O programu Pixel32 jsem slyšel poměrně dost referencí, ve kterých se často objevovalo slovní spojení slovenský PhotoShop. Nedalo mi to a rozhodl jsem se tento program vyzkoušet. Dojmy si samozřejmě nenechám pro sebe a rozdělím se o ně s vámi.

O programu
Pixel32 jsem slyšel poměrně dost referencí, ve kterých se často objevovalo slovní spojení "slovenský PhotoShop". Nedalo mi to a rozhodl jsem se tento program vyzkoušet. Dojmy si samozřejmě nenechám pro sebe a rozdělím se o ně s vámi.
Prvním bodem do pomyslného hodnocení je skutečnost, že program existuje hned ve třech jazykových mutacích. Kromě mateřské slovenštiny umí komunikovat také česky a anglicky, čímž se mu otevírají dveře do celého světa.
Po spuštění programu budete asi v první chvíli silně překvapeni vzhledem celé aplikace. Vypadá totiž velice podobně jako Adobe PhotoShop 5.0, ovšem v provedení pro Mac. Prvním krokem, který budete muset udělat, je nastavení gamma korekce – provádí se v jednoduchém a intuitivním menu. Následuje upozornění na skutečnost, že používáte sharewarovou verzi, a nechybí ani užitečný tip dne.
Samotné okno programu bude na první pohled známé všem, kdo nějakou chvilku pracovali s již zmíněným PhotoShopem. Všechny panely nástrojů jsou plovoucí a lze je tedy umístit kamkoli na obrazovku, takže nebudou překážet při vytváření vašeho díla.

Velmi zajímavou vlastností, která se u editoru fotografií vidí jen vzácně, je skinovatelnost. Na výběr máte hned desítku předdefinovaných vzhledů (např. Autumn, Winter, Flat, Textured, ...), takže až se vám pohled na Pixel32 omrzí, není problém si během vteřiny přepnout jiný vzhled.
Nuže pojďme tvořit. Jaké nástroje máme k dispozici? V nástrojovém menu jich je rovných osmnáct počínaje tužkou, gumou, štětcem, sprejem a pipetou přes laso, výběr a různé přechody a konče například automatickými tvary jako čárou, čtvercem, kruhem, polygonem či Bézierovou křivkou. Po výběru nástroje se automaticky upraví horní lišta i plovoucí menu Nastavení nástroje, které nabídne parametry příslušející k právě vybranému nástroji.
Rozhodnete-li se editovat nějaký obrázek, narazíte na patrně jediný drobný nedostatek v podobě chybějícího náhledu. K úpravě slouží přes osmdesát většinou velmi povedených nastavitelných efektů, s nimiž můžete původní obrázek změnit doslova k nepoznání. Mně se asi nejvíce líbily efekty s počasím, díky nimž můžete například fotografie z dovolené vyšperkovat padajícím sněhem, deštěm nebo mlhou. Velmi praktická je také možnost nechat si zobrazit náhledy všech efektů v dané kategorii, takže pokud se neorientujete v anglických názvech, může vám být tato vlastnost užitečná. Kliknutím na příslušný náhled se program automaticky přepne do režimu, v němž můžete vybraný efekt nastavit a aplikovat.
Další drobností, která může usnadnit úpravu obrázků, je lupa (Okno-Zobrazit lupu). Zatímco v hlavním okně můžete provádět korekce, v plovoucím menu se zobrazuje zvětšený náhled oblasti, nad kterou je kurzor myši. Zvětšení lupy lze nastavit od 1x do 32x.
Pro webmastery je tu další lahůdka v podobě editoru obrázkových map (najdete ji v menu Efekty-Klikací mapa). Musím uznat, že i vytvoření hodně složité klikací mapy je otázkou několika mála minut i pro úplného začátečníka. Stačí si jen vybrat ze tří nástrojů (čtvercový tvar, elipsový tvar a polygonový tvar), označit aktivní oblast, zadat cílovou adresu a pak si nechat zobrazit zdrojový kód (v betaverzi bohužel nefunguje možnost exportu ani zkopírování zdrojového kódu do schránky).
Nechybí ani pěkně provedený editor animovaných GIFů, takže s tímto programem není žádný problém vytvořit kompletní grafiku pro webové stránky počínaje statickými prvky přes menu provedené jako klikací mapa a konče animovaným bannerem. Samozřejmostí je export do optimalizované webové grafiky ve formátech GIF, PNG a JPG.
Abych ale jen nechválil - chyběla mi nápověda (pokud máte zkušenosti s PhotoShopem, nebudete ji asi potřebovat, ale pro ostatní uživatele by zde být měla) a také bych uvítal podporu zařízení připojených přes Twain32. Nicméně jde jen o betaverzi, takže buďme tolerantní. Vzhledem k tomu, jakou práci autor dosud odvedl, je téměř jisté, že se i těchto detailů dočkáme.
Možností je skutečně mnoho a vzhledem k velikosti celého programu, který na pevném disku zabere necelých 5 MB, je přímo neuvěřitelné, co všechno dokázal autor na tak malý prostor natěsnat. Dovolím si tvrdit, že Pixel32 suverénně předčí PaintShop Pro a v mnoha směrech se může srovnávat i s jinak téměř bezkonkurenčním Adobe PhotoShopem. Porovnáme-li navíc cenu, je Pixel32 patrně nejlepším řešením pro běžné domácí uživatele i amatérské webmastery.
Zkušební verze je omezená na 30 dní a bohužel neumožňuje ukládání ani export vytvořených či upravených obrázků. Pokud se rozhodnete, že chcete tento program používat, připravte si 30 dolarů. Doporučuji, abyste si ale pospíšili, protože od verze 1.0, která již klepe na dveře, bude registrace pro DOSovou verzi stát 50 a pro Windows 75 USD. Download, velikost: 2,44 MB