Pixel32: slovenská variace na téma PhotoShop

5. května 2000
Computer 8/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
O programu Pixel32 jsem slyšel poměrně dost referencí, ve kterých se často objevovalo slovní spojení slovenský PhotoShop. Nedalo mi to a rozhodl jsem se tento program vyzkoušet. Dojmy si samozřejmě nenechám pro sebe a rozdělím se o ně s vámi.
O programu Pixel32 jsem slyšel poměrně dost referencí, ve kterých se často objevovalo slovní spojení "slovenský PhotoShop". Nedalo mi to a rozhodl jsem se tento program vyzkoušet. Dojmy si samozřejmě nenechám pro sebe a rozdělím se o ně s vámi.

Prvním bodem do pomyslného hodnocení je skutečnost, že program existuje hned ve třech jazykových mutacích. Kromě mateřské slovenštiny umí komunikovat také česky a anglicky, čímž se mu otevírají dveře do celého světa.

Po spuštění programu budete asi v první chvíli silně překvapeni vzhledem celé aplikace. Vypadá totiž velice podobně jako Adobe PhotoShop 5.0, ovšem v provedení pro Mac. Prvním krokem, který budete muset udělat, je nastavení gamma korekce – provádí se v jednoduchém a intuitivním menu. Následuje upozornění na skutečnost, že používáte sharewarovou verzi, a nechybí ani užitečný tip dne.

Samotné okno programu bude na první pohled známé všem, kdo nějakou chvilku pracovali s již zmíněným PhotoShopem. Všechny panely nástrojů jsou plovoucí a lze je tedy umístit kamkoli na obrazovku, takže nebudou překážet při vytváření vašeho díla.

Velmi zajímavou vlastností, která se u editoru fotografií vidí jen vzácně, je skinovatelnost. Na výběr máte hned desítku předdefinovaných vzhledů (např. Autumn, Winter, Flat, Textured, ...), takže až se vám pohled na Pixel32 omrzí, není problém si během vteřiny přepnout jiný vzhled.

Nuže pojďme tvořit. Jaké nástroje máme k dispozici? V nástrojovém menu jich je rovných osmnáct počínaje tužkou, gumou, štětcem, sprejem a pipetou přes laso, výběr a různé přechody a konče například automatickými tvary jako čárou, čtvercem, kruhem, polygonem či Bézierovou křivkou. Po výběru nástroje se automaticky upraví horní lišta i plovoucí menu Nastavení nástroje, které nabídne parametry příslušející k právě vybranému nástroji.

Rozhodnete-li se editovat nějaký obrázek, narazíte na patrně jediný drobný nedostatek v podobě chybějícího náhledu. K úpravě slouží přes osmdesát většinou velmi povedených nastavitelných efektů, s nimiž můžete původní obrázek změnit doslova k nepoznání. Mně se asi nejvíce líbily efekty s počasím, díky nimž můžete například fotografie z dovolené vyšperkovat padajícím sněhem, deštěm nebo mlhou. Velmi praktická je také možnost nechat si zobrazit náhledy všech efektů v dané kategorii, takže pokud se neorientujete v anglických názvech, může vám být tato vlastnost užitečná. Kliknutím na příslušný náhled se program automaticky přepne do režimu, v němž můžete vybraný efekt nastavit a aplikovat.

Další drobností, která může usnadnit úpravu obrázků, je lupa (Okno-Zobrazit lupu). Zatímco v hlavním okně můžete provádět korekce, v plovoucím menu se zobrazuje zvětšený náhled oblasti, nad kterou je kurzor myši. Zvětšení lupy lze nastavit od 1x do 32x.

Pro webmastery je tu další lahůdka v podobě editoru obrázkových map (najdete ji v menu Efekty-Klikací mapa). Musím uznat, že i vytvoření hodně složité klikací mapy je otázkou několika mála minut i pro úplného začátečníka. Stačí si jen vybrat ze tří nástrojů (čtvercový tvar, elipsový tvar a polygonový tvar), označit aktivní oblast, zadat cílovou adresu a pak si nechat zobrazit zdrojový kód (v betaverzi bohužel nefunguje možnost exportu ani zkopírování zdrojového kódu do schránky).

Nechybí ani pěkně provedený editor animovaných GIFů, takže s tímto programem není žádný problém vytvořit kompletní grafiku pro webové stránky počínaje statickými prvky přes menu provedené jako klikací mapa a konče animovaným bannerem. Samozřejmostí je export do optimalizované webové grafiky ve formátech GIF, PNG a JPG.

Abych ale jen nechválil - chyběla mi nápověda (pokud máte zkušenosti s PhotoShopem, nebudete ji asi potřebovat, ale pro ostatní uživatele by zde být měla) a také bych uvítal podporu zařízení připojených přes Twain32. Nicméně jde jen o betaverzi, takže buďme tolerantní. Vzhledem k tomu, jakou práci autor dosud odvedl, je téměř jisté, že se i těchto detailů dočkáme.

Možností je skutečně mnoho a vzhledem k velikosti celého programu, který na pevném disku zabere necelých 5 MB, je přímo neuvěřitelné, co všechno dokázal autor na tak malý prostor natěsnat. Dovolím si tvrdit, že Pixel32 suverénně předčí PaintShop Pro a v mnoha směrech se může srovnávat i s jinak téměř bezkonkurenčním Adobe PhotoShopem. Porovnáme-li navíc cenu, je Pixel32 patrně nejlepším řešením pro běžné domácí uživatele i amatérské webmastery.

Zkušební verze je omezená na 30 dní a bohužel neumožňuje ukládání ani export vytvořených či upravených obrázků. Pokud se rozhodnete, že chcete tento program používat, připravte si 30 dolarů. Doporučuji, abyste si ale pospíšili, protože od verze 1.0, která již klepe na dveře, bude registrace pro DOSovou verzi stát 50 a pro Windows 75 USD. Download, velikost: 2,44 MB

Diskuze (11) Další článek: Computer 8/00

Témata článku: Adobe Photoshop, Téma, Gumy, Webmaster, Nastavitelný efekt, Dveře, Pixel * *, Vybraný efekt, Animovaný GIF, Efekt, Polygon, Statická fotografie, VAR, První pohled, Export, Vzhled, Photos, Flat, Winter


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 70

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5