PixelView PlayTV USB - televize a rádio v kapse

Tento externí TV respektive FM tuner vyráběný společností Prolink prodávaný pod označením PixelView PlayTV USB Pro si našel cestu do našeho testlabu. Na první pohled se jedná o jednoduché, přenosné a designově elegantní řešení. Jaký je však pohled druhý, tedy kvalita obrazu nebo ovládacího programu?
PixelView PlayTV USB - televize a rádio v kapse

PixelView PlayTV USB

Jediný požadavek, který musí počítač pro připojení tuneru splňovat, je přítomnost USB rozhraní (verze 1.1) a zvukové karty. Není třeba zasahovat do vnitřností počítače, instalace je snadná a rychlá. Tuner se připojuje jedním kabelem do USB portu a druhým do zvukové karty. Napájení je řešeno také z USB sběrnice, což je při použití na cestách hodně důležité. V opačném případě by celé zařízení samozřejmě pozbylo smyslu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kabel vedoucí do zvukové karty je poměrně krátký. To pouze utvrdilo přesvědčení, že i výrobce primárně uvažoval o použití s notebooky. Pokud máte své desktopové PC zabudované v nábytku, či stojící na podlaze, omezuje délka kabelu umístění samotného tuneru. To znesnadňuje umístění tuneru tak, aby byl dobře ovladatelný pomocí dálkového ovládání (IrDA), které je hodně směrové a špatně snáší překážky. Také zachytávání signálu pak není ideální. Pokud tedy nemáte nejlepší signál na podlaze.

Pokud budete chtít sledovat nebo převádět video z videokamery nebo videorekordéru máte k dispozici i S-Video, Composite Video a Audio-In vstup. Přiložené dálkové ovládání nemůže svým designem soupeřit s ovladačem používaným s kartami ATi, ovšem při srovnání s jinými TV tunery je jeho vzhled a ergonomie nadprůměrná.

Klepněte pro větší obrázek
Vstupy jsou umístěny na boku

Klepněte pro větší obrázek
Vstupy pro antény (TV, FM)

Kvalita příjmu

Tím se dostáváme k celkové kvalitě příjmu a zobrazení výsledného signálu. Původně tu mělo stát, že není vůbec žádná sláva. Ani s použitím několika různých antén se totiž nepodařilo z obrazovky vyloudit alespoň zdánlivě čistý obraz. S přiloženou cestovní anténkou byly výsledky jen o malinko horší než při použití klasické TV antény. Pak jsem ovšem zapojil přiloženou anténu pro příjem FM radio signálu s zlepšení obrazu bylo překvapivě velké. Přesto není kvalita srovnatelná se starými dobrými „analogovými“ tunery (ATi si je toho vědoma také, proto se u svých nejnovějších řešení vrátila zpět k analogovým částem tuneru). Nejlepších výsledků jsem dosáhl při nastavení oblastí PAL-DK a Austria. To proto, že Česká republika není na rozdíl od Zimbabwe přímo v nabídce lokace…

Klepněte pro větší obrázek
Na FM anténu se podařilo naladit lepší obraz než na klasickou anténu

Ovládací program

Pro sledování televize máte k dispozici okno až do velikosti 640×480. Samozřejmá je také možnost přepnout na celou obrazovku. K dispozici jsou funkce preview - zobrazení až 16 kanálů na obrazovce, slide show, vždy nahoře atd. Můžeme nastavovat jas, kontrast a sytost obrazu. Při prvním spuštění vám program nabídne automatické ladění, vyladěné stanice jsou automaticky uloženy a je možné mezi nimi přepínat dálkovým ovladačem. Následně si je můžete v paměti libovolně přeprogramovat. Jemné dolaďování je opravdu přesné, takže můžete lehce upravovat kvalitu obrazu. Osobně mi chybí možnost přepnout si obraz na jako pozadí plochy.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací program TV

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení TV kanálů

Tuner podporuje i zobrazování teletextu. Poměrně dobře se vyrovnává i s českou diakritikou až na jedno písmenko… To písmenko je „ž“ a tomu teletext opravdu nerozumí.

Při ladění samotného FM rádia jsem byl dost zklamán, protože ač rádiová anténa ladí celkem kvalitně televizi u samotného FM signálu už zdaleka tak úspěšná není. Ani dva kilometry vzdušnou čarou od vysílače není přijímaný zvuk čistý a silně šumí.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací program FM rádia

PixelView PlayTV USB
Rozhraní USB 1.1
Vstupy Composite Video, S-Video, Audio-In, antenní 
Čipy

NT1004 USB dekódovací čip, SAA7113 video dekódovací čip

TV tuner 125 kanálů, PAL/NTSC/SECAM
Formát ukládání CIF (352×288), 30 snímků za sekundu
FM rádio 87,5 MHz ÷ 108 MHz

Český manuál není součástí dodávky, můžete si ho však stáhnout webu firmy www.prolink.com.tw. Na těchto stránkách si můžete také stáhnout české manuály ke všem produktům Prolinku a je potěšitelné, že stránky nabízí částečnou lokalizaci do tří jazyků - kromě ruštiny, čínštiny dokonce i češtinu!

Jako řešení na cesty je PixelView PlayTV USB dostačující. Pokud využíváte služeb klasického stolního počítače a máte volný PCI slot je rozhodně lepší pořídit si kvalitní, tj. analogové řešení. Protože jak říká nejmenovaný kolega, špatný signál u digitálních tunerů není chyba, ale vlastnost.

Plusy

  • přenositelnost
  • design
  • vstupy

Mínusy

  • špatný příjem FM signálu
  • jen USB 1.1
  • diakritika u teletextu

Cena: 3 300 Kč s DPH

Zapůjčila: 100Mega Distribution, www.100megadistribution.cz

Hledáme autory!

Pro rubriku Testcentrum hledáme externí spolupracovníky orientující se v oblasti procesorů, základních desek, grafických karet, ale i jiného hardwaru. Požadujeme hluboké znalosti dané problematiky a alespoň pasivní znalost anglického jazyka. Všechny články jsou honorovány. Pokud máte zájem spolupracovat s významnou společností působící na českém mediálním IT trhu, zašlete ukázkový článek o maximální délce 2000 znaků popisující libovolně zvolený hardware. Pište na: jakub.lohnisky@cpress.cz

Diskuze (12) Další článek: Běží vám po instalaci SP1 pro Windows XP programy pomaleji?

Témata článku: Video, Hardware, Notebooky, USB, Televize, Rádio, Automatické ladění, Klasický design, Tel, TV kanál, Tunery, TV Tuner, FM Tuner, Teletext České televize, Zimbabwe, Slide, Signál, Zvuková kvalita, Teletext, Program televize všechny stanice, Kvalita obrazu, Použitý hardware, Čistý design, Špatný signál, Použitý ovladač

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost