obraz je pak dokonale stabilní a pravoúhlý.

Skoro jako na kolotoči

Vyzvednout musím rovněž možnosti nastavení polohy panelu. Ten lze naklánět v poměrně malém úhlu (30° nahoru, 5° dolů), ale naopak ho můžete beze změny polohy stojanu otočit až o 170° v obou směrech.

Jaký je tedy závěr našeho prvního pohledu? Panel NEC MultiSync LCD1830 poskytuje velice kvalitní obraz, netrpí pomalou odezvou, zato jeho velkou nevýhodou je absence digitálního vstupu. Nutno podotknout, že vzhledem k ceně a ostatním vlastnostem by si jej zasloužil.

+ kvalitní displej
+ věrnost barev
+ pohyblivost panelu do stran
nemá digitální vstup
cena
nemá stereo výstup

Parametry

obrazovka aktivní TFT 18,1“
viditelná úhlopříčka 46 cm
bodová rozteč 0,28 mm
signálové vstupy 2x D-Sub 15
ergonomie TCO99
rozměry (v x š x h) 43,5 x 44,9 x 21,5 cm
úhel pohledu (vertikální/horizontální) 160 / 160
kontrastní poměr 300:1
hmotnost 8,5 kg
max. rozlišení 1 280 x 1 024 x 60 Hz

LCD panel NEC MultiSync LCD1830
Zdroj: Konsigna, Praha
Telefon: (02) 67 99 31 11
Cena: 53 400 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky

Diskuze (25) Další článek: Témata pro Windows XP

Témata článku: Absence, Panel, NEC, Velká obrazovka, Akční film, Digitální vstup, Velký monitor, Velká úhlopříčka


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11