PixelView PlayTV@P7000: tuner pro kutily

Nabídka televizních tunerů je v poslední době stále rozsáhlejší, nicméně poměrně jednotvárná. Rozvířit tuto klidnou hladinu se nyní pokouší společnost PixelView s novým modelem televizní karty PlayTV@P7000 obohacené o hardwarový MPEG-2 kodér.

Analogový tuner Philips MK3 spolu s 10b audio/video dekodérem Conexant CX23882 tvoří zcela jistě dobrý hardwarový základ. Pod zeleným chladičem se nachází nejzajímavější prvek celé karty – MPEG-2 kodér CX23416 opět od firmy Conexat, který při záznamu videa citelně uleví vašemu procesoru.

Klady a zápory
 +  MPEG-2 kodér
+ dobrá kvalita obrazu
+ eDrive
- závažné chyby v softwaru
- nefunkční záznam vysílání
- příliš velké a nepohodlné DO
Karta disponuje kromě klasických anténních vstupů s možností kabelového příjmu také S-Video vstupem, kompozitním vstupem, který je dostupný přes dodávanou redukci a 3,5mm audio stereo vstupem. Jistě také potěší, že není nutné propojovat audio výstup televizní karty s kartou zvukovou; veškerý přenos je totiž zajištěn přes sběrnici.

O překvapení není nouze

Po nepříliš složité, avšak zdlouhavé instalaci bude na mnoho z vás čekat první nepříjemné překvapení. Instalační program vyžaduje kromě zadání klíče i registraci přes internet. Pokud tak neučiníte, bude vám software fungovat jen třicet dní. Výrobce žádnou jinou alternativu registrace nenabízí a zřejmě netuší, že ještě existuje mnoho lidí, kteří přístup na internet nemají.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Při pokusu o příjem rozhlasového vysílání bude menší problém s připojením konektoru od FM antény. Televizní i FM vstup je totiž zapuštěn poměrně hluboko

Hardwarově zdařilý kousek, který by zasloužil lepší software
a bez použití redukce na jejich prodloužení, která je v balení pouze jedna, drží konektor nepevně pouze na jejich konci. O samotnou správu rozhlasového vysílání se stará aplikace PV Center Radio, která neposkytuje příliš velký uživatelský komfort. Příjem stanic je na dobré úrovni, ovšem ne s dodanou drátovou anténou, která je skutečně jen nouzovým řešením. I stanice se silným signálem nebyly na tuto anténu naladěny čistě. Případným zájemcům o nahrávání zřejmě nebude stačit ani jediný možný formát WMA s datovým tokem 96 kb/s.

Chystejte alternativní software

Pro televizní příjem je určena z počátku slibná aplikace PV Center TV, která má ovšem velmi významné nedostatky. Před samotným laděním stanic je nutné zadat příslušnou zemi, podle které se nastaví kanály a norma. Problém je však v tom, že tato aplikaci neví, jaká norma u nás platí a při přepínání již naladěných kanálů dochází ke změně normy na SECAM. Velký problém nastane i v případě potřeby naladit stanice ve více zvukových normách, které možné také není. Tak závažné chyby nevykompenzuje ani drobná náplast v podobě automatického přiřazení názvů k příslušným stanicím. Způsobem ovládání se tento software řadí mezi ty lepší, rychlostí odezvy naopak spíše k těm pomalejším. Co se samotné kvality obrazu týče, tak při dostatečně silném signálu je pěkný a ostrý, ovšem s patrným mírným šumem.

Pro prohlížení teletextových informací slouží stejná aplikace, ale musíte bohužel počítat s absencí podpory českých znaků.

Nejzajímavější část celé karty však s sebou přinesla další nepříjemné překvapení. Volba jiného formátu záznamu a ani větší možnosti nastavení MPEG-2 komprese možné nejsou. Bohužel však není možný ani samotný záznam vysílání s využitím hardwarové komprese MPEG-2, což přisuzuji opět chybě softwaru. Řešením by mohlo být použití například alternativního softwaru ATV2000.

Na rozměrech se nešetřilo

Dodávané dálkové ovládání spolu s programovatelnou aplikací PV Center Remote dokáže velmi dobře ovládat většinu funkcí televize a rádia, ale i spoustu jiných činností celého počítače. Co za dobré považovat nelze, je však samotné provedení ovladače. Kromě jeho takřka obřích rozměrů, kdy pro využití všech tlačítek budete muset přehmatávat, mají některá tlačítka příliš velkou vůli a tendenci se zasekávat.

Poslední zajímavostí, kterou se PlayTV@P7000 snaží zaujmout, je tzv. funkce eDrive umožňující vzdálené ovládání pomocí skriptů zaslaných na zvolenou e-mailovou adresu.

Na nedokonalý software dodávaný k televizním kartám jsme si už trochu zvykli, ale v tomto případě je těch nedostatků až příliš. Nezbývá než doufat, že se vývojáři trochu zastydí a rychle zapracují na nápravě. Po hardwarové stránce se ovšem jedná o velmi zajímavou televizní kartu, která si pozornost jistě zaslouží.

PixelView PlayTV@P7000
produkt televizní karta
zdroj 100Mega Distribution, Brno
kontakt 548 220 077
cena 3 212 Kč vč. DPH
Cenová osa
(Kč vč. DPH)
3DeMon PV-256T MPEG-2 encoder + TV Tuner 4 404 Kč
PixelView PlayTV@P7000 3 212 Kč
Leadtek WinFast TV 2000XP Expert 2 227 Kč
záruka 2 roky
tuner Philips MK3 (stereo)
audio/video dekodér Conexant CX23882-19
A/D převodník 8/10 b
teletext ano
FM ano (stereo)
formáty PAL-B/G/D/K/H/I
vstupy a výstupy vstup pro anténu/kabel, vstup pro FM anténu, S-Video vstup,
kompozitní vstup (přes redukci), stereo audio vstup,
vstup IR přijímače
HW MPEG-2 kodér 2–15 Mb/s
sběrnice PCI
podporované systémy Windows 2000 a XP
příslušenství WinDVD 5, redukce 2 × cinch – 3,5 mm jack,
redukce S-Video – kompozitní vstup, drátová FM anténa,
IR přijímač, dálkové ovládání
doporučená konfigurace procesor 600 MHz, paměť 128 MB

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 12/04.

Diskuze (9) Další článek: Autorem prvního viru pro Windows CE je Čech

Témata článku: Video, Software, Windows, Internet, FM Radio, Dobrá kvalita, Nejzajímavější prvek, Velké překvapení, Teletext, Televize Philips, Stejná aplikace, Pixel * *, Dobré ovládání, Tuner, Kutil, Cinch, Nedokonalý obraz, Stereo, Internet Radio, Zdlouhavá činnost, Teletext České televize, TV Tuner, Stará aplikace, Zvukový kanál, Dodávaná aplikace


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF